728 x 90

روزنامه لوموند: حمله به ویلپنت به نام رژیم ایران و به تحریک آن طراحی شده و یک ابتکار فردی اسدی نبوده است

اسدالله اسدی ديپلمات تروريست رژيم آخوندي
اسدالله اسدی ديپلمات تروريست رژيم آخوندي

روزنامه لوموند به‌نقل از قضاییه و سرویس اطلاعاتی بلژیک:

حمله به ویلپنت به نام رژیم ایران و به تحریک آن طراحی شده

و یک ابتکار فردی اسدی نبوده است

لوموند: اسدالله اسدی دیپلمات تروریست رژیم آخوندی

به مدت یک سال طرح حمله به ویلپنت را آماده‌سازی می‌کرده و

نشانه‌هایی در دست است که او از سال ۲۰۱۷

در ویلپنت و در اور-سور-اواز و در نزدیکی هتل‌هایی

که شخصیتها در آنها اقامت می‌کنند حضور داشته است

لوموند به‌نقل از سازمان امنیت بلژیک:

اسدی برای "اداره ۳۱۲" وزارت اطلاعات کار می‌کرده

طرز ساختن مواد منفجره را آموخته است

اسدی از ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در عراق واز ۲۰۱۴ دبیر سوم سفارت در وین

بوده و مأموریت اصلی او جمع‌آوری اطلاعات راجع به مخالفان ایرانی

بوده است

اسدی به مقامات پلیس گفته است اگر محکوم شود

"گروه‌های مسلح آماده‌اند علیه مأموران پلیس و شهود

یا علیه هواداران سازمان مجاهدین خلق وارد عمل شوند

برای بمب‌گذاری در گردهمایی ویلپنت

اسدی روز ۲۸ ژوئن ۲۰۱۸ در یک رستوران در لوگزامبورگ

مواد منفجره را در اختیار امیر سعدونی و نسیمه نعامی قرار می‌دهد

سعدونی از سال ۲۰۰۷ با اسدی کار می‌کرده و به درخواست او

به ایران سفر کرده است

به گفته دادستانی مهرداد عارفانی نیز در جایگاه متهمین است

عارفانی و اسدی در ارتباط مستمر بوده‌اند و عارفانی

مأمور جمع‌آوری اطلاعات راجع به شورای ملی مقاومت بوده است

سوء قصد نافرجام در ویلپنت "به‌نام رژیم ایران" طراحی شده بود

بلژیک چهار عامل طرح حمله به گردهمایی مخالفان در فرانسه را محاکمه خواهد کرد

«کارشناسان بلژیکی جای تردید باقی نگذاشته‌اند که موج ناشی از انفجار بمب می‌توانسته تا شعاع صد متر را در بر گرفته، فضایی از وحشت همگانی به‌وجود آورد که با توجه به‌شمار زیاد حاضران می‌توانسته بالقوه بسیار مرگبار باشد. این بمب که با استفاده از ماده پروکسید استون peroxyde d’acétone (یا TATP) ساخته شده و از راه دور قابل کنترل بوده، قرار بود روز ۳۰ژوئن۲۰۱۸ در جریان یک میتینگ شورای ملی مقاومت ایران (CNRI)، ائتلافی که سازمان مجاهدین خلق ایران (OMPI) شناخته‌شده‌ترین عنصر تشکیل‌دهنده آن است، در ویلپنت منفجر شود.

این حمله درست در آخرین لحظات در روزی که قرار بود بمب به فرانسه حمل شود، در بروکسل خنثی گردید. هنگامی که یگان مین‌زدایی ارتش با احتیاط تمام بمب را منفجر کرد [شدت انفجار به حدی بود که] ماشین کنترل کننده (روبات Robot) متعلق به مأموران منهدم و یک مأمور پلیس نیز زخمی‌شد: به‌گفته متخصصان، این شیئی انفجاری "بسیار پیچیده و کار یک نفر حرفه‌یی" بوده است.

چند سرویس اطلاعاتی اروپایی – و به احتمال زیاد اسرائیل- این طرح سوءقصد توسط چهار ایرانی که در اواخر نوامبر در شهر آنتورپ (آنور Anvers) محاکمه خواهند شد، را کشف و خنثی کردند. در واقع قضاییه بلژیک تحقیقات خود را به پایان رسانده و جمع‌بندی آن دقیقاً با نتیجه‌گیریهای سازمان امنیت این کشور منطبق است: روز ۲۰فوریه، یاک رأس Jaak Raas، رئیس سرویس اطلاعاتی، به دادستان فدرال بلژیک نوشت: "این حمله به نام [رژیم] ایران و به تحریک آن طراحی شده و یک ابتکار فردی اسدی به‌شمار نمی‌رود".

اسدالله اسدی چهره محوری این قضیه است. این مرد ۴۹ ساله از سال ۲۰۰۳ تا ۲۰۰۸ در عراق دیپلمات بوده و پس از آن در سال۲۰۱۴ به‌عنوان دبیر سوم سفارت رژیم ایران در وین منصوب شده است. به‌گفته سازمان امنیت بلژیک، او به‌طور خاص برای "ادارهٔ۳۱۲"، یکی از سرویسهای وزارت اطلاعات و امنیت (MOIS)، کار می‌کرده که در لیست سازمانهای تروریستی اتحادیه اروپا قرار دارد.

اسدی طی دوره آموزش نظامی خود طرز ساختن مواد منفجره را آموخته و مأموریت اصلی او جمع‌آوری اطلاعات راجع به مخالفان ایرانی در ارتباط با وزارت امور خارجه [رژیم] بوده است.

طبق تحقیقات به‌عمل آمده در آنتورپ، اسدالله اسدی به مدت یک سال طرح حمله در فرانسه را آماده‌سازی می‌کرده است. در واقع شواهد و نشانه‌هایی از حاضر شدن او از سال۲۰۱۷ در ویلپنت، اوور-سور-اواز (مقر شورای ملی مقاومت ایران) و در نزدیکی هتل‌هایی که قرار بوده شخصیتها در آنها اقامت کنند، در دست است. در میتینگ سال ۲۰۱۸ قرار بوده از جمله اینگرید بتانکور، کاندیدای پیشین ریاست‌جمهوری کلمبیا، ایو بونه، رئیس پیشین اداره کل امنیت داخلی فرانسه (DST)، سید احمد غزالی، نخست‌وزیر سابق الجزایر، رودی جولیانی، شهردار پیشین نیویورک و وکیل دونالد ترامپ، نیوت گینگریچ، رئیس سابق مجلس نمایندگان ایالات متحده، و بیل ریچارسون، سفیر پیشین آمریکا در سازمان ملل متحد، شرکت کنند.

شرکت چندین پارلمانتر اروپایی، و هم‌چنین لویی فری، رئیس پیشین پلیس فدرال آمریکا (اف.بی.آی)، نیز اعلام شده بود. نزدیک به ۲۰شخصیت به‌عنوان شاکی خصوصی در این پرونده حضور دارند و وکالت آنان در جریان دادگاه را وکلای بلژیکی ژرژ- هانری بوتیه Georges-Henri Beauthier و ریک وانرویسل Rik Vanreusel و هم‌چنین وکیل فرانسوی ویلیام بوردون برعهده خواهند داشت.

در سال۲۰۱۸، مقامات تهران هرگونه دخالت در این طرح سوءقصد را تکذیب و از عملیاتی که توسط اپوزیسیون هماهنگ شده صحبت کرده، قول دادند توضیحات مورد نیاز را بدهند، توضیحاتی که هیچگاه داده نشد. پاریس که از قرار معلوم در مورد مسئولیت مستقیم جمهوری اسلامی متقاعد شده بود، در اکتبر۲۰۱۸ داراییهای سعید هاشمی مقدم، معاون وزارت اطلاعات ایران، را مسدود کرد.

اسدالله اسدی در دوران بازداشت پیشگیرانه خود، حاضر به همکاری با قضاییه بلژیک نشده و تهدید به‌عملیات تلافی‌جویانه کرده است. او در تاریخ ۹ مارس۲۰۱۹ به مدیر زندان بفرن Beveren گفته که مایل است با یکی از مأموران تحقیق ملاقات کند. سپس به تحقیق‌گر طرف ملاقات گفته بود که چنان‌چه محکوم شود، "گروه‌های مسلح" آماده‌اند علیه مأموران پلیس، شهود یا هواداران سازمان مجاهدین خلق وارد عمل شوند. به‌نظر می‌رسد پرونده‌ای که دادستانی بر آن تکیه خواهد کرد، بسیار سنگین خواهد بود. در این پرونده سازماندهی دقیق طرح حمله تشریح شده است: از جمله سفرهای متعدد متهم به ایران،

مبالغ هنگفتی پول که مورد استفاده قرار داده، نشستهایی که با همدستان خود در چندین شهر اروپا از جمله نهایتاً در لوگزامبورگ داشته است.

او سرانجام روز ۲۸ژوئن۲۰۱۸ در یک رستوران در لوگزامبورگ مواد منفجره را در اختیار امیر سعدونی و نسیمه نعامی قرار می‌دهد.

این زوج که در نزدیکی آنتورپ اقامت دارند، روز بعد بازداشت شدند. در اتوموبیل مرسدس آنان، مأموران علاوه بر ۵۰۰گرم ماده TATP و سه تلفن دستی، مبلغ ۳۵۰۰۰یورو پول نقد پیدا می‌کنند.

بر خلاف متهم اصلی پرونده، گویا امیر سعدونی اطلاعات زیادی در اختیار تحقیقگران گذاشته است. او از جمله گفته که از سال۲۰۰۷ با اسدی کار می‌کرده و این‌که به درخواست او به ایران سفر کرده است. اما تلاش کرده نقش خود و همسرش را کم اهمیت جلوه دهد. هر دو تأکید کرده‌اند بر این تصور بوده‌اند که موادی برای یک برنامه آتش‌بازی حمل می‌کنند و از خطراتی که عدم اطاعت آنان [از دستورات اسدی] برای نزدیکانشان در ایران در بر داشته، صحبت کرده‌اند. اما وکلای شاکیان خصوصی می‌گویند: "این بعید و محل تردید است. دلیلی ندارد به اشخاصی که خانواده‌شان را تهدید به اعمال خشونت می‌کنید، ۱۰۰۰۰۰ یورو پول هم پرداخت کنید".

یک نفر چهارم به نام مهرداد عارفانی نیز در جایگاه متهمین خواهد نشست. او در ویلپنت بازداشت و به بلژیک مسترد شد. او آشنایی با اسدی را تکذیب کرده، اما به‌گفته دادستانی این دو در ارتباط مستمر بوده‌اند و عارفانی مأمور جمع‌آوری اطلاعات راجع به اعضاء شورای ملی مقاومت بوده است...(لوموند ۱۹مهر۹۹)