728 x 90

اعتراضات کارگران، کشاورزان، فرهنگیان، دانشجویان و دیگر اقشار محروم

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران

در روزهای سه‌شنبه و چهارشنبه ۲۲ و۲۳ اسفند علاوه بر اعتراضات جوانان قیام آفرین در جشن چهارشنبه سوری، اعتراضات اقشار به جان آمده هم‌چنان ادامه داشت:

روز سه‌شنبه ۲۲اسفند دانشجویان دانشگاههای تهران، علامه طباطبایی و علم و صنعت در اعتراض به سرکوب دانشجویان و بازداشت آنان در قیام دیماه و صدور احکام سنگین برای آنها دست به اعتراض زدند. دانشجویان دانشگاه تهران یک نمایش در مورد سرکوب به اجر درآوردند. آنها بر روی پلاکاردهایی که در دست داشتند نوشته بودند «زندان اوین دانشجو می‌پذیرد!» دانشجویان علامه در یک اقدام سمبلیک «پیکر جنبش دانشجویی» را تشییع کردند. دانشجویان علم و صنعت در تجمع اعتراضی خود نوشته بودند: «دانشجوی زندانی آزاد باید گردد، زندان جای دانشجو نیست و دانشجو می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد».

روز چهارشنبه ۲۳ اسفند کارگران فولاد اهواز بیست و سومین روز اعتراض خود را در برابر استانداری اهواز برگزار کردند. کارگران شعار می‌دادند: «حسین حسین شعارشون، دزدیها افتخارشون». «نیروی انتظامی به‌هوش باش، ما کارگریم، نه اوباش»، «کارگر می‌میرد ذلت نمی‌پذیرد»، «تا حق خود نگیرم من ز اینجا نمیرم»، «دشمن ما همینجاست فقط میگن آمریکا است». معترضان در خیابان منتهی به استانداری زنجیره‌انسانی تشکیل دادند و خواستار حضور استاندار شدند.

کشاورزان روستاهای شرق اصفهان که خواهان حق آبه خود از زاینده رود هستند، به تحصن و اعتراضات خود در ساحل این رودخانه ادامه دادند.

کشاورزان روستای شیخ عجم در بخش فتح المبین شوش با تجمع در محل دریچه‌های آب خواستار تخصیص آب کشاورزی به مزارع خود شدند.

جمعی از فرهنگیان به همراه خانواده‌هایشان در اعتراض به دستگیری معلم زندانی محمد حبیبی در مدرسه محل کار وی در شهریار متحصن شدند.

کارگران فاز۱۴ پارس جنوبی در کنگان در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود دست به اعتصاب زدند.

کارگران کارخانه کاشی حافظ در شیراز که یک‌سال است در قبال کارشان هیچ حقوقی دریافت نکرده‌اند در مقابل استانداری رژیم تجمع اعتراضی برپا کردند.

 کارگران متالوژی پودر ایران در قزوین در اعتراض به پرداخت نشدن شش ماه حقوق و همچنین عیدی خود در مقابل استانداری در این شهر دست به تجمع زدند.

جمعی از کارگران کارخانه کنتورسازی قزوین که ۹ماه است از دریافت حقوق و مزایای خود محرومند و عیدی سالهای ۹۵و ۹۶خود را نگرفته‌اند در محوطه کارخانه دست به اعتراض زدند.

پرسنل بیمارستان خلیج‌فارس در بوشهر در اعتراض به پرداخت نشدن حقوق معوقه خود تجمع کردند.

 تجمع اعتراضی جمعی از رانندگان شرکت واحد اتوبوسرانی تهران و حومه در چهار هفته در مقابل شهرداری و شورای شهر تهران ادامه دارد. آنها خواستار تحویل گرفتن خانه‌های خود شدند که پنج سال پیش هزینه ساخت آن را پرداختهاند.

روز سه‌شنبه کارگران خدمات بندری شرکت هدایت کشتی بندر خمینی مقابل اداره کل بنادر و دریانوردی استان خوزستان تجمع کردند. آنها به مصوبه‌یی که از ابتدای سال ۹۷دستمزد ملوانان و دیگر کارگران زحمتکش این شرکت را کاهش می‌دهد، معترضند. با این مصوبه کارانه ۴۰۰ملوان و کارگران ساده شرکت که بین ۵۰۰هزار تا یک میلیون تومان (یک چهارم یا یک هشتم خط فقر) است از این هم کمتر خواهد شد و در شرایطی بسیار وخیم‌تر قرار خواهند گرفت.

غارت ‌شدگان مؤسسه کاسپین در رشت در مقابل شعبه گلسار این مؤسسه تجمع کردند. آنها شعار می‌دادند: «بانکهای ایران دزدند؛ پولهایتان را میدزدند»؛ «شعار هر ایرانی؛ استیضاح روحانی »؛ «وعده وعید نمی‌خواهیم؛ ما پولمان را می‌خواهیم».

کارکنان اخراجی شرکت نفت و گاز گچساران در مقابل ساختمان شرکت، نسبت به اخراج؛ بلاتکلیفی چند ماهه و عدم دریافت حقوق معوقه خود اعتراض کردند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران

۲۵ اسفند ۱۳۹۶ (۱۶ مارس ۲۰۱۸)