728 x 90

وزیر خارجه لهستان: رژیم ایران به اجلاس ورشو دعوت نشده است

یاتسِک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان
یاتسِک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان

یاتسِک چاپوتوویچ، وزیر خارجه لهستان، روز دوشنبه اول بهمن ۹۷در بروکسل گفت که رژیم ایران به اجلاس ورشو دعوت نشده است.

وزیر خارجه لهستان در گفتگو با خبرنگاران لهستانی گفت: رژیم ایران کارهایی که می‌کند و حرفهایی که می‌زند در سطوح جامعه بین‌الملل نمی‌گنجد و از نظر لهستان این روند آرام برگزاری کنفرانس را تهدید می‌کند ولی در جریان نتایج کنفرانس قرار خواهند گرفت.

یاتسِک چاپوتوویچ افزود: آنچه برخی اوقات تحلیلگران می‌گویند که لهستان اسب تروای آمریکاست، یا می‌خواهد وحدت اروپا را از بین ببرد، درست نیست.

وی در خصوص برگزاری این کنفرانس تأکید کرد: لهستان حامی سیاست‌های اروپاست. و این ضرورت را می‌بینیم که به‌طور جدی با مشکل خاورمیانه‌ روبه‌رو شویم، حد وسطی از رویکرد اروپا و آمریکا. این هدف ماست اما به هیچ‌وجه نمی‌خواهیم یگانگی اتحادیه اروپا را بشکنیم. این موضوع ما نیست.

کنفرانس بین‌المللی درباره آینده خاورمیانه با تمرکز بر رژیم ایران که آمریکا میزبانش خواهد بود قرار است در روزهای در ۲۴و ۲۵بهمن ماه در ورشو لهستان برگزار شود.

مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا، گفته است هدف از این اجلاس ارتقای ثبات و آزادی در خاورمیانه با تأکید بر مقابله با نفوذ منطقه‌یی رژیم ایران می‌باشد.

برگزاری این کنفرانس، ادامه کارزار «فشار حداکثری» بر رژیم ایران توصیف شده است و وزارت‌خارجه آمریکا اعلام کرده است دهها کشور در اجلاس لهستان شرکت خواهند کرد، کشورهایی که منافع مشترکی برای ایجاد ثبات در خاورمیانه دارند.

 

هراس رژیم ایران از مجاهدین و اجماع جهانی در کنفرانس ورشو

در گرداب بحرانهای داخلی و بین‌المللی رژیم آخوندی، کارگزاران دستگاه سیاست خارجی رژیم و رسانه‌های حکومتی بی‌وقفه درباره خطر فزاینده مجاهدین و محاصر منطقه‌یی و بین‌المللی نظام ولایت فقیه پس از اعلام اجلاس جهانی ورشو هشدارمی‌دهند.

حسینی سفیر سابق رژیم در ایتالیا با تأکید براین‌که «ترامپ و تیم او گزینه‌های زیادی را برای دستیابی به تسلیم جمهوری اسلامی مورد توجه قرار داده‌اند»، می‌نویسد: تیم ترامپ با همین تصور رویکرد روابط خود با (مجاهدین) را افزایش داد(و) (اکنون) آمریکا به فکر تجدید یارگیری و تقویت ائتلاف خود با محوریت ضدیت و خصومت با جمهوری اسلامی می‌باشد. و برگزاری نشست لهستان در این راستا قابل تحلیل و ارزیابی است.

 

یک دیپلمات سابق دیگر رژیم به نام مجلسی هم هشدار می‌دهد:ترامپ، بولتون و پمپئو برای تعارف با جمهوری اسلامی نیامده‌اند و برنامه خودشان را درباره ستیز با نظام از قبل اعلام کرده‌اند و دنبال بهانه جدی و یارگیری جنگی هستند.

 

جهان‌آبادی عضو هیأت‌رئیسه کمیسیون قضایی مجلس ارتجاع نیز می‌گوید:آمریکا...با تقویت مجدد (مجاهدین) به‌دنبال اقدامات میدانی علیه (نظام) است که برگزاری اجلاس امنیتی ضد جمهوری اسلامی در لهستان نیز در همین راستا است.

 

علی خرم سفیر پیشین رژیم در مقر اروپایی ملل ‌متحد نیز در هشداری نسبت به اجماع جهانی علیه رژیم در لهستان نوشته است: « اگر مایک پمپئو موفق شود اجلاس تبلیغاتی لهستان را به اجلاس سیاسی تبدیل نماید، پیش‌درآمد یک ائتلاف نظامی علیه نظام تلقی می‌شود... به‌طور مثال، ارتباط سازمان مجاهدین خلق با دولت افغانستان هشداری جدی در جدا شدن دوستان از نظام است». این کارگزار حکومتی از انزوای رژیم ابراز نگرانی کرده و هشدار داده است: «همه دارند به سرعت اختلافات خود را به دعوت آمریکا کنار می‌گذارند تا به یک دشمنی یعنی دشمنی با نظام بپردازند. در این میان به‌نظر نمی‌آید نظام حتی یک دوست واقعی داشته باشد که در مقابل این موج سنگین سیاسی بایستد و از نظام حمایت نماید. دوستان (ما) عموماًً در حد ایستادگی تا مرزهای منافع زودگذر خودشان هستند که هرگاه مابه ازای آن را از آمریکا دریافت دارند، دست از دوستی با نظام برمی‌دارند».

 

فریدون مجلسی یک دیپلمات سابق رژیم هم با یادآوری این‌که:«جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ و پمپئو وزیر امور خارجه آمریکا هم اشاره داشتند که باید تحریم‌ها علیه نظام به قدری ادامه یابد تا (آن) را له کند! آنها از عبارتی استفاده کردند که در عرصه دیپلماتیک مرسوم نیست». این کارگزار در ادامه بر ضرورت عقب‌نشینی و غلط کردم گویی نظام تأکید کرده و نوشته است: « کشورهای اتحادیه اروپا، خواستار این هستند که جمهوری اسلامی سیاست دیگری در سطح بین‌الملل اتخاذ و به‌اصطلاح در ابعاد خود بتواند در سطوح مختلف سیاسی و اقتصادی اقدام کند و از برخی فعالیت‌هایش بکاهد. این مسأله برای غربی‌ها بسیار حساس و حائز اهمیت است. در این باره باید مقامات ایران راهی را اتخاذ کنند تا حساسیتها در این زمینه کاهش یابد».

 

پیش از این هم علاءالدین بروجردی عضو کمیسیون امنیت مجلس ارتجاع با اشاره به اجلاس ورشو با سوزوگداز گفته بود: « اخیراً در حوزه اتخاذ سیاست‌های ضد نظام از سوی کشورهای اروپایی تحت فشار آمریکا، شاهد انتقال (مجاهدین)به آلبانی و برخی سناریوسازیهای کشورهای اروپایی بودیم که نشان می‌دهد قرار است این سیاست آمریکا استمرار یابد».