728 x 90

کمیسیون اروپا ۳۰میلیون یوروی افزوده به لبنان کمک می‌کند

انفجار بیروت
انفجار بیروت

کمیسیون اروپا در کنفرانس بین‌المللی کمک به حمایت فوری از بیروت و مردم لبنان که روز گذشته ۱۹مرداد برگزار شد، مبلغ جدیدی به ارزش ۳۰میلیون یورو برای پاسخ به نیازهای فوری آنهایی که بر اثر انفجار مرگبار در بیروت در چهار اوت آسیب دیدند، اعلام تعهد کرد. این مبلغ علاوه بر ۳۳میلیون یورویی است که پیش از این توسط رئیس کمیسیون فن در لاین در تماس تلفنی وی در روز پنجشنبه با رئیس‌جمهور لبنان اعلام شده بود.

به گزارش سایت کمیسیون اروپا، جانز لنارچیچ کمیسر مدیریت بحران، که در کنفرانس روز گذشته، کمیسیون اروپا را نمایندگی می‌کرد، گفت: «اتحادیه اروپا بلافاصله بعد از انفجار در حال کمک به لبنان بوده است و صدها متخصص جستجو و نجات بسیج کرده و کمک درمانی به بیروت فرستاده است. من از همه کشورهای اروپایی تشکر می‌کنم که همبستگی را عملی کردند. در حالی‌که نیازها افزایش می‌یابد، ما حمایت انسان‌دوستانه برای صدها هزار نفر از آسیب پذیرترین افراد تأمین می‌کنیم. در این ساعات حیاتی، اتحادیه اروپا سرپناه، رسیدگی درمانی اضطراری، آب و بهداشت و کمک غذایی فراهم می‌کند. ما امروز و در بلندمدت به ایستادن در کنار مردم لبنان برای کمک به بهبودی آنها متعهدیم».

سایت کمیسیون اروپا نوشت: «بودجه جدید انسان‌دوستانه اتحادیه اروپا از طریق آژانسهای سازمان ملل، سازمانهای غیردولتی و سازمانهای بین‌المللی داده خواهد شد و به‌صورت سختگیرانه‌ای بر آن نظارت خواهد شد. از این کمک صدها هزار نفر از آسیب پذیرترین افراد برای پاسخ به نیازهای پایه‌یی بهره خواهند برد».

اتحادیه اروپا یک حامی اصلی لبنان است و از سال۲۰۱۱ بیش از ۲.۳میلیارد یورو کمک از جمله بیش از ۶۶۰میلیون یورو کمک بشردوستانه تأمین کرده است.
خاطرنشان می‌شود در دیدار امانوئل ماکرون رئیس‌جمهور فرانسه از بیروت، دو روز بعد از انفجار عظیم بیروت، مردم حاضر در صحنه شعار سرنگونی رژیم لبنان را می‌دادند و رهبران آنرا متهم به فساد و کشاندن لبنان به یک فاجعه کردند. در حالی‌که ماکرون قول ارسال کمکهای بیشتر پزشکی را می‌داد مردم فریاد می‌زدند: «مردم خواهان سرنگونی این رژیم هستند».

مردی از بین جمعیت به ماکرون گفت: «امیدواریم کمکها به‌دست مردم لبنان برسد و نه دستان سیاستمداران فاسد».
تعدادی در جمعیت فریاد می‌زدند: «ما را از دست حزب‌الله رها کنید».