728 x 90

شمار دستگیر ‌شدگان قیام دست‌کم ۸۰۰۰نفر است

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
فراخوان به اقدام فوری برای آزادی دستگیر ‌شدگان و حمایت از خانواده‌های آنان

دستگیریهای گسترده و جمعی جوانان در شهرهای مختلف که از آغاز قیام مردم ایران در روز ۷دی شروع شد، هم‌چنان ادامه دارد. بر اساس گزارشهای رسیده از داخل ایران و از درون رژیم شمار دستگیر ‌شدگان تا پایان دومین هفته قیام سراسری مردم ایران دست‌کم به هشت هزار تن می‌رسد. طی روزهای اخیر چند تن از این زندانیان تحت شکنجه‌های قرون‌وسطایی رژیم آخوندی به‌شهادت رسیده‌اند.

ابعاد دستگیریها به حدی است که به‌رغم پنهانکاری رژیم آخوندی، کارگزاران این رژیم در برخی از شهرها ناگزیر به گوشه‌هایی از ابعاد این دستگیریها اذعان کرده‌اند.

یک هفته پیش محمود صادقی عضو مجلس ارتجاع گفت تعداد دستگیر ‌شدگان به ۳۷۰۰تن می‌رسد.

معاون سیاسی و امنیتی فرمانداری تهران روز ۱۲دی ماه اعلام کرد فقط طی سه روز (۹، ۱۰، ۱۱دیماه) ۴۵۰تن در تهران دستگیر شده‌اند.

رئیس کل دادگستری استان مرکزی در روز ۱۴دی گفت: «در روزهای نهم و دهم دی ماه ۳۹۶نفر در حوادث اراک و دیگر شهرهای استان مرکزی دستگیر شدند که ۶۵تن از آنها نوجوانان زیر ۱۸سال بودند».

معاون استاندار گلستان در ۱۳دی گفت: «با بازداشت حدود ۱۵۰نفر از عوامل اغتشاشات گرگان، آرامش به این شهر بازگشت»

فرماندار همدان در ۱۲دی گفت: «در چند روز اخیر و با انجام برخی آشوبگری و اغتشاش‌گریها در همدان بیش از ۱۵۰نفر در همدان دستگیر شدند».

معاون دادستان مشهد روز ۱۳دی خبر داد «در مجموع ۱۳۸نفر در اغتشاشات مشهد دستگیر شدند».

فرمانده سپاه ثارالله استان کرمان روز ۱۲دی گفت: «در جریان اغتشاشات اخیر بیش از ۸۰نفر از عناصر آشوبگر دستگیر و تحویل مراجع ذیصلاح شدند».

دادستان کاشان روز ۱۱دی گفت: «در تجمعات غیرقانونی کاشان حدود ۵۰ تا ۶۰نفر دستگیر شدند».

به گفته بهمن طاهرخانی نماینده مجلس ارتجاع از تاکستان در روز ۱۲دی «حدود ۵۰نفر با نیت شوم در این شهرستان دست به اغتشاش زده‌اند که باید به تناسب جرمشان مجازات شوند». وی افزود: «حضور افرادی که صحنه گردان اغتشاشات اخیر هستند نشان دیگری از این موضوع است که این اغتشاشات سازماندهی شده است».

بنا‌ به گزارشهای رسیده از زندانهای اهواز و دیگر شهرهای خوزستان شمار دستگیر ‌شدگان در این استان به ۱۶۰۰تن می‌رسد.

نماینده مجلس ارتجاع از ایذه گفت از آمار دستگیر ‌شدگان اطلاع دقیق ندارد و افزود دستگیر ‌شدگان غالباً نوجوانان و جوانان بین ۱۶تا ۲۴ساله هستند. بر اساس گزارشها صدها تن در این شهر بازداشت شده‌اند.

مقاومت ایران عموم مردم به‌ویژه جوانان را به حمایت از دستگیر ‌شدگان و خانواده‌های آنها و قیام برای آزادی زندانیان فرامی‌خواند و از شورای امنیت و دبیرکل ملل متحد، اتحادیه اروپا و کشورهای عضو و دولت آمریکا و هم‌چنین همه مراجع مدافع حقوق‌بشر می‌خواهد رژیم آخوندی را به‌خاطر این جنایتهای ضدبشری قویاً محکوم و تدابیر مؤثر عملی برای آزادی آنها به‌عمل بیاورند. گزارشهای متعدد از شهرهای مختلف کشور مبنی بر بدرفتاری با زندانیان و شهادت شماری از آنان زیر شکنجه، تشکیل یک کمیته تحقیق از سوی کمیسر عالی و شورای حقوق‌بشر ملل‌متحد در مورد دستگیریهای خودسرانه و فجایعی که در زندانهای رژیم آخوندی می‌گذرد را بسیار ضروری و فوری می‌کند.

دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۲۱دی ۱۳۹۶ (۱۱ژانویه ۲۰۱۸)
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/57ac180f-af9c-47dd-9c85-3a977ebe95f9"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات