728 x 90

هشدار بهداشت جهانی: کاهش قرنطینه یا کم کردن از محدودیتهای شدید بر ابعاد فاجعه کرونا می‌افزاید

تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی
تدروس ادهانوم، دبیرکل سازمان بهداشت جهانی

خبرگزاری رویترز روز ۲۳فروردین نوشت: سازمان بهداشت جهانی هشدار داد کاهش قرنطینه یا کم کردن از محدودیتهای شدید بر ابعاد فاجعه کرونا می‌افزاید. مدیرکل سازمان بهداشت جهانی گفت چنین اقدامی منجر به بازگشت مرگبار ویروس کرونا و افزایش مرگ و میر ناشی از آن خواهد شد. او تأکید کرد اگر اقدامات با مدیریت صحیحی همراه نباشد، مسیر رو به پایین نمودار کرونا هم می‌تواند به اندازه مسیر صعودی این بحران خطرناک باشد. هیچ کشوری در جهان نسبت به شیوع ویروس کرونا مصونیت ندارد.

 

خبرگزاری فرانسه روز ۲۲فروردین در گزارشی گفت: دولت فرانسه اعلام کرد ۲۰میلیارد یورو برای کمک به کمپانیهای فرانسوی که از بحران کرونا آسیب دیده‌اند اختصاص داده است. وزیر دارایی فرانسه گفت ما تصمیم گرفتیم تا به‌طور ویژه ۲۰میلیارد یورو در صندوقی که قادر خواهد بود از تمامی کمپانیهای آسیب دیده پشتیبانی کند واریز کنیم. دولت فرانسه در تلاش است تا با بسته‌های کمکی آسیب‌های اقتصادی ناشی از مقررات قاطع اعمال شده در جامعه فرانسه را محدود سازد.

 

آنگلا مرکل صدراعظم آلمان از توافق وزرای دارایی کشورهای اتحادیه اروپا در ارائه بسته کمک مالی به ارزش بیش از ۵۵۰میلیارد یورو جهت مقابله با آسیب‌های اقتصادی ناشی از شیوع کرونا حمایت کرد. او گفت توافق انجام شده بخش مهمی از واکنش مشترک و متحد کشورهای اروپایی در برابر ویروس کرونا است و با این توافق تمامی کشورها اتحادیه اروپا می‌توانند مبارزه با بیکاری را آغاز کنند، ما با اتحاد می‌توانیم از این بحران عبور کنیم.

 

آناتولی ۲۲فروردین نوشت: دولت ترکیه از نیمه‌شب جمعه در ۳۱استان برای دو روز اعلام قرنطینه کامل کرد. شهرهای استانبول و آنکارا و دیگر شهرهای اصلی شامل این قرنطینه هستند. وزیر کشور ترکیه اواخر روز جمعه گفت تنها نانوایی‌ها، دارو خانه‌ها، بیمارستانها و اماکن کار در ارتباط با تولید تجهیزات بهداشتی و پزشکی مجاز به ادامه کار خواهند بود. به‌دنبال اعلام این خبر صفهای طولانی برای خرید مواد غذایی در شهرهای ترکیه شکل گرفت.

 

خبرگزاری فرانسه روز ۲۳فروردین نوشت: بنا‌ به آمار منتشره از جانب دانشگاه جان هاپکینز آمریکا آمار درگذشتگان ناشی از ویروس کرونا در جهان از مرز ۱۰۰هزار نفر گذشت و آمار مبتلایان نزدیک به یک میلیون و هفتصدهزار نفر رسیده است. بیش از چهار میلیارد نفر از جمعیت جهان برای مقابله با شیوع ویروس کرونا در قرنطینه قرار دارند و بر اساس مقررات اعمال شده توسط دولتها از خانه‌های خود بیرون نمی‌آیند. ۷۰درصد مبتلایان در قاره اروپا قرار دارند. ترس از این وجود دارد که بسیاری از کشورهای جهان سوم در آینده نزدیک شاهد بحران ناشی از شیوع کرونا خواهند بود.