728 x 90

کاهش ۶درصدی اقتصاد ایران در سال جدید

کاهش رشد اقتصادی در ایران
کاهش رشد اقتصادی در ایران

بر اساس ارزیابی صندوق بین‌المللی پول که روز سه‌شنبه ۲۶فروردین ۹۹منتشر شد تولید ناخالص داخلی ایران در سال ۲۰۲۰کاهش ۶درصدی خواهد داشت.

در گزارش صندوق بین‌المللی پول که در سایت رسمی آن منتشر شده، آمده است که رشد اقتصادی ایران در سال ۲۰۱۷منفی ۷.۶درصد و در سال ۲۰۱۸منفی ۵.۴درصد بوده است.

گفتنی است که به گزارش این صندوق در ماه ژانویه، رشد اقتصادی ایران برای سال جدید صفر درصد پیش‌بینی شده بود ولی پیش‌بینی جدید این نهاد از افت شش درصدی اقتصاد ایران در سال ۲۰۲۰ خبر می‌دهد.

آمارهای شرکت اطلاعات انرژی و ردیابی نفتکش‌ها حاکی است که رژیم ایران در ماه مارس گذشته تنها موفق به صادرات روزانه ۱۴۴هزار بشکه نفت شده است.

در حالی که صادرات نفت رژیم ایران قبل از تحریم‌ها ۲.۵میلیون بشکه در روز بود و در سال ۲۰۱۸درآمدهای صادرات نفت خام آن به بیش از ۶۰میلیارد دلار بالغ شده بود.

 

هم‌چنین به گزارش صندوق بین‌المللی پول، نرخ تورم در ایران در سال ۲۰۱۹ به حدود ۴۱.۱درصد رسید و انتظار می‌رود این شاخص در سال جاری میلادی ۳۴.۲درصد و در سال آینده ۳۳.۵درصد باشد.

گفتنی است که کاهش تورم به‌معنی کاهش قیمتها نیست، بلکه شتاب رشد قیمتها مقداری کندتر خواهد شد و در سال جاری بعد از ونزوئلا، زیمبابوه و سودان، ایران بیشترین نرخ تورم را در جهان خواهد داشت.