728 x 90

دونالد ترامپ: آمریکا از توافق اتمی خار ج شد

دونالد ترامپ
دونالد ترامپ

دونالد ترامپ رئیس‌جمهور آمریکا  اعلام کرد از توافق اتمی با رژیم ایران خارج شده و تحریمهای شدید اقتصادی اعمال می‌کند.

دونالد ترامپ:

هموطنان آمریکایی، امروز می‌خواهم جهان را در رابطه با تلاشهای ما برای ممانعت از دستیابی ایران به سلاح هسته‌یی به روز کنم. رژیم ایران  اصلی‌ترین دولت حامی تروریسم است. سلاحهای خطرناک صادر می‌کند،  به درگیریها در سراسر خاورمیانه سوخت می‌رساند و از  دست نشاندگان و شبه‌نظامیان تروریستی از قبیل حزب‌الله، حماس، طالبان و القاعده حمایت می‌کند.

طی سالیان، رژیم ایران و دست نشاندگانش، در سفارتخانه‌ها و تأسیسات نظامی آمریکا بمبگذاری کرده‌اند و صدها نظامی آمریکایی را کشته و شهروندان آمریکایی را ربوده‌، زندانی و شکنجه کرده‌اند.

رژیم ایران، حاکمیت طولانی‌مدت هرج و مرج و وحشت خود را با غارت ثروت مردم خود تأمین مالی کرده است.

هیچ‌کدام از اقدامات این رژیم، خطرناک‌تر از تلاش آن برای دستیابی به سلاحهای هسته‌یی و تجهیزات پرتاب آنها، نبوده است.

در سال ۲۰۱۵ دولت قبلی در توافق  برنامه هسته‌یی رژیم  ایران به کشورهای دیگر پیوست. این توافق به‌عنوان برنامه جامع اقدام مشترک یا برجام شناخته می‌شد. در تئوری قرار بود توافق با رژیم ایران، ایالات متحده و متحدانمان را از جنون بمب هسته‌یی این رژیم حفاظت کند، اما تنها به بقای رژیم ایران کمک کرده است.

این توافق در واقع به رژیم ایران اجازه داد که به غنی‌سازی اورانیوم ادامه بدهد و نهایتا به نقطه گریز اتمی برسد.

این توافق در ازای محدودیتهای بسیار ضعیف بر فعالیتهای هسته‌یی رژیم  و بدون اعمال هیچ محدودیتی بر سایر فعالیتهای شرورانه آن از جمله فعالیتهای شیطانی‌اش در سوریه یمن و سایر کشورهای جهان، تحریمهای فلج کننده اقتصادی علیه ایران را لغو کرد.

به عبارت دیگر در نقطه‌ای که ایالات متحده حداکثر قدرت تأثیرگذاری را در اختیار داشت این توافق فاجعه‌بار به این رژیم که آکنده از ترور است، میلیاردها دلار داد که بخشی از آن به‌صورت پول نقد بود. این یک شرمندگی بزرگ برای من به‌عنوان یک شهروند و همچنین برای همه شهروندان ایالات متحده بود. در آن زمان یک توافق سازنده به‌سادگی قابل دستیابی بود ولی چنین نشد.

در قلب توافق با رژیم ایران یک تخیل عظیم قرار داشت. یک رژیم جنایتکار خواهان یک برنامه هسته‌یی صلح‌آمیز بود. امروز ما شواهد اثباتی قطعی داریم که این وعده رژیم ایران یک دروغ بوده است ....

واقعیت این است که این یک توافق یک جانبه وحشتناک بود که هرگز و به هیچ‌وجه نباید انجام می‌شد. این توافق آرامش به همراه نیاورد. صلح به همراه نیاورد و هرگز هم نخواهد آورد. در سالهای بعد از توافق، بودجه نظامی ایران نزدیک به چهل درصد افزایش پیدا کرد و این در حالی است که اقتصادش در وضعیت بسیار بدی قرار دارد.

بعد از برداشته شدن تحریم‌ها، این دیکتاتوری از پولهای جدید خود برای تولید موشکهای قابل حمل سلاح اتمی و حمایت از تروریسم استفاده کرد و باعث ویرانی در سراسر خاورمیانه و فراتر از آن شد.

این توافق چنان ضیعف مورد مذاکره قرار گرفت که حتی اگر رژیم ایران به‌طور کامل از آن تبعیت می‌کرد هم‌چنان می‌توانست در مدت زمان کوتاهی به نقطه  گریز اتمی برسد.

 ماده پایانی این توافق به‌طور کامل غیرقابل قبول است.

 اگر من اجازه دهم که این توافق بماند به‌زودی یک مسابقه تسلیحات اتمی در خاورمیانه وجود خواهد داشت که هر کسی خواستار آن خواهد بود تا زمانی که رژیم ایران به سلاح دست یابد، سلاح خود را داشته باشد. آن چه که آن را بدتر می‌کند بازرسی‌هایی است که  فاقد مکانیزمهای  دقیق است و مانع تقلبات و ردیابی  و مجازات آن می‌شود و حتی حق مشروع بازرسی از بسیاری از مکانهای مهم از جمله تأسیسات نظامی را ندارد.

این توافق نه تنها نمی‌تواند جاه‌طلبیهای رژیم  ایران را متوقف کند بلکه نمی‌تواند مانع توسعه موشکهای بالستیکی این رژیم شود که می‌تواند حامل کلاهک جنگی اتمی باشد.

 در نهایت این توافق نمی‌تواندکاری برای مهار فعالیتهای بی‌ثبات کننده ایران از جمله حمایت آن از تروریسم انجام دهد.

از زمان توافق، جاه‌طلبیهای خونین رژیم ایران بیشرمانه‌تر شده است. در سایه این نواقص آشکار من در ماه اکتبر گذشته اعلام کردم که توافق رژیم ایران یا باید مجدداً مورد مذاکره قرار گیرد یا از بین برود.

سه ماه بعد در ۱۲ژانویه من این شروط را تکرار کردم. روشن کردم که اگر این توافق اصلاح نشود آمریکا دیگر طرف این توافق نخواهد بود.

طی چند ماه گذشته ما به‌طور گسترده‌‌یی با متحدانمان و دوستانمان در اطراف جهان شامل فرانسه، آلمان و بریتانیا تعامل داشته‌ایم. همچنین با دوستانمان در سراسر خاورمیانه مشورت کردیم و در فهم این تهدید و تعهدمان که رژیم ایران هیچگاه نباید سلاح اتمی به‌دست بیاورد شریک هستیم.

بعد از این مشورتها برای من روشن است که ما نمی‌توانیم با بودن در ساختار فاسد و پوسیده این توافق از تولید بمب اتمی توسط رژیم ایران جلوگیری کنیم.

توافق رژیم ایران در اساس ناقص است و اگر ما کاری نکنیم دقیقاً می‌دانیم که چه خواهد شد و در فرصتی بسیار کوتاه، اصلی‌ترین دولت حامی تروریسم در آستانه به‌دست آوردن  خطرناکترین سلاح جهان خواهد بود.

بنابراین من امروز اعلام می‌کنم که آمریکا از توافق با رژیم ایران خارج می‌شود.

در دقایق آتی من یک یادداشت تفاهم را امضا می‌کنم تا از سرگیری تحریمهای اتمی آمریکا علیه رژیم ایران شروع شود.

ما بالاترین تحریمهای اقتصادی را تعیین و اعمال می‌کنیم.

هرکشوری که به ایران و درخواست رژیم ایران در رسیدن به تسلیحات اتمی کمک کند نیز ممکن است قویاً تحت تحریمهای آمریکا قرار گیرد.

 آمریکا را نمی‌توان با باج‌خواهی اتمی گروگان گرفت. ما اجازه نخواهیم داد که شهرهای آمریکا تهدید به ویرانی شوند و اجازه نخواهیم داد رژیمی که شعار مرگ بر آمریکا می‌دهد به مرگبارترین سلاحهای روی زمین دست یابد.

 اقدام امروز ما پیام مهمی می‌فرستد: آمریکا دیگر تهدیدهای توخالی نمی‌کند. وقتی من قولی می‌دهم پای قولم می‌ایستم. در حقیقت، در این لحظه وزیر پمپئو در راه کره شمالی است تا ترتیبات ملاقات آتی مرا با کیم جونگ اون بدهد. طرحها در حال آماده شدن هستند و روابط دو کشور در حال بنا شدن است. امید است که توافق حاصل شود و با کمک چین، کره جنوبی و ژاپن یک آینده بسیار شکوفا و امن برای همه بتوان به‌دست آورد.

در حالیکه ما از توافق با رژیم ایران خارج می‌شویم، با هم‌پیمانانمان کار خواهیم کرد تا یک راه‌حل واقعی، جامع و بادوام برای تهدید اتمی رژیم ایران پیدا کنیم.

 این شامل تلاش برای از بین بردن تهدید برنامه موشکی رژیم ایران، متوقف کردن فعالیتهای تروریستی‌اش در سراسر جهان و ممانعت از فعالیتهای تهدیدآمیزش در سراسر خاورمیانه خواهد بود.

در این اثنا، تحریمهای قدرتمند به‌طور کامل اجرا خواهند شد. اگر این رژیم به اهداف اتمیش ادامه دهد، با مشکلات بزرگتری از آنچه تا کنون داشته مواجه خواهد شد.

در آخر می‌خواهم پیامی به مردم ایران بدهم  که مدتهای طولانی رنج کشیده‌اند: مردم آمریکا در کنار شما هستند. تقریباً ۴۰سال است که این دیکتاتوری قدرت را به چنگ آورده  و یک ملت با غرور را به گروگان گرفته است. اغلب جمعیت ۸۰میلیونی ایران متأسفانه هیچگاه ایرانی را ندیده‌اند که در صلح با همسایگانش کامیاب بوده و از تحسین جهان برخوردار باشد. اما آینده ایران به مردم آن تعلق دارد. آنها وارثان واقعی یک فرهنگ غنی و یک سرزمین کهن هستند. آنها سزاوار کشوری هستند که عدالت را در رویاهایشان محقق کرده، به تاریخ خود افتخار و خدا را با عزت یاد خواهند کرد.  

رهبران رژیم ایران طبعاً خواهند گفت که آنها از مذاکره کردن حول یک توافق جدید خودداری کرده‌اند. بله خودداری کرده‌اند، و اشکال ندارد. من هم اگر جای آنها می‌بودم احتمالاً همین حرف را می‌زدم.

 ولی واقعیت این است که آنها خواهند خواست که یک توافق جدید و پایدار ایجاد کنند. توافقی که به سود تمام ایران و مردم ایران باشد. وقتی که این کار را بکنند، من آماده، مایل و قادر هستم. برای ایران اتفاقات بزرگی می‌تواند بیفتد. اتفاقات بزرگی برای صلح و ثبات که همه ما در خاورمیانه خواهانش هستیم بیفتد.

رنج و مرگ و نابودی، کافی است. بگذارید همین الآن تمام شود.

 

چه تحریمهایی علیه رژیم ایران بر می‌گردد

در روز ۱۳ژانویه ۲۰۱۸  برابر با ۲۳دیماه ۹۶  «دونالد ترامپ» رئیس‌جمهور آمریکا یک ضرب‌الاجل   ۱۲۰ روزه برای اصلاح برجام تعیین کرده بود.  ترامپ همان موقع تصریح کرد که این «آخرین فرصت» برای کنگره و شرکای اروپایی آمریکا است که برجام را اصلاح کنند. این مهلت ۲۲اردیبهشت ماه جاری تمام می‌شود اما دونالد ترامپ آن را به امروز سه‌شنبه ۱۸اردیبهشت انداخت.

با لغو برجام توسط آمریکا و با برگشت تحریمها ترامپ می‌تواند قانون مصوب ۲۰۱۲ کنگره آمریکا در مورد تحریم نفتی را به اجرا بگذارد. این تحریم هر گونه معامله با بانک مرکزی را منع می‌کند. پول نفت ایران از طریق بانک مرکزی پرداخت می‌شود.

واشینگتن پست روز ۱۷اردیبهشت ۹۷ در مورد عواقب بیرون کشیدن ترامپ از برجام نوشت:‌ متخصصان نفتی تخمین می‌زنند تحریم‌های تجدید شده می‌تواند حدود ۳۵۰۰۰۰تا ۵۰۰۰۰۰بشکه نفت در روز از نفت ایران را طی چند ماه از بازار جهانی خارج کند. 

اما مهمتر از این تحریم، مجموعه قوانین تحریمی هستند که دو ماه بعد یعنی در روز ۱۱ژوئیه یا ۲۰تیر بر می‌گردند.

 تحریمهای صنعت انرژی، کشتیرانی، کشتی سازی، فروش فلزات فلزات گرانبها، بیمه و حوزه‌های مرتبط با آن شرکت ملی نفت ایران، شرکت ملی نفتکش ایران و شرکت کشتیرانی جمهوری اسلامی هدف این تحریمها هستند.

یک روز بعد یعنی ۲۱تیر ممکن است قانون تحریمهای رژیم ایران یعنی قانون آیسا برگردد. این قانون هر گونه سرمایه‌گذاری  بیش از ۲۰میلیون دلار در صنعت نفت ایران را منع می‌کند. این تحریم اجرای قراردادهایی مانند توتال را سخت می‌کند.

 

حمایت پل رایان،کوین مک کارتی و سناتور مارکو روبیو از تصمیم دونالد ترامپ

پل رایان، رئیس جمهوریخواهان در مجلس نمایندگان آمریکا تصمیم دونالد ترامپ  از بر جام را ستوده و گفت «همیشه معتقد بودم که بهترین راه، رفع کمبودهای این توافق است. متأسفانه ما نتوانستیم در این زمینه به درک مشترکی با شرکای اروپایی خودمان برسیم».

رهبر اکثریت جمهوریخواه در مجلس نمایندگان آمریکا   در مجلس نمایندگان آمریکا   تصمیم دونالد ترامپ را ستود و گفت:‌ «این همان چیزی‌ست که او در جریان کارزار انتخاباتی خود قول داده بود».

سناتور جمهوریخواه جمهمارکو روبیو  گفت: توافق اتمی سبب شد رژیم ایران در خاورمیانه به حکومت خطرناک‌تری تبدیل شود. از زمانی که برجام آغاز شد، تهران بر کنترل خود در سوریه و نفوذ خود در عراق افزود، به جنگ داخلی یمن کمک کرد، در میان کشورهای خلیج [فارس] دودستگی ایجاد کرد و بر دارایی‌های حزب‌الله اضافه کرد.

حمایت سناتورها لیندزی گراهام و تیم اسکات از خروج آمریکا از برجام

سناتورهای ایالت کارولینای جنوبی لیندزی گراهام و تیم اسکات با انتشار بیانیه‌های جداگانه از تصمیم  دونالد ترامپ در خارج کردن آمریکا از توافق اتمی رژیم  ایران حمایت کردند. سناتور لیندزی گراهام گفت« این توافق تا جایی که به کنترل جاه‌طلبیهای اتمی رژیم ایران برمی‌گردد همیشه به‌طور مرگباری ناقص و معیوب بوده است».

 

تأکید میچ مک کانل به ماکزیمم فشار بر رژیم ایران

سناتور جمهوریخواه میچ مک کانل رهبر اکثریت در مجلس سنا  گفت «متحدان اروپایی ما اکنون فرصت دارند که به میز مذاکره با وزیرخارجه مایک پمپئو بازگردند! و شرایطی را مورد مذاکره قرار دهند که یا بهتر باشد یا ماکزیمم فشار را روی رژیم ایران اعمال کنند من با هدف و تعهد دونالد ترامپ که رژیم ایران هرگز نباید بتواند به سلاح اتمی دست یابد یا تولید کند مشترکم».

 

سناتور تام كاتن: رژیم ایران میلیاردها دلار از لغو تحریمها را برای حمایت از تروریسم استفاده کرد

سناتور تام کاتن عضو برجسته سنای آمریکا در مورد تصمیم ر‌ئیس جمهور آمریکا مبنی در خروج از توافق اتمی رژیم ایران طی بیانیه یی گفت:‌ «توافق اتمی رژیم ایران از ابتدا بشدت معیوب بود  در بهترین حالت تنها دسترسی رژیم ایران به بمب اتمی  را به تاخیر میانداخت در حالی كه میلیاردها دلار در جبران  تحریمها به دست  این رژیم  میرساند.پولی كه رژیم ایران برای حمایت از تروریسم و ساخت موشك های دور برد استفاده می كند . تحریمهای شدید گامی به سوی بازگرداندن رژیم ایران از كمپین ترور است اما این آخرین نخواهد بود اگر آخوندها برای دست یافتن به بمب خیز بردارند ایالات متحده در این صورت این برنامه را به یكباره یا برای همیشه باید پایان دهد.      

 

مایک پمپئو وزیر خارجة آمریکا گفت:‌ ما با متحدانمان برای حل واقعی تهدید رژیم ایران کار خواهیم کرد. با متحدانمان روی رفع تهدید موشکهای بالستیک رژیم ایران متمرکز خواهیم شد.

 

جان بولتون مشاور امنیت ملی آمریکا نیز گفت:  تحریمهای اقتصادی علیه رژیم ایران فورا اعمال خواهد شد.

 

نیکی هیلی: رئیس‌جمهور آمریکا تصمیم مطلقاً درستی در مورد خروج از برجام اتخاذ کرد

نیکی هیلی سفیر ایالات متحده در سازمان ملل‌متحد گفت: «پرزیدنت ترامپ در تصمیم خود برای خروج از توافق اتمی با رژیم  ایران مطلقاً تصمیم درستی اتخاذ کرده است. این یک توافق وحشتناکی بود که تنها اجازه داد که عملکردهای بد بین‌المللی ایران بدتر شوند».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/14c3e079-cb18-4c4a-9558-bb1bf116fd62"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات