728 x 90

فاطمه مصباح جوانه‌ای که سر به فلک کشید

مجاهد شهید فاطمه مصباح
مجاهد شهید فاطمه مصباحمجاهد شهید فاطمه مصباح، دانش‌آموز 13ساله

فاطمه مصباح دانش‌آموز 13ساله بود که در تظاهرات بیست و پنج شهریور سال 1360 دستگیر شد و یک روز بعد در تاریخ 26 شهریور سال 1360 به دست مزدوران پلید خمینی به‌شهادت رسید. جلادان خمینی، فاطمه مصباح را به‌مثابه جوانه‌ای از درخت تنومند مبارزه و مقاومت در مقابل ارتجاع و عقب‌ماندگی، ناشکفته پرپر کردند، غافل از این‌که این شجرهٴ طیب و طاهر، ریشه‌ها در اعماق روح و قلب مردم دارد و هر روز بیشتر سر به فلک تاریخ این میهن می‌کشد.


فاطمه مصباح اولین شهید از 8 شهید خانواده مصباح

فاطمه یکی از 8 شهید خانواده مصباح است. مجاهدان خلق، محمد مصباح و رقیه مسیح (مصباح) پدر و مادر خانواده کبیر مصباح می‌باشند. خانواده گرانقدری که تمامی هستی خود را در راه خدا و خلق فدا کرد و با تقدیم 8شهید سرفراز، مشعلی فروزان برافروخت و نام خود را بر تارک افتخارات خانواده‌های قهرمان مجاهد خلق ثبت نمود. 4تن از فرزندان این خانواده سرفراز، مجاهدان شهید فاطمه مصباح (13ساله)، عزت مصباح (15ساله)، اصغر مصباح (17ساله) و محمود مصباح (19ساله) در تابستان سال 1360 توسط دژخیمان خمینی به‌شهادت رسیدند. مجاهدین شهید محمد و رقیه مصباح نیز، به‌دنبال شهادت 4 فرزند خود، پس از مقاومت قهرمانانه‌ای که در جریان تهاجم مزدوران خمینی به محل استقرار آنها در یکی از پایگاههای مقاومت به‌عمل آوردند، همراه با مجاهد قهرمان فرمانده عباس عطاپور به‌شهادت رسیدند و به عهد خونین خود با خدا و خلق وفا کردند. 2ماه بعد نیز آخرین فرزند این خانواده؛ مجاهد شهید اکبر مصباح در بهار 1361 و همسر مجاهدش نسرین مسیح (مصباح) در دوازدهم اردیبهشت 1361، خون پاکشان را فدیه رهایی خلق در زنجیر ایران نمودند. یاد شهدای سرفراز خانواده کبیر مصباح گرامی و راه سرخشان پررهرو باد.


از وصیتنامه مجاهد شهید فاطمه مصباح (13ساله):

«با پذیرش ایدئولوژی توحیدی سازمان مجاهدین خلق و با پذیرش هدف که رسیدن به جامعه بی‌طبقه توحیدی و رسیدن به خداست، تصمیم گرفتم برای نابود‌کردن استبداد و مرتجعین، جان و مالم را در چنین راهی فدا کنم». این شهید والامقام به‌رغم این‌که در سن 13سالگی بود ولی نقش تعیین‌کننده رهبری جنبش را در گشودن راه مبارزه و هموار کردن آن برای همه عاشقان آزادی مورد شکرگذاری قرار می‌دهد وی در وصیتنامه‌اش چنین ادامه می‌دهد: «از برادران مجاهدمان مسعود رجوی و موسی خیابانی و… تشکر می‌کنم که مرا در چنین راهی دعوت کردند… به مرتجعین هم می‌گویم تاریخ را عبور کردم و مرور کردم، اما جنایت شما فجیع‌ترین جنایتهایی است که در تاریخ دیده شده و این جنایتهای فجیع شما در تاریخ ثبت خواهد شد و خلق انتقام یک چنین خونهایی را خواهد گرفت».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات