728 x 90

نیویورک تایمز: رژیم ایران توان پرداخت حقوق شبه‌نظامیان وابسته‌اش را از دست داد

ناتوانی رژیم ایران در پرداخت هزینه شبه نظامیان وابسته
ناتوانی رژیم ایران در پرداخت هزینه شبه نظامیان وابسته

روزنامه نیویورک تایمز، پنجشنبه ۸فروردین ۹۸ در گزارشی نوشت که به‌نظر می‌رسد تحریم‌ها، توان پرداخت حقوق شبه‌نظامیان حزب‌الله لبنان را از رژیم ایران گرفته و این رژیم به‌رغم رابطه نزدیک با حزب‌الله، توان خود برای تأمین مالی این شبه‌نظامیان را از دست داده است.

در گزارش نیویورک تایمز آمده که تحریم‌ها بر پرداخت حقوق شبه‌نظامیان سوری نیز تاثیر گذاشته و سبب کاهش این پرداختی‌ها شده است، این در حالی است که رژیم ایران بارها وعده داده بود که به اقتصاد سوریه کمک کند.

 

رژیم ایران پولی برای پرداخت به ما ندارد

بحران اقتصادی که رژیم ایران در پی تحریم با آن دست به گریبان شده است، روی تأمین مالی شبه‌نظامیان وابسته و هم‌پیمانان سیاسی در عراق، سوریه، لبنان و دیگر مناطق جهان نیز تاثیر گذاشته است.

یک‌ شبه‌نظامی سوری عضو یکی از گروه‌های تحت حمایت رژیم ایران، به نیویورک تایمز گفت: «روزهای طلایی ایران به پایان رسیده و دیگر باز نخواند گشت.» او با تأکید بر این‌که سه‌چهارم حقوق و مزایایش کاسته شده، گفت: «ایران پول کافی برای پرداخت به ما ندارد.»

به نظر می‌رسد که این بحران مالی که هم‌پیمانان رژیم ایران در خاورمیانه را نیز تحت تاثیر گذاشته، روند درگیریها در عراق و سوریه را متأثر کند.

در لبنان شبه‌نظامیان حزب‌الله که در سال‌های اخیر در جنگ داخلی سوریه دخالت داشتند. و در عراق گروه‌های شبه‌نظامی مورد حمایت رژیم ایران.

حسن‌نصرالله، سرکرده حزب‌الله لبنان به مشکلات مالی اذعان کرد و آن را «نوعی جنگ» خواند.

دولت آمریکا تأکید کرد، مشکلاتی که رژیم ایران با آن درگیر شده، نشان می‌دهد تحریم‌ها ثمربخش بوده است. آمریکا روز سه‌شنبه، ۲۵ نفر دیگر را که بیش از یک میلیارد دلار به سپاه و وزارت دفاع رژیم ایران پول رسانده بودند را تحریم کرد.

 

برملا شدن ناتوانی رژیم ایران برای ادامه سیاست مداخله و صدور تروریسم

رژیم ایران در آغاز جنگ داخلی سوریه مبالغ هنگفتی هزینه کرد ولی در ماه‌های اخیر حتی از تأمین مالی برای ساخت یک نیروگاه برق در شمال غرب این کشور عاجز مانده است. رژیم ایران همچنین نتوانست به وعده‌هایش در زمینه تأمین کالاهای اساسی سوریه عمل کند.

ایران سال‌هاست برای تقویت نفوذش در منطقه روی حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی مانند حزب‌الله در لبنان، گروه‌های شبه‌نظامی شیعه در عراق، حماس در فلسطین و حوثی‌ها در یمن تکیه دارد.

شبه‌نظامیان وابسته به رژیم ایران اذعان کرده‌اند که حقوق‌هایشان کاهش یافته و حتی از منازلی که در اختیارشان قرار گرفته بود، بیرون رانده شده‌اند.

نیویورک تایمز به‌ نقل از برخی از این شبه‌نظامیان گزارش کرده که حتی کیفیت غذای ارائه شده به آنها نیز کاهش یافته و از مقدار گوشت موجود در غذا کاسته شده و سیب‌زمینی جای آن را گرفته است.

یکی از اعضای حزب‌الله به این روزنامه گفت که او و همکارانش حقوق ماه ژانویه را هنوز دریافت نکرده‌اند و از ماه فوریه نیز تنها پایه حقوق را دریافت کرده و هیچ‌گونه اضافه حقوق و مزایایی که قبلاً به کودکان و همسران این افراد تعلق می‌گرفت، واریز نشده است. امتیازات و مزایایی مانند حمل‌ و نقل داخل لبنان، منزل و هزینه‌های سفر به خارج این افراد نیز قطع شده است.

 

بیشتر بخوانید:

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/82a404f1-27ef-428a-9777-7516e9802254"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات