728 x 90

اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه برای سومین روز متوالی

تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه - عکس از آرشیو
تجمع اعتراضی کارگران نیشکر هفت تپه - عکس از آرشیو

کارگران نیشکر هفت‌تپه امروز چهارشنبه ۱۶آبان ۹۷برای سومین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند. آنها در اعتراض به پرداخت نشدن مطالباتشان و سوءمدیریت گردانندگان شرکت، تجمع کردند.

 

کارگران نیشکر هفت‌تپه در سومین روز اعتصاب خود به کارگزاران رژیم هشدار جدی داده‌اند اگر تا روز شنبه هفته آینده به خواسته‌هایشان پاسخ داده نشود، اعتصاب را به بیرون از شرکت منتقل خواهند کرد.

 

در رابطه با نیشکر هفت‌تپه و اعتصاب کارگران این شرکت بیشتر بدانید:

مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه که در نزدیکی شهر تاریخی شوش دانیال، در حد فاصل ۴۵کیلومتری جاده‌ اندیمشک به اهواز، در استان خوزستان واقع شده، قدیمی‌ترین کارخانه تولید شکر از نیشکر در ایران است و به‌طور رسمی از سال ۱۳۵۴دارای اختیار انجام عملیات کشاورزی برای تولید نیشکر و ایجاد صنایع و فرآورده‌های وابسته گردید.

این شرکت در سال ۱۳۹۴بر اساس سیاست‌های چپاولگرانه رژیم آخوندی حاکم بر ایران به بخش خصوصی واگذار شد و از آنزمان تا کنون با مشکلات مالی روبه‌رو بوده است. شرکتهای دولتی که به بخش خصوصی واگذار شده‌اند حقوق و مزایای کارگران و کارمندان خود را به موقع پرداخت نکرده‌اند که این امر سبب کاهش و یا توقف تولید و اعتصابهای طولانی‌مدت شده است.

برخی از اعتراضات و اعتصابهای عمده کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه طی سال جاری میلادی ۹۶-۹۷و همزمان با قیام سراسری مردم ایران عبارت بودند از:

  • کارگران قسمتهای بانک ماشین‌آلات و زیربنایی شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه روز دوشنبه ۲۷آذر ۹۶در اعتراض به خلف وعده گرداننده شرکت در واریزی حقوق شهریورماه
  • بیش از ۵۰۰تن از کارگران صنعتی کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه، صبح شنبه یازدهم شهریور ۹۶در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق تیر و مرداد و وضعیت نامعلوم مزایای پاداش و بهره‌برداری دو سال گذشته، دست از کار کشیدند.
  • صدها تن از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه به همراه خانواد‌ه‌هایشان در اعتراض به بی‌توجهی به پرداخت مطالبات مزدی خود در محوطه و مقابل درب ورودی مجتمع تجمع کردند. صبح ا۲مرداد ۹۶کارگران شاغل معترض مجتمع نیشکر هفت‌تپه که شماری از آنها را اعضای خانواده‌هایشان نیز همراهی می‌کردند با تجمع مقابل درب ورودی و محوطه کارخانه خواسته‌های صنفی خود را مطرح کردند.
  • بیش از ۳هزار تن از کارگران مجتمع نیشکر هفت‌تپه روز شنبه ۱۶بهمن ۹۵در اعتراض به بی‌نتیجه بودن وعده‌های داده شده برای پرداخت حقوق عقب‌افتاده خود، برای یازدهمین روز متوالی دست به تجمع زدند.
  • کارگران بخشهای مختلف شرکت نیشکر هفت تپه امروز چهار شنبه ۱۵فروردین ۹۷، دست از کار کشیدند و اعتصاب کردند. کارگران معترض گفتند تا همکارانشان آزاد نشوند و اخراجیهای اعلام شده لغو نشود دست به ادامه تولید نخواهند زد.
  • اعتصاب گسترده کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه این اعتصاب که ۷روز ادامه داشت در ۲۳آذر ۹۷با عقب‌نشینی رژیم آخوندی در برابر کارگران نیشکر و پیروزی کارگران خاتمه یافت.

 

شورای ملی مقاومت ایران طی اطلاعیه‌های متعدد از اعتراضها و اعتصابهای کارگران و کارکنان مجتمع نیشکر هفت‌تپه حمایت کرده است. برخی از اطلاعیه‌ها عبارتند از:

 

  • بخشی از اطلاعیه دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران درباره اعتصاب کارگران نیشکر هفته تپه در تاریخ ۳۰مرداد۹۷:

روز دوشنبه ۲۹مرداد ۵۰۰تن از کارگران بخشهای مختلف مجتمع صنعتی نیشکر هفت‌تپه برای سومین روز متوالی به اعتصاب خود ادامه دادند. آنها به پرداخت نشدن دست کم سه ماه حقوق و مزایای خود و عملی نشدن وعده‌های فریبکارانه مدیران شرکت از جمله استخدام کارگران روزمزد، همچنین سرباز زدن کارفرما از واریز کردن حق بیمه آنها به حساب تأمین اجتماعی و تفکیک و فروش زمینهای کشاورزی و املاک صنعتی این مجتمع معترضند. کارگران خواستار تشکیل شوراهای مستقل کارگری هستند.

گارد ضدشورش با پرتاب گاز اشک‌آور و گاز فلفل و با باتون و پنجه بوکس کارگران اعتصابی را مورد ضرب و جرح قرار دادند و پنج تن از کارگران معترض را باز داشت کردند، باز داشت‌ شدگان در اثر اعتراضات سایر کارگران آزاد شدند.

مأموران یکان ویژه ضدشورش شهر شوش ساعت ۱۱صبح امروز یکشنبه به محل تجمع کارگران اعتصابی نیشکر هفته تپه با شلیک گاز اشک‌آور و باتون به‌طور وحشیانه‌ای حمله کردند و کارگران را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند و چند کارگر را باز داشت کردند که پس از اعتراض کارگران، وادار به آزاد کردن آنها شدند.

کارگران اخراجی خوراک دام نیشکر هفت‌تپه،در اعتراض به اخراج خود در مقابل در ورودی شرکت تحصن کردند. تعدادی از کارگران به جان آمده با ریختن بنزین به روی خود اقدام به خودسوزی کردند که سایر کارگران مانع این اقدام شدند.

 

  • اطلاعیه ۱۷فروردین ۹۷ با عنوان، اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه و کسبه و کولبران شهرهای مرزی:کارگران بخش‌های مختلف مجتمع نیشکر هفت‌تپه در ادامه اعتراضات روزهای قبل خود، دست از کار کشیدند. آنها اعلام کرده‌اند تا آزادی کارگران باز داشتی و لغو حکم‌های اخراج شماری از کارگران معترض، اعتصاب را ادامه خواهند داد. این تجمع مورد یورش مأموران نیروی انتظامی قرار گرفت و شمار دیگری از کارگران باز داشت شدند. در روزهای پیش از این نیز عوامل اطلاعاتی تعدادی از کارگران را در مسیر تظاهرات باز داشت کردند و تعدادی نیز به‌دنبال صدور احضاریه از طرف قضاییه آخوندی در یورش به خانه‌هایشان دستگیر شدند. قضاییه فاسد رژیم که در همدستی با اطلاعات آخوندی و کارفرمایان حکومتی است زیر عنوان وجود شاکی خصوصی کارگران را دادگاهی کرده و روانه زندان کردند.

 

  • اطلاعیه ۸فروردین ۹۷با عنوان، اعتصاب کارگران نیشکر هفت‌تپه، کشاورزان اصفهان و دیگر اقشار محروم: کارگران بخشهای مختلف شرکت کشت و صنعت نیشکر هفت‌تپه از جمله کارگران بخش کشاورزی آن از صبح روز سه‌شنبه ۷فروردین دست به اعتصاب زدند و کار تولید نیشکر را متوقف کردند. آنها با شعار «کارگر هفت‌تپه‌ایم، گرسنه‌ایم گرسنه» و شعارهایی علیه کارفرمایان حکومتی، دست به راهپیمایی زدند.

 

 

گاز اشک‌آور و باتون پاسخ یکان ضدشورش به کارگران اعتصابی نیشکر هفت‌تپه

مأموران یکان ویژه ضدشورش شهر شوش ساعت ۱۱صبح امروز یکشنبه به محل تجمع کارگران اعتصابی نیشکر هفته تپه با شلیک گاز اشک‌آور و باتون به‌طور وحشیانه‌ای حمله کردند و کارگران را مورد ضرب ‌و شتم قرار دادند و چند کارگر را باز داشت کردند که پس از اعتراض کارگران، وادار به آزاد کردن آنها شدند.

کارگران اخراجی خوراک دام نیشکر هفت‌تپه،در اعتراض به اخراج خود در مقابل در ورودی شرکت تحصن کردند. تعدادی از کارگران به جان آمده با ریختن بنزین به روی خود اقدام به خودسوزی کردند که سایر کارگران مانع این اقدام شدند.

 

جزییاتی از یورش یکان ویژه به کارگران اعتصابی هفت‌تپه

روز یکشنبه ۲۸مرداد ۹۷کارگران اخراجی خوراک دام نیشکر هفت‌تپه به‌منظور بازگشت به کار در مقابل درب ورودی خوراک دام نیشکر هفت‌تپه تحصن کردند.

این کارگران که خواهان بازگشت بکار بودند به‌دنبال درگیری لفظی با مدیر این مجموعه به نام غفاری، با ریختن بنزین بر سر و روی خود اقدام به خودسوزی می‌کنند که با دخالت کارگران شاغل حاضر در محل موفق به خودسوزی نمی‌شوند.

حوالی ساعت ۱۱صبح یگان ویژه ضدشورش شهر شوش به محل تجمع کارگران اعتصابی (در مقابل دفتر مدیریت) با شلیک گاز اشک‌آور و باتون و گاز فلفل و پنجه بوکس به‌طور وحشیانه‌ای حمله کرده و کارگران را مورد ضرب ‌و شتم شدید قرار می‌دهند. به‌طوری‌که یکی از کارگران مجروح بار دیگر دست به خودسوزی زد.

پنج نفر از کارگران دستگیر شده و به بیدادگاه شوش منتقل می‌شوند. اسامی این کارگران عبارتند از:

۱- کریم آل کثیر ۲- علی آل کثیر ۳- یحیی سعدی ۴- حمزه آل کثیر. ۵- فارس سعدی

بعد از ساعتهایی هر پنج کارگر باز داشتی در نتیجه تلاشهای نماینده‌های کارگران هفت‌تپه، در حالیکه با اتهام اخلال در نظم برایشان پرونده قضایی تشکیل شد با قرار فیش حقوقی آزاد شدند.

کارگران شرکت نیشکر هفت‌تپه در سال جاری بجز حقوقهای فروردین و اردیبهشت ماه حقوقی دریافت نکرده‌اند و در شرایط بسیار سخت معیشتی قرار دارند.

 

اعتراف خبرگزاری رژیم به اعتراض کارگران نیشکر هفت‌تپه

خبرنگار حکومتی ایلنا به‌نقل از منابع کارگری در شوش نوشت: از چهار روز پیش تعداد زیادی از کارگران مجتمع کشت و صنعت هفت‌تپه با همراهی کارگران بخش کشاورزی مقابل ساختمان مدیریت این مجتمع برای وصول مطالبات صنفی خود دست به اعتراض صنفی می‌زنند. این اعتراضات امروز یکشنبه (۲۸مرداد ماه) نیز ادامه داشت.

به گفته یکی از کارگران معترض، تعداد تجمع‌کنندگان که در اصل کارگران رسمی و روزمزدی شاغل در بخش صنعت و کشاورزی این مجتمع هستند؛ تا ۵۰۰نفر برآورد می‌شود.

وی افزود: کارگران مجتمع هفت‌تپه دست‌کم ۲تا ۳ماه مزد معوقه طلب کارند. بخشی از اعتراض کارگران نیز ناشی از مشکلاتی‌ست که اخیراً کارفرما در زمینه تغییر کد کارگاه در لیست بیمه تأمین اجتماعی کارگران به‌وجود آورده است.

او همچنین گفت: دلیل دیگر اعتراض کارگران این واحد تولیدی، مربوط به قوت گرفتن شائبه تقسیم اراضی و املاک کشاورزی و صنعتی از سوی شرکای این مجتمع است که موجب تشدید نگرانی کارگران شده.

این کارگر با بیان این‌که عملی نشدن انعقاد قرارداد کار با ۱۵۰۰کارگر روزمزدی نیز از مطالبات کارگران حاضر در تجمع است، در ادامه افزود: کارگران روزمزدی مدعی هستند هنوز کارفرما به وعده‌هایی که در حضور مسئولان برای عقد قرارداد دائم به آنها داده‌ بود، عمل نکرده است.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات