728 x 90

واشنگتن پست: بیروت با تظاهرات‌ها به لرزه در آمد

تظاهرات مردم خشمگین بیروت ۱۸مرداد۹۹
تظاهرات مردم خشمگین بیروت ۱۸مرداد۹۹

واشنگتن پست در مطلبی درباره تظاهرات مردم خشمگین بیروت علیه حزب‌الشیطان و مقامات لبنان که به تسخیر وزارتخانه‌های کلیدی انجامید، نوشت: «بیروت با تظاهراتها به لرزه در آمد در حالی که سوگواری به‌خاطر انفجار به خشم تبدیل می‌شود و ساختمانهای وزارت‌خانه‌ها اشغال می شوند».

واشنگتن پست ۱۸مرداد نوشت: تظاهرات کنندگان در بیروت وزارت‌خانه‌های دولتی را تسخیر کردند و آتش‌ها برپا کرده و با نیروهای امنیتی با خشمی برآمده از انفجار بزرگ علیه مقامات لبنان، مقابله کردند. انفجاری که این شهر را در هفته گذشته در نوردید.

حسن دیاب نخست‌وزیر لبنان در تلاش برای سازش گفت او پیشنهاد انتخابات زودرس را می‌دهد. در حالی که او سخنرانی می‌کرد تظاهرات کنندگان وزارت‌خارجه را اشغال کردند.

خشم مردم متوجه کل طیف جناح های سیاسی لبنان می‌باشد از جمله حزب‌الله لبنان که به‌طور گسترده‌ای اعتقاد بر این است که کنترل بندر را داشته، جایی که ۲۷۵۰تن مواد شدید الانفجار نیترات آمونیوم برای مدت بیش از ۶سال بدون ایمنی قرار داشته است. . . .

ساختمان محل وزارت‌خانه‌های اقتصاد و محیط‌زیست نیز به‌دست تظاهرات کنندگان افتاد و به آتش کشیده شد.

با شروع شب شعله‌های آتش یک کامیون بزرگ را در میدان مرکزی درخود گرفت.

صلیب‌سرخ گفت ۶۵نفر به بیمارستان منتقل شده و ۱۸۸نفر در صحنه مداوا شدند.

نیرهای امنیتی لبنان گفتند یکی از افسران آنها بعد از آن که به داخل کانال آسانسور هل داده شد فوت کرد. ...

دیاب گفت او ممکن است به‌عنوان رئیس دولت برای دو ماه دیگر بماند تا احزاب به توافق برسند...

با شروع تظاهرات اقوام کشته‌شدگان شروع به سخن کردند: مادری از پسر ۲۳ساله‌اش که یک برقکار در بندر بود و در اثر انفجار کشته شده با میکروفون در برابر جمعیت فریاد می‌زد: پسر مرا ندیدید؟ او چشمان قهوه‌ای زیبایی داشت. پسرم کجایی؟ شما پسر مرا دفن کردید... .

برخی تظاهرات کنندگان گفتند این انفجار برای آنها آخرین امید به تحقق تغییر است. اگر این نتواند لبنان را از فلج سیاسی آن با شوک خارج کند دیگر چه چیزی می‌تواند؟