728 x 90

وزارت دفاع آمریکا شواهد حمله رژیم ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی را منتشر می‌کند / آخرین تحولات

حمله رژیم ایران به تاسیسات نفتی عربستان
حمله رژیم ایران به تاسیسات نفتی عربستان

شبکه تلویزیونی بلومبرگ روز ۲۶شهریور اعلام کرد:‌ وزارت دفاع آمریکا مشغول آماده کردن گزارشی برای عموم است که در آن مدارک و شواهد مربوط به حمله رژیم ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی نشان داده شود.

یک مقام رسمی پنتاگون به بلومبرگ گفت این گزارش قرار است ظرف ۴۸ساعت آینده منتشر شود.

یک منبع به شبکه خبری سی‌بی‌اس گفته بود حمله‌ها به عربستان سعودی، جنوب ایران بوده است.

خبرگزاری رویترز نیز به‌ نقل از یک مقام رسمی دولت آمریکا گفته مبدأ حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی، در جنوب غربی ایران بوده است.

 

نیویورک تایمز: یک موشک سالم عمل نکرده در تأسیسات نفتی عربستان سعودی پیدا شده است

روزنامه نیویورک تایمز فاش کرد دولت آمریکا قطعات موشکها و پهپادهایی را که در حمله به تأسیسات نفتی عربستان سعودی به کار گرفته شده بودند بررسی و چک می‌کند.

تحلیلگران روی عکس‌های ماهواره‌یی از سایت‌های آسیب دیده تمرکز کرده‌اند. همچنین مکالمات شنود شده از قبل و بعد از حمله در حال باز بینی است تا مشخص شود آیا مقام‌های رژیم ایران دستور این حمله را داده‌اند.

و شاید مهمتر از همه، تجزیه و تحلیل روی قطعات موشک و پهپاد به کار گرفته شده است. به‌ویژه که یک موشک سالم هم که عمل نکرده پیدا شده است.

 

پیوستن عربستان به ائتلاف بین‌المللی حفاظت از کشتیرانی در خلیج‌فارس و تنگه هرمز

روز چهارشنبه ٢٧شهریور ۹۸خبرگزاری رسمی عربستان به‌ نقل از "منابع رسمی" وزارت دفاع این کشور خبر پیوستن به ترتیبات امنیتی بین‌المللی برای حفاظت از کشتیرانی در منطقه را گزارش کرد.

وزارت دفاع عربستان گفت "هدف از این ائتلاف حفاظت از کشتیرانی تجاری از طریق حفظ امنیت دریانوردی است به‌نحوی که آزادی رفت و آمد دریایی و تجارت بین‌المللی حفظ و منافع کشورهای عضو ائتلاف تأمین شود.

وزارت دفاع عربستان افزود فعالیت این ائتلاف شامل "تضمین امنیت و ایمنی کشتی‌های تجاری هنگام عبور از مسیر دریایی در این منطقه است."

حوزه فعالیت "ترتیبات بین‌المللی امنیت دریایی" شامل تنگه هرمز، باب المندب، دریای عمان و منطقه خلیج‌فارس می‌شود.

موقعیت شلیک به تأسیسات نفتی عربستان در ایران بوده است

روزنامه وال‌استریت ژورنال ۲۶شهریور فاش کرد، دولت آمریکا به عربستان سعودی گفته محل حملات به تأسیسات نفتی این کشور، ایران بوده است.

بر اساس ارزیابی آمریکا رژیم ایران با بیش از ۲۰پهپاد و حداقل ۱۲موشک این حملات را انجام داده است. وال‌استریت ژورنال این موضوع را بر اساس اطلاعات یک منبع موثق که نخواسته نامش فاش شود، منتشر کرده است.

مقام‌های دولت آمریکا گفته‌اند عربستان سعودی در روزهای آینده اطلاعات بیشتری در این باره دریافت خواهد کرد.

 

رژیم ایران مستقیماً حملات موشکی و پهپادی را از جنوب‌غرب ایران انجام داده است

وال استریت ژورنال به‌ نقل از منابع مطلع خبر داد: عربستان سعودی بیش‌ از‌ پیش اطمینان دارد رژیم ایران مستقیماً حملات موشکی و پهپادی را از جنوب‌غرب ایران انجام داده تا به صنایع نفت این کشور ضربه بزند.

بنظر می‌رسد که پهپادها و موشکها نزدیک به زمین پرواز کرده‌اند تا توسط رادار یا سیستم دفاعی سعودی دیده نشوند.

این منابع گفتند در حالی‌که مقامات سعودی اطلاعاتی که از آمریکا، کویت و تحقیقات خودشان می‌رسد را باز بینی می‌کنند، آنها روی جنوب ایران و نزدیک به عراق، به‌عنوان سکوی پرتاب احتمالی متمرکز شده‌اند.

 

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا: ‌بهترین پاسخ را به حملات رژیم ایران خواهیم داد

مایک پنس معاون رئیس‌جمهور آمریکا روز سه‌شنبه ۲۶شهریور اعلام کرد: آمریکا در حال بررسی شواهدی است که نشان می‌دهد رژیم ایران در پشت حملات به تأسیسات نفتی عربستان قرار دارد. آمریکا آماده دفاع از منافع و متحدان خود در خاورمیانه است.

مایک پنس در یک سخنرانی در بنیاد فکری هریتج در واشنگتن گفت ”ما در حال ارزیابی شواهد هستیم. ما با متحدان خود مشاوره می‌کنیم. و در نهایت رئیس‌جمهور بهترین شیوه اقدام را در روزهای آتی مشخص خواهد کرد.”

مایک پنس به سفر مایک پمپئو به عربستان سعودی اشاره کرد و فت؛‌ او با مقام‌های عربستان سعودی شیوه پاسخ به حمله را مورد بحث قرار دهد.

پنس افزود: ایالات متحده آمریکا برای دفاع از کشور، سربازان و متحدان خود در خلیج‌فارس هر اقدام لازم را انجام خواهد داد. می‌توانید روی آن حساب کنید.

معاون رئیس‌جمهور آمریکا تصریح کرد سیاست رژیم ایران برای فشار آوردن به دولت آمریکا که تحریم‌ها را شل کند یک سیاست شکست‌خورده است.

 

سناتور لیندزی گراهام: الزامی است دست به اقدامی قاطع برای بازدارندگی تجاوز بیشتر رژیم ایران بزنیم

سناتور لیندزی گراهام عضو برجسته سنای آمریکا درباره حملات رژیم ایران به تأسیسات نفتی عربستان سعودی گفت: توجیه بسیار عالی توسط معاون رئیس‌جمهور برای کنفرانس جمهوریخواهان سنا در رابطه با حمله علیه تأسیسات نفتی انجام شد. این عملاً اقدامی جنگی است و هدف باید احیای بازدارندگی تجاوز رژیم ایران باشد. من تلاشهای دولت را برای ایجاد ائتلاف منطقه‌یی و توجیه کنگره در مورد اقدامات اتخاذ شده و ارائه طرح اقدام برای احیای بازدارندگی علیه رژیم شیطانی ایران تحسین می‌کنم. مشکل با رژیم ایران با مرور زمان بدتر می‌شود برای همین الزامی است که ما دست به اقدامی قاطع برای بازدارندگی تجاوز بیشتر رژیم ایران و حامیان او بزنیم.

مطالب مرتبط: