728 x 90

واشنگتن فری بیکن: سناتورهای جمهوریخواه خواستار توضیح کاخ‌سفید درباره تصمیم لغو تحریم‌های رژیم ایران شدند

سناتور تیم اسکات
سناتور تیم اسکات

واشنگتن فری بیکن روز ۱۶فروردین در مطلبی درباره لغو تحریم‌های بیش از ده میلیاردی رژیم آخوندی توسط آمریکا نوشت: سناتورهای جمهوریخواه خواستار توضیح کاخ‌سفید درباره تصمیم «غیرقابل درک» برای لغو تحریم‌های رژیم ایران شدند.
واشنگتن فری بیکن دریافته است که گروهی از سناتورهای جمهوری خواه روز چهارشنبه تحقیقاتی را درباره تصمیم دولت بایدن برای باز کردن بیش از ۱۰میلیارد دلار از بودجه مسدود شده برای دولت ایران آغاز کردند.
۱۳ قانونگذار به رهبری سناتور تیم اسکات (رئیس کالیفرنیا)، وزارت‌خارجه و خزانه‌داری را تحت فشار قرار می‌دهند تا دقیقاً به چه مقدار پول رژیم ایران در چند ماه آینده تحت معافیت تحریمی که به عراق اجازه می‌دهد به آن انتقال دهد، اجازه دسترسی پیدا کند. پرداخت برق به ایران از طریق کشورهای ثالث کاخ‌سفید این معافیت را در ماه مارس، چند روز قبل از انقضای آن، تمدید کرد.

بر اساس نسخه‌ای از نامه که به دست فری بیکن رسیده، سناتورها نوشتند: «ایالات متحده باید دسترسی ایران به ارز در خارج را محدود کند. در عوض، دولت شما در حال گسترش آن است، در حالی که به اشتراک گذاری اطلاعات محدود در مورد استراتژی بازدارندگی در خاورمیانه با کنگره یا مردم آمریکا ادامه می‌دهد.

این نامه به‌دنبال مجموعه‌یی از اقدامات کنگره در مورد معاملات دولت بایدن با تهران، از جمله تلاش اوت ۲۰۲۳ به رهبری اسکات برای کشف جزئیات معامله ۶میلیارد دلاری گروگان با ایران است. اسکات هم‌چنین از قانون لغو بودجه ایران، یک لایحه دو حزبی برای مسدود کردن ۶میلیارد دلاری که دولت بایدن به‌عنوان بخشی از توافق سال گذشته با تهران منتشر کرد، حمایت کرد.

معافیت تحریم‌ها، که مخالفت شدید جمهوری‌خواهان را در کنگره آمریکا به همراه داشت، به عراق اجازه می‌دهد تا با تبدیل دینار به یورو و انتقال پرداختها به حساب‌های بانکی ایران در عمان و چندین کشور اروپایی، تحریم‌های سخت‌گیرانه آمریکا را دور بزند.

اسکات و همکارانش خاطرنشان می‌کنند که معافیت با این وجود وجوه محدود شده ایران را برای رژیم آیت‌الله قابل دسترس تر می‌کند، در زمانی که تجاوزات مورد حمایت ایران در منطقه در اوج است.

از زمان حمله حماس به اسراییل در ۷ اکتبر، گروه‌های نیابتی رژیم ایران حملات خود را به مواضع آمریکا در منطقه افزایش داده‌اند، از جمله حمله موشکی ماه ژانویه توسط شبه‌نظامیان حوثی یمن که منجر به کشته شدن سه نظامی آمریکایی شد.
علاوه بر این، دولت بایدن به نظر می‌رسد که قصد کنگره را نادیده می‌گیرد که هر گونه پرداختی به ایران به‌شدت محدود شده است.
غیرقابل درک است که این زمینه‌ای است که در آن دولت تشخیص داده است که در راستای منافع امنیت ملی ایالات متحده است که تحریم‌ها را از بودجه‌های محدود شده رژیم ایران چشم‌پوشی کند و آنها را در دسترس رژیم قرار دهد. اگر ما می‌خواهیم عملاً بازدارندگی را بازگردانیم. در منطقه، این سرمایه‌ها باید دورتر از دسترس ایران قرار گیرند، نه نزدیک‌تر».
قانونگذاران نوشتند تا به امروز، دولت بایدن «سه معافیت مربوط به پرداخت برق عراق را که اجازه می‌دهد وجوه به خارج از عراق منتقل شود و این وجوه به یورو منتقل شود، مجاز کرده است».
آنها هم‌چنین خاطرنشان می‌کنند که این معافیت به نظر می‌رسد که در تضاد مستقیم با الزامات قانونی موجود در قانون کاهش تهدیدات ایران است، قانونی در سال ۲۰۱۲ که عراق را ملزم می‌کند وجوه تهران را در داخل کشور نگه دارد و روشی را که ایران می‌تواند از طریق آن محدود کند. دسترسی به ارز سخت،
سناتورها از وزارت امور خارجه و خزانه‌داری می‌خواهند تا «مجموع سرمایه‌های محدود شده ایران» را که به یورو تبدیل شده و به کشورهای دیگر از جمله فرانسه، ایتالیا و عمان منتقل شده است، شناسایی کنند. آنها هم‌چنین از دولت بایدن می‌خواهند تا هر بانکی در کشورهایی که مجاز به تبدیل وجوه محدود شده ایران هستند را افشا کند.
آنها می‌نویسند: با توجه به قابل تعویض بودن پول، لطفاً توضیح دهید که چرا دولت به ایران دسترسی بیشتری به ارزهای رایج، به‌ویژه یورو، که برای ایران بسیار ارزشمندتر از ارزهای محلی مانند دینار عراق است، فراهم می‌کند.
دولت بایدن هم‌چنین باید توضیح دهد که چگونه «به نفع امنیت ملی ایالات متحده» است که به ایران اجازه دسترسی تازه به منابع مالی را بدهد، زیرا تروریسم را علیه ایالات متحده و متحدانش، به‌ویژه اسراییل تحریک می‌کند.
تحقیقات سناتور اسکات توسط چندین رهبر سیاست خارجی جمهوری خواه، از جمله سناتور تد کروز (رئیس‌جمهور، تگزاس)، تام کاتن (ر. ، آرک)، مارکو روبیو (ر. ، فلوریدا)، چاک گراسلی (ر. ، آیووا)، حمایت می‌شود.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/917de2c7-a0cc-4140-9521-beb7f8fe1a35"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات