728 x 90

گسترش دردناک فقر و افزایش بی‌سابقه کودکان در بازار کار ایران

فقر و کودکان کار در ایران
فقر و کودکان کار در ایران

یک چهارم جمعیت ایران حاشیه‌نشین شده‌اند و روند ورود کودکان به مشاغلی هم‌چون دست‌فروشی و کولبری رو به افزایش است.

روز شنبه، ۲۱مهر، در گزارشی که خبرگزاری حکومتی ایلنا پیرامون وضعیت کودکان کار منتشر کرد، نسبت به آمار تکان‌دهنده‌ٔ حاشیه‌نشینی و وضعیت فرزندان خانواده‌های تنگدست هشدار داد.

 

با توجه به این‌که در این حاکمیت پلید، آمار قابل اعتمادی از کودکان کار ارائه نشده، در این گزارش آمده است که بر اساس آمارهای رسمی ۲میلیون کودک کار در ایران وجود دارد «اما آمارهای غیررسمی از وجود هفت‌ میلیون کودک کار خبر می‌دهند.»

در این گزارش به "مسأله‌ٔ بسیار مهم"، اشاره و رشد سریع شمار کودکان کار در ماه‌های اخیر و تغییر بازه‌ سنی آنها پرداخته شده است.

در بخشی از این مطلب نوشته شده: «بحران اقتصادی و کاهش سطح معیشتی طبقات فرودست، حتی خردسالان را نیز به بازار کار کشانده. ما هر روز با کودکانی زیر سن مدرسه روبه‌رو می‌شویم که به مشاغلی مانند دستفروشی، زباله‌گردی یا حتی تکدی‌گری مشغولند».

 

کودکان اولین قربانیان تزریق سیستماتیک خشونت اقتصادی

این نوشته، ضمن هشدار نسبت به "وضعیت ناگوار" کودکان کار می‌نویسد: «خشونت اقتصادی که به‌صورت سیستماتیک و از بالا به پایین تزریق می‌شود بر زندگی طبقه‌ٔ فرودست، حاشیه‌نشینان و خانواده‌های کارگری اثر می‌گذارد و در واقع اولین قربانیان این خشونت، کودکان این خانواده‌ها هستند که در شرایطی اضطراری و اجباری مجبور به ترک تحصیل و در نهایت جذب در بازار کار می‌شوند».

 

در این مطلب همچنین اشاره شده، در ایران فقر "به شکلی دردناک" در حال گسترش و "قربانی گرفتن" است. این وضعیت از وجود « سه هزار منطقه‌ٔ حاشیه‌نشین با ۱۹میلیون نفر حاشیه‌نشین» در سطح کشور خبر می‌دهد.

این در حالیست که رژیم ایران در سال ۱۳۷۲به کنوانسیون حقوق کودک پیوسته و موظف است که برای حل این چالش اجتماعی اقدام کند.

 

رژیم ایران به‌جای مقابله با فقر و عوامل آن با قربانیان مبارزه می‌کند

شهرداری تهران سال گذشته در آخرین اقدام گسترده‌ٔ خود برای به‌اصطلاح مبارزه با فقر کودکان، به جمع‌آوری این کودکان نگونبخت و تنبیه والدینشان پرداخت؛ اقدامی که موجی از انتقادها را برانگیخت.

آن زمان بیش از ۳۰۰تن از استادان دانشگاه، پژوهشگران، مددکاران اجتماعی، حقوق‌دانان، روزنامه‌نگاران و فعالان حقوق کودکان در نامه‌یی سرگشاده‌، کارگزاران این نظام را متهم کردند که به جای مقابله با فقر و عوامل آن، به مبارزه با قربانیان آن پرداخته‌اند.

این افراد نوشتند، به جای جمع‌آوری کودکان و تنبیه خانواده‌های آنها، منابع مالی کشور را برای «بهبود معیشت، دسترسی به اشتغال و ارتقای شرایط زندگی گروه‌های در معرض آسیب جامعه و برخورداری کودکان آنها از آموزش و سلامت» هزینه کنید. خواسته‌ای که در حاکمیت فاسد ولایت فقیه محقق نخواهد شد

 

بیشتر بخوانید:

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/99b90a5c-527e-493c-a8fd-abda792e916c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات