728 x 90

انتقال اجباري اشرف,

رادیو فرانسه: اعضای سازمان مجاهدین، از خروج از اردوگاه اشرف خودداری کردند

-

افشین علوی عضو کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت
افشین علوی عضو کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت
رادیو فرانسه گزارشی از ورود نیروهای عراقی به اشرف و فراخواندن ساکنان اشرف به ترک اشرف پخش کرد و گفت اعضای سازمان مجاهدین خلق روز سه‌شنبه از خروج از اردوگاه اشرف واقع در شمال بغداد خودداری کردند، در حالیکه ماموران پلیس عراق از طریق بلند گو آنها را به خارج شدن از اردوگاه فرا می‌خواندند.
رادیو فرانسه طی این گزارش، مصاحبه‌ای با افشین علوی از اعضای کمیسیون خارجه شورای ملی مقاومت به‌عمل آورد.

مجری: دولت عراق دستور تخلیه اردوگاه اشرف را صادر کرده و از دیروز سه‌شنبه در تلاش است آن را به اجرا بگذارد و اعضای سازمان مجاهدین خلق را به نقطه دیگری در عراق بفرستد، ولی تا حالا با مقاومت آنها روبه‌رو شده، سؤال نخست من از شما آقای افشین علوی اینه که از دیروز تا حالا چه گذشته در این اردوگاه اشرف.

افشین علوی: دیروز حدود ساعت یازده و نیم صبح بود که یک اکیپ مرکب از 37 خودرو پلیس و یک سری مقامهای عراقی که عضو یک کمیته هستند، کمیته سرکوب اشرف که برای بستن اشرف نخست وزیری عراق تشکیل داده همراه با حدود پنجاه تا خبرنگار و عکاس، به‌صورت ستونی وارد شهر اشرف شدند که البته می‌دانید یک سال بود که اشرف تحریم بود به‌لحاظ مطبوعاتی. هیچ ممانعتی و مخالفتی با ورود آنها صورت نگرفت و همه درها را هم اهالی اشرف باز کرده بودند. مسئولین عراقی خواستار گفتگو با نمایندگان مجاهدین شدند که مجاهدین گفتند که تنها در صورتی حاضر به دیدار با این مسئولین هستند که صحبتی از جابجایی اجباری در میان نباشد و بعد از این که مسئولین عراقی گفتند که قصد جابجایی با زور و اجبار نیست این دیدار صورت گرفت و پشت بندش هم نمایندگان مجاهدین در مقابل مطبوعات اعلام کردند که ساکنین اشرف بر اساس تصمیم آزادانه خودشان تو اشرف هستند و تک‌تک افرادی که تو اشرف هستند و نوزده روزی که مورد مصاحبه خصوصی و انفرادی قرار گرفته‌اند این را هم ابلاغ کردند به وزارت حقوق‌بشر عراق و هم به فرماندهان آمریکایی که حضور داشتند. بعد از اون هم حوالی ساعت سه بعدازظهر بدون این که حتی یک تن از اهالی اشرف و مجاهدین آن‌جا حاضر بشوند که اعتنایی به این نمایش بکنند و سوار این مینی بوسها بشوند آنها ساعت سه بعدازظهر آن‌جا را ترک کردند. هم نیروهای عراقی، هم مقامهایش و هم خبرنگارها.

سؤال: آقای علوی، علت مقاومت اعضای مجاهدین چیه؟
جواب: قبل از هر چیز افرادی که در اشرف هستند تحت کنوانسیون چهارم ژنو هستند که هرگونه جابجایی اجباری آنها در واقع نقض آشکار قانون حقوق‌بشر است، هم قانون انساندوستانه بین‌المللی، کنوانسیونهای ژنو، آنها الان تحت حفاظت سازمان ملل هستند. آنها بیست‌و چهار ساله که در اشرف زندگی می‌کنند و اشرف در واقع محل استقرار و خانه آنها محسوب می‌شود. دارند به آنها زور می‌گویند و در نتیجه هیچ دلیلی ندارد در حالی که در داخل ایران جوانان و دانشجوها در شانزده آذر هیهات من الذله می‌گویند و می‌گویند مرگ را به ننگ ترجیح می‌دهیم، در مقابل چنین فشاری که از جانب رژیم ایران، رژیم ولایت‌فقیه به دولت عراق می‌آید تا اشرف را سرکوب کند به چنین خواسته‌یی تن بدهند. در نتیجه آنها بر حق خودشان کاملاًًًًً مصر هستند و پافشاری می‌کنند.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات