728 x 90

تحریم ایران، کاهش تولید نفت – قطع رابطه هلابانک آلمان

کاهش تولید نفت خام رژیم ایران
کاهش تولید نفت خام رژیم ایران

با نزدیک شدن زمان پایان ضرب‌الاجل آمریکا برای تحریم رژیم ایران و شتاب خروج شرکتهای خارجی و قطع رابطه تجاری با رژیم ایران آثار زنجیره‌ای تحریم این رژیم بیشتر هویدا می‌شود.

 

کاهش تولید نفت خام رژیم ایران

مطابق جدیدترین گزارش ماهیانه اوپک، میزان تولید نفت خام ایران در ماه ژوئن با ۲۲۷۰۰بشکه کاهش نسبت به ماه می‌ به ۳.۷۹۹میلیون بشکه در روز رسیده است.

خبرگزاری حکومتی تسنیم ۲۲تیر ۹۷ به‌نقل از منابع سازمان اوپک نوشت، اوپک در جدیدترین گزارش ماهیانه خود اعلام کرد تولید نفت خام رژیم ایران ۲۲۷۰۰بشکه در روز کاهش یافته است. اوپک افزوده که این دومین کاهش متوالی تولید نفت ایران در طی ۲ماه گذشته است.

آمارهای رسمی ارائه شده از سوی رژیم ایران به دبیرخانه اوپک نیز حاکی از ۴هزار بشکه کاهش در روز طی ماه ژوئن جاری است، و میزان تولید روزانه طی همین ماه را ۳.۸۰۲میلیون بشکه در روز اعلام می‌کند.

مطابق این گزارش، قیمت متوسط نفت خام سنگین ایران نیز طی ماه ژوئن ۴۶سنت کاهش نشان می‌دهد، یعنی با ۰.۶درصد کاهش نسبت به ماه می‌ به ۷۱دلار و ۶۹سنت رسیده است.

میزان کل تولید اوپک در این ماه با ۱۷۳هزار و ۴۰۰بشکه افزایش یافت و به ۳۲.۳۲۷میلیون بشکه در روز رسیده. تولید نفت عربستان اما، با ۴۰۵۴۰۰بشکه افزایش به ۱۰.۴۲۰میلیون بشکه در روز رسیده است.

 

قطع رابطه بنگاههای مالی با رژیم ایران

بانک هلابا هم به سایر بانکهای منطقه‌یی آلمان پیوست که از بیم تحریم‌های آمریکا مبادلات مالی برای تجارت با رژیم ایران را قطع کرده‌اند. تا کنون مؤسسات مالی متعددی در آلمان تراکنش‌های مالی خود را با این رژیم را متوقف کرده و عملاً به تحریم رژیم ایران پیوسته‌اند.

روابط تجاری با ایران برای شرکتهای آلمانی تقریباً ناممکن شده است. لذا هلابا، بانک منطقه‌یی هسن ـ تورینگن نیز تصمیم گرفت خدمات‌دهی برای تجارت‌ با رژیم ایران متوقف کند.

روزنامه هندلزبلات به‌نقل از، سخنگوی بانک هلابا گزارش کرد که این بانک مبادلات مالی در رابطه با رژیم ایران را از تاریخ ۹مرداد ۹۷قطع خواهد کرد. او از ذکر جزئیات این تصمیم خودداری کرده است. دتلف هوزه‌ مان، مسئول بخش مالی بانک هلابا در ابتدای خرداد ماه گفته بود که این بانک در حال بررسی چگونگی روابط مالی با رژیم ایران است.

مؤسسه مالی DZ که شبکه‌ وسیعی از بانکهای کوچک را شامل می‌شود نیز سابق بر این اعلام کرده بود که از تیر ماه حاضر به پذیرش نقل و انتقال مالی در رابطه با رژیم ایران نخواهد شد.

تعداد دیگری از مؤسسات مالی‌، از جمله بانکهای منطقه‌یی هم‌چنین مبادلاتی را با رژیم ایران قطع کرده‌اند.

دو بانک LB بایرن و نوردبانک HSN نیز اعلام کرد‌‌ه‌اند که مدت‌هاست با این رژیم تبادل مالی ندارند. بانک منطقه‌یی بادن ـ وورتمبرگ و نورد LB هم نقل و انتقال مالی مرتبط با ایران را متوقف کرده‌اند.

کومرتس‌بانک آلمان نیز از مدتها پیش روابط مالی با رژیم ایران را قطع کرده است. اما دویچه‌بانک هنوز در زمینه تأمین مالی تجارت با رژیم ایران تصمیم نهایی نگرفته است.

خاطر نشان می‌شود آمریکا در ۱۸اردیبهشت ۹۷از توافق اتمی برجام خارج شد و اعلام کرد، تحریم‌ها علیه رژیم ایران را از سر خواهد گرفت. مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا رژیم ایران را تهدید به "شدیدترین تحریم‌های تاریخ" کرده است. از ۱۵مرداد سال جاری اولین اقدامات آمریکا علیه رژیم ایران شروع می‌شود و در آبان ماه نیز تحریم‌ها شدت خواهد شد.

 

بیشتر بخوانید:

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات