728 x 90

هراس فزاینده رژیم آخوندی از پیامدهای تحریمهای کاتسا بر سپاه پاسداران خامنه‌ای

کاتسا ـ اجرای قانون تحریم‌های گسترده علیه سپاه پاسداران
کاتسا ـ اجرای قانون تحریم‌های گسترده علیه سپاه پاسداران
رسانه‌های حکومتی در بررسی پیامدهای تحریمهای جدید آمریکا بر اساس قانون کاتسا، هراس رژیم از پیامدهای آن بر سپاه حافظ نظام ولایت‌فقیه و موج ورود افراد و ارگانهای حکومتی به لیست تحریمها به‌خاطر همکاری با سپاه پاسداران و مواجه شدن با محدودیتهای شدید بانکی را برملا می‌کنند.

رسانه‌ی حکومتی مشرق ادعای باند روحانی به‌منظور کمرنگ کردن تأثیرات تحریمهای آمریکا را به تمسخر گرفت و نوشت:
آیا واقعاً کنگره، سنا و دفتر کنترل دارایی‌های خارجی وزارت خزانه‌داری و هم‌چنین کاخ سفید آن‌قدر بیکارند که چند ماه زمان صرف کرده و در نهایت تحریم‌های تکراری علیه نظام وضع کنند؟!
با وضع تحریم‌های جدید، اولاً سپاه و همه نهادهای اقتصادی و غیراقتصادی زیرمجموعه آن در لیست تروریست‌های جهانی قرار گرفته‌اند و ثانیا افراد، شرکتها و بانکهایی که با نهادهای مرتبط با سپاه (و برنامه موشکی و چند سرفصل دیگر) هرگونه همکاری فنی، مالی، مشاوره‌ای و حمل و نقل داشته باشند، این‌بار نه مشمول جریمه مالی، که نام خودشان به SDN لیست افزوده خواهد شد. در این حالت به‌طور ویژه در مورد مجموعه قرارگاه سازندگی خاتم‌الانبیا با بیش از ۵۰۰۰شرکت مشاوره مهندسی، تامین‌کننده تجهیزات و پیمانکاران اجرایی داخلی و بیش از ۱۰۰هزار نفر پرسنل، در صورت شناسایی، نه‌تنها قادر به بازگشایی LC نخواهند بود، بلکه تمام حلقه‌های زنجیره تأمین داخلی و خارجی نیز به لیست تحریمی اضافه خواهند شد و در سایر پروژه‌های خود نیز دچار مشکل خواهند شد.
بنابراین واضح است که در این حالت نه تنها شرکت و بانک رابط با سپاه و قرارگاه خاتم، بلکه رابطِ رابط نیز مشمول تحریم خواهد شد، لذا با توجه به ارتباط بانکها با یکدیگر و بازار بین بانکی و شبکه موجود، علاوه بر بانکهایی که مستقیماً با سپاه در ارتباط هستند، دامنه تحریم به بقیه بانکها و حتی خود بانک مرکزی نیز کشیده می‌شود، از این رو به نظر می‌رسد مناسب‌ترین واژه برای توصیف تحریم‌های جدید همان «سیاهچاله تحریم» است.
فرض کنیم در بدبینانه‌ترین حالت ممکن، حتی مجموعه قرارگاه خاتم با وجود ۳۰سال سابقه حذف و منحل شود؛ با سپاه به‌عنوان یک مجموعه نظامی و یکی از ارکان مهم حاکمیت چه باید کرد؟ آیا قرار است تأمین مالی تجهیزات دفاعی با چمدان و به‌صورت نقدی انجام شود؟
بنابراین سخنی به گزاف نگفته‌ایم اگر تحریم‌های جدید را نه «تکرار تحریم‌های قبلی» بلکه «مرگ برجام» بنامیم.
نکته‌ای که به نظر می‌رسد مغفول مانده، عامل و بستر مهم این تحریم‌ها یعنی FATF است... بستری که پس از امضای برجام، اسما برای شناسایی پولشویی و عدم تأمین مالی تروریسم (!) ولی رسماً زمینه‌ساز تحریم‌ هوشمند بعدی بود و دولتی که استخوان برجام را در گلوی خود احساس می‌کرد ناچار به پذیرش آن بود.
هشدار این‌که اگر دولت دوازدهم واکنش مناسبی به تحریم‌های کاتسا نشان ندهد، سیاهچاله تحریم‌ها اقتصاد را خواهد بلعید. (مشرق نیوز 13آبان 96)

کیهان خامنه‌ای 13آبان 96 نیز در مطلبی با عنوان «تحریم کاتسا آثار و پیامدهای اجرایی آن» نوشت: آمریکا با این قانون به‌دنبال مقابله با راهبرد نظام در منطقه است.

مهم‌ترین تفاوت تحریم‌های جدید به‌رغم اسامی افراد، در امکان تکثیر لیست است. به این معنی که با اعمال تحریم کاتسا، هر کس با افرادی که در لیست هستند، هرنوع همکاری بکند، مشمول تحریم‌ها خواهد شد!... می‌بینید که تنها ظرف چند روز، اس دی ان لیست به چه حجم عظیم و غیرقابل تصوری می‌رسد!
این تفاوت اصلی کاتسا با تحریمهای قبلی و عامل اهمیت برچسب SDGTاست. در واقع به‌زودی موجی از ورود افراد تازه به اس‌دی‌ان آغاز می‌شود که جرم آنها همکاری با افراد برچسب‌دار است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات