728 x 90

نماینده انگلستان در جلسه شورای امنیت:‌ رفتار رژیم ایران خطری جدی برای صلح و ثبات منطقه است

کارن پیرس، نماینده انگلستان در جلسه شورای امنیت
کارن پیرس، نماینده انگلستان در جلسه شورای امنیت

خانم کارن پیرس، نماینده انگلستان در جلسه شورای امنیت رفتار رژیم ایران برای صلح و ثبات منطقه خطرناک دانست و خواستار متوقف کردن آن شد

کارن پیرس گفت:

ما نمی‌توانیم این واقعیت را نادیده بگیریم که شیوه‌ای که رژیم ایران منافع خود را پیش می‌برد، به چندین مشکل منطقه‌ای که ما امروز درباره آن بحث می‌کنیم، دامن می‌زند. وقتی که من در ماه ژوئن در شورای امنیت در مورد قطعنامه ۲۲۳۱صحبت کردم، تأکید کردم که اولویت سیاست انگلستان در قبال رژیم ایران این است که از قابلیت هسته‌یی این رژیم جلوگیری کند. چرا که برنامه هسته‌یی این رژیم، ثبات و امنیت منطقه خاورمیانه را مورد تهدید قرار خواهد داد.

نماینده انگلستان در شورای امنیت افزود:

برجام یک کارت سفید برای رژیم ایران نیست که در سراسر خاورمیانه آزادانه در درگیریها سیر کند. این رژیم کماکان از نیروهای نیابتی در سراسر منطقه حمایت می‌کندو امنیت منطقه را متزلزل می‌کند و قطعنامه‌های این شورا را نقض می‌کند. چه قطعنامه ۱۵۵۹در مورد لبنان یا قطعنامه ۲۲۱۶در مورد تحریم تسلیحاتی در یمن. و این باعث تأسف ماست که رژیم ایران به‌جای این‌که از یک راه‌حل سیاسی در سوریه مطابق قطعنامه ۲۲۵۴حمایت کند، تصمیم گرفته است از اسد در پیشبرد یک راه‌حل نظامی حمایت کند از جمله از طریق سازماندهی و اعزام شبه‌نظامیان فرقه‌گرا به سوریه که به سوخت رسانی به این جنگ کمک کرده است. این الگوی رفتار رژیم ایران یک خطر جدی برای صلح و ثبات ایجاد می‌کند.

نماینده انگلستان در شورای امنیت افزود: وزیر پمپئو اشاره کرد که در ۱۹ژوئیه یک نفتکش انگلیس توسط نیروهای رژیم ایران توقیف شد در زمانی که در آبهای سرزمینی عمان از تنگه هرمز عبور می‌کرد. این کشتی هم‌چنان توقیف است. ضروری است که ما از آزادی دریانوردی در تنگه هرمز دفاع کنیم. تا صنعت کشتیرانی جهانی را تضمین کرده و از حملات بعدی جلوگیری کنیم. این فقط یک هدف مربوط به بریتانیا نیست این به نفع همه کشورها است و مستلزم این است که کشورهای جهان گردهم بیایند تا از امنیت دریانوردی در خلیج حفاظت کنند.