728 x 90

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی: رژیم ایران در اوایل سال ۲۰۰۰، در حال توسعه و ساخت یک زیرمجموعه سلاح هسته‌یی کلیدی بود/افشاگری مقاومت ایران

توسعه و ساخت یک زیرمجموعه سلاح هسته‌یی رژیم آخوندی
توسعه و ساخت یک زیرمجموعه سلاح هسته‌یی رژیم آخوندی

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی با انتشار گزارشی تحقیقی درباره برنامه مخفی حکومت آخوندی برای ساخت بمب اتمی، نوشت، بایگانی هسته‌یی رژیم ایران نشان می‌دهد که این رژیم در اوایل سال ۲۰۰۰، در حال توسعه و ساخت یک زیرمجموعه سلاح هسته‌یی کلیدی بود که برای نخستین بار توسط مقاومت ایران افشا شد.

 

گزارشی در این رابطه:

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، در یک گزارش تحقیقی درباره برنامه مخفی اتمی رژیم برای ساخت بمب اتمی، که بر اساس بررسی اسناد به‌دست آمده از برنامه اتمی رژیم صورت داده بر اهمیت افشاگری مقاومت ایران در سال ۱۳۸۸-سال ۲۰۰۹میلادی، که برای اولین بار، از یک مرکز و یک سایت فعال در پروژه ساخت کلاهکهای هسته‌یی رژیم پرده برداشت تأکید کرد. مراکزی که از سوی حکومت آخوندی به‌شدت مخفی نگاه داشته شده بود و در زمینه آزمایش و ساخت مواد انفجاری بسیار قوی در ارتباط با سلاحهای هسته‌یی فعالیت می‌کردند.

 

در گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی که توسط دیوید آلبرایت و اولی هاینونن معاون پیشین سازمان انرژی اتمی نوشته شده آمده است: بایگانی هسته‌یی رژیم ایران نشان می‌دهد که تحت برنامه تسلیحات هسته‌یی آن در اوایل سال ۲۰۰۰، به نام "برنامه اماد"، رژیم ایران در حال توسعه و ساخت یک زیرمجموعه سلاح هسته‌یی کلیدی بود که "مولد شوک موجی" نامیده می‌شد. این گزارش تأکید می‌کند که رژیم این مولد را برای رسیدن به یک انفجار هسته‌یی آزمایش می‌کرد.

طبق گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی، این بایگانی هسته‌یی مجموعه‌یی از اطلاعات تسلیحات هسته‌یی بسیار حساس درباره جزئیات تلاش برنامه آماد برای توسعه و تولید پنج سلاح هسته‌یی و یک سایت آزمایش هسته‌یی زیرزمینی برای استفاده احتمالی است. بایگانی هسته‌یی یک مکان امن در نزدیکی روستای سنجریان داشت که در طول برنامه آماد Amad Plan در ساخت قطعات انفجاری شدید برای مولد شوک موجی و اجرای طیفی از آزمایشات برای ساختن آن ضروری بود.

 

گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی سپس می‌افزاید:

سایت مزبور اولین بار توسط شورای ملی مقاومت ایران در سال ۲۰۰۹ شناسایی و علنی شد، که آن را "مرکز تحقیقاتی برای انفجار و ضربه" در نزدیکی روستای سنجریان نامید، که به نام اختصاری متفاز شناخته می‌شود

شورای ملی مقاومت اظهار داشت که این سایت در حال توسعه چاشنیهای مواد منفجره برای استفاده در بمب اتمی و قطعات تولیدی برای سیستم‌های انفجاری است.

 

گزارش مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی تأکید می‌کند: این مؤسسه در آن زمان قادر نبود تأیید کند که چنین فعالیت‌هایی در این سایت بر اساس اطلاعات محدود موجود صورت گرفته است.

 

شورای ملی مقاومت ایران روز دوم مهرماه در یک کنفرانس مطبوعاتی در پاریس، دو مرکز مخفی رژیم از جمله در مرکز تحقیقات فن‌آوری انفجاری ضربه (میتفاز) وابسته به وزارت دفاع رژیم برای تحقیق و تولید سیستمهای انفجاری جهت بمب اتمی را افشا کرد.

 

در این کنفرانس مهدی ابریشمچی مسئول کمیسیون صلح شورا خاطرنشان ساخت: فاشیسم دینی حاکم بر ایران نه تنها چیزی را در پروژه ساختن بمب اتمی کند یا متوقف نکرده است بلکه تا آنجا که توانسته این پروژه را تسریع کرده است و ساخت همه اجزاء بمب اتمی را به‌طور همزمان به پیش می‌برد.

 

در این کنفرانس محل دقیق هر دو سایت با عکسها و نقشه‌های هوایی برای خبرنگاران نمایش داده شد، همچنین تصاویری از ساختمان بمب اتمی و کار کرد مواد منفجره شدید الانفجار تشریح شد.

 

مهدی ابریشمچی توضیح داد که یکی از این دو سایت در یک ساختمان ۵طبقه واقع در تهران پارس در شرق پایتخت و سایت دوم در شرق تهران در کناره رودخانه جاجرود در نزدیکی دهکده سنجریان قرار دارد. دهکده مزبور در نزدیکی یک جاده نظامی در امتداد اتوبان بابایی واقع است.

 

در ۲۴سپتامبر ۲۰۰۹ رویترز در گزارشی از این کنفرانس افشاگرانه نوشت: گروه اپوزیسیون ایران گفت دو سایت مخفی رژیم را کشف کرده که رژیم ایران در آنها مشغول کار بر روی انفجارهای پیشرفته برای استفاده در بمب اتمی است

 

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی در ادامه گزارش خود می‌افزاید:

شورای ملی مقاومت ایران در یک افشاگری دیگر در سال ۲۰۱۷اضافه کرد که این محل "مسئول انجام تحقیق و ساختن یک ماشه برای سلاح هسته ای" است. شورای ملی مقاومت دوباره این سایت را مرکز تحقیقات و توسعه فن‌آوریهای انفجار و ضربه یا متفاز نامید.

 

شورای ملی مقاومت در افشاگری خود در سال ۲۰۱۷اظهار داشت که تحقیقات اخیرش نشان می‌دهد که متفاز METFAZ از سایت سنجریان Sanjarian منتقل شده و فعالیت‌های اصلی خود را در مکان دیگری که تاکنون مخفی باقی مانده است انجام می‌دهد.

با این وجود، گزارش شورای ملی مقاومت ایران به‌طور خاص بیان کرد که محل جدید در مجتمع نظامی پارچین و به نام پژوهشکده بود.

شورای ملی مقاومت ایران افزود: "این محل مرکز اصلی آزمایشهای متفاز METFAZ و سایر فعالیتها بوده است.

مؤسسه علوم و امنیت بین‌المللی در ادامه تأکید می‌کند که این مؤسسه توانست از طریق تجزیه و تحلیل تصاویر ماهواره‌ای تأیید کند که سایت شناسایی شده توسط شورای ملی مقاومت ایران در پارچین یک سایت تحقیق و توسعه و تولید مواد منفجره است.

 

دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا در اکتبر ۲۰۱۷ یک کتاب ۵۲صفحه‌ای با نام قلب برنامه اتمی رژیم ایران، دربارهٔ تأسیسات و ستادهای مربوط به پروژهٔ نظامی اتمی و سایت‌های نظامی رژیم آخوندی منتشر کرد و طی آن با تکیه بر اطلاعات مشخص در سالهای اخیر چهار سایت نظامی و دو مرکز مخفی رژیم را که با ضریب اطمینان بالا مظنون به درگیر بودن در بخشهای مختلف پروژه نظامی- هسته‌یی هستند، مورد تحقیق قرار داد.

تلویزیون فاکس‌ نیوز در گزارشی از کنفرانس مطبوعاتی دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشنگتن جزئیات مربوط به مراکز شناسایی شده توسط مقاومت ایران برشمرده که عبارتند از:

پژوهشکده که در مجموعهٔ نظامی پارچین در جنوبی شرقی تهران واقع شده است.

تأسیسات صنعتی نوری واقع در مجموعهٔ نظامی حفاظت‌شدهٔ خجیر در جنوب شرقی تهران

سایت هفت تیر که به وزارت دفاع رژیم تعلق دارد و در منطقهٔ نظامی در نزدیکی شهر اصفهان، در یک منطقهٔ کوهستانی واقع شده است.

و سایت سنجریان در شرق تهران

 

علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ائتلاف اصلی اپوزیسیون در مقابل حکومت آخوندها در واشنگتن... به فاکس‌ نیوز گفت: «سال‌هاست که (رژیم) ایران دارای دو برنامهٔ اتمی است؛ یکی غیرنظامی و دیگری نظامی است؛ هدف (بخش) نظامی آن تولید اولین بمب اتمی (رژیم) ایران است... بخش غیرنظامی برنامه اتمی به‌صورت منظم، پوشش منطقی قابل‌قبول برای بخش نظامی را ارائه می‌دهد و به‌عنوان یک کانال برای آن عمل می‌کند. جنبهٔ نظامی این برنامه در قلب فعالیت‌های اتمی (رژیم) ایران بوده و هم‌چنان ادامه دارد».

 

فاکس‌ نیوز می‌افزاید: « مقاومت ایران نهاد مسئول تولید بمب اتمی (رژیم ایران) به‌نام سپند... را که تحت کنترل سپاه پاسداران است، به‌مدت نزدیک به دو دهه، تحت نظارت داشته است... سپند از هفت زیرمجموعه تشکیل شده که هر کدام بخش مشخصی از تحقیقات بر سر تسلیحات اتمی را انجام می‌دهند. قسمت مسئول انجام تحقیقات و ساختن چاشنی برای سلاح اتمی، مرکز تحقیقات و توسعهٔ فن‌آوری انفجار و ضربه یا متفاز نام دارد... تحقیقات شورای ملی مقاومت در داخل ایران، توسط شبکه‌یی از... (هواداران) مجاهدین صورت گرفته است که برنامهٔ (اتمی رژیم ایران) را به‌طور خاص در سال ۲۰۰۲اولین بار افشا کردند.