728 x 90

اختلافات سیاسی در ایران,آلودگی هوا,

درگیری باندی و آلودگی هوا در زابل با۱۱۰ برابر حد مجاز

-

هوای آلوده زابل
هوای آلوده زابل
آلودگی هوا در زابل که به اعتراف رسانه‌های حکومتی به 110 برابر حد مجاز و 39برابر حد بحرانی خطرناک رسیده، به جنگ گرگها در رژیم آخوندی تبدیل شده است.

خبرگزاری سپاه پاسداران موسوم به فارس روز جمعه 25تیر با عنوان خانم ابتکار مقصر گرد و غبار هم داعش است؟ سیاستهای رئیس محیط زیست کابینه آخوند روحانی را مورد حمله قرار داد و نوشت: «این روزها مردم زابل نفسشان تنگ شده است و بر اساس آمارها و اطلاعات موجود از شرایط آب و هوای زابل میزان غلظت آلاینده‌ها 110 برابر حد مجاز است و 39 برابر حد بحرانی و خطرناک را نشان می‌دهد.

رئیس سازمان محیط زیست می‌گوید «گرد و غبارهای کشور منشأ خارجی دارد و جنگ و ناامنی در عراق از علل ایجاد کانونهای ریزگردها است که متأسفانه شرایط ناپایدار دولت عراق، حمله تکفیریها و داعش فرصت اجرای توافق‌نامه‌ها برای مدیریت پدیده گرد و غبار را گرفته است» . این‌ها صحبتهای رئیس سازمان محیط زیست کشور و قهرمان زمین است!

ای کاش رئیس سازمان محیط زیست درباره گرد و غبار این روزهای زابل که اشک مردم را درآورده است هم صحبت می‌کرد و می‌گفت آیا داعش مرزهای سیستان را هم تهدید می‌کند؟ سیستان که در کشور خودمان است و مردم آنجا تا پردیسان نشینان همه از یک کشور و مرز و بوم هستیم پس چرا تا کنون برای نجات آنها کاری انجام نشده است؟

خانم ابتکار! مردم زابل در محاصره داعش نیستند در محاصره گرد و غباری هستند که به گفته بسیاری از کارشناسان محیط زیست منشأ اصلی گرد و غبار آن خشکسالی تالاب هامون و بارگیری توفانهای 120روزه از این تالاب است، تالاب هامون را که به‌خاطر دارید؟ همان تالابی که شما برای دیپلم بین‌المللی ثبت تالاب‌ هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره مراسم بزرگی را برگزار کردید اما هیچوقت نگفتید این تالاب در زمان مدیریت چه کسی خشک شد؟

رئیس سازمان محیط زیست در مراسم ثبت تالاب‌ هامون به‌عنوان ذخیره‌گاه زیست‌کره گفته بود: این منطقه از قرن‌ها پیش با معضل بادهای 120روزه روبه‌رو بوده که آلودگی هوا با خشک شدن تالاب هامون و نیز تغییر اقلیم تشدید شده است.

ابتکار گفته بود: هم اینک حدود 2سال است که وضعیت تالاب هامون بهتر و از میزان گرد و غبار و توفانهای شن کاسته شده است! خانم ابتکار! به‌خاطر دارید شما در دوره‌ای از سال 76 تا سال 84 ریاست این سازمان را برعهده داشتید و نکته قابل تأمل این است که آغاز خشک شدن تالاب هامون در همان سال‌ها قرار داشته است، به‌گونه‌یی که بر اساس گزارش‌ها و به گفته بسیاری از کارشناسان محیط زیست از سال 77 خشک شدن هامون آغاز و در سال 79 این تالاب کاملاً خشک می‌شود اما در آن زمان اقدامی برای احیای تالاب هامون صورت نگرفت.

مردم زابل منتظر هستند تا ببینند این بار رئیس سازمان محیط زیست چه دلیلی برای گرد و غبار زابل خواهد آورد؟ آیا باز هم می‌خواهد آن را به گردن دولت قبل بیندازد و فریاد وا أسفا سر دهد که در زمانی که بنده رئیس سازمان محیط زیست شدم تمام اقدامات گذشته را به صفر رسانده بودند، یا این‌که می‌خواهد آن را به داعش و گروه‌های تکفیری و تروریستی ربط دهد؟ گویا مردم باید این را قبول کنند که همه از دولت قبل تا داعش در تشدید بحران گرد و غبار در کشور مقصر هستند و تنها کسی که مسئولیتی نداشته و ندارد رئیس سازمان محیط زیست است!

خاطرنشان می‌شود سازمان جهانی بهداشت اخیراً شهر زابل را به‌عنوان آلوده‌ترین شهر جهان معرفی کرد.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/1f4e0160-852b-43de-b268-2b282bdea7e7"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات