728 x 90

سوئیس اینفو: آمریکا محدودیت ویزا برای ۱۴ ایرانی به‌دلیل دخالت در نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران را اعمال کرد

آمریکا - محدودیت ویزا برای ۱۴ ایرانی به‌دلیل دخالت در نقض حقوق‌بشر
آمریکا - محدودیت ویزا برای ۱۴ ایرانی به‌دلیل دخالت در نقض حقوق‌بشر

سوئیس اینفو – اول شهریور ۹۹ نوشت: «وزارت‌خارجه آمریکا روز جمعه محدودیتهای ویزا برای ۱۴ ایرانی را به‌دلیل دخالت در نقض حقوق‌بشر توسط رژیم ایران اعلام کرد. این افراد و خانواده‌های آنها دیگر اجازه ورود به آمریکا را نخواهند داشت».

در بیانیه وزارت‌خارجه آمریکا آمده است:

«این حکم شامل ۱۳مقام رژیم ایران است که مظنون به شرکت در ترور رجوی در سوئیس در سال۱۹۹۰ هستند.

این ۱۳قاتل، در پوش دیپلماتهای ایرانی به دستور دولتشان برای خاموش کردن مخالفان عمل می‌کردند.

کاظم رجوی در ۲۴آوریل ۱۹۹۰ هنگام رانندگی در یک محله مسکونی در کوپه در نزدیکی خانه خود بر اثر شلیک مسلسل کشته شد. سوء ظنهای دادگستری وود بر چندین دیپلمات ایرانی متمرکز شد که پس از این واقعه به‌سرعت کشور را ترک کردند. گفته می‌شود این قتل توسط بالاترین مقامات جمهوری اسلامی دستور داده شده است.

از جمله وزیر پیشین سرویس مخفی تهران، علی فلاحیان به تحریک این ترور متهم شد. در سال۲۰۰۶، قاضی ژاک آنته نن، مسئول این پرونده، حکم بازداشت بین‌المللی را علیه وی صادر کرد. به‌گفته قاضی سابق، وی "تصمیم و دستور اعدام کاظم رجوی را صادر کرد".

این اقدام باعث ایجاد تنش با ایران و هم‌چنین فرانسه شده بود که در پایان سال۱۹۹۳ دو مظنون دستگیر شده در خاک فرانسه را در حالی که دادگستری سوئیس خواهان استرداد آنها بود به تهران اخراج کرد.

در زمان ترور وی، کاظم رجوی نماینده شورای ملی مقاومت ایران (NCRI) در سوئیس بود. این گروه مخالف از تصمیم دادگستری وو برای بستن این پرونده انتقاد کرد.

رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران مریم رجوی از تصمیم آمریکا استقبال کرد و اظهار داشت که این "اقدامی اساسی و مؤثر در مبارزه با تروریسم" است. مریم رجوی هم‌چنین خواستار پیگرد قانونی و مجازات رژیم ایران شد.

وزارت‌خارجه آمریکا هم‌چنین حجت‌الله خدایی سوری را تحریم کرده است. وی مدیر زندان اوین در ایران بود. جایی نام آن "مترادف با شکنجه و سایر رفتارهای ظالمانه، غیرانسانی یا تحقیرآمیز" است».