728 x 90

محسن بیگلری: دولت از بحران گرانی دلار و ورشکسته شدن برخی از مردم سود برد

دولت از بحران گرانی دلار و  ورشکسته شدن برخی از مردم سود برد
دولت از بحران گرانی دلار و ورشکسته شدن برخی از مردم سود برد

 

محسن بیگلری نماینده مجلس ارتجاع از سقز و بانه روز جمعه ۲۰مهرماه اعتراف کرد دولت با افزایش و کاهش نرخ دلار به مردم آسیب جدی زده و باعث شده که برخی از مردم ورشکست شوند.

وی همچنین افزود دولت کاری کرده که بازار دلار غیرقابل پیش‌بینی شود.

بیگلری با اشاره به نقش دولت آخوند روحانی در نوسانات قیمت دلار اضافه کرد: دولت به‌دنبال فروش ارزهای خود و واریز سرمایه به خزانه کشور است، این کار را به قیمت آشفته کردن بازار و ورشکسته شدن برخی از مردم انجام داده است.

این نماینده رژیم دولت روحانی را مقصر افزایش پنج برابری قیمت ارز دانست

وی افزود: دولت آخوند روحانی با این کار با سرنوشت مردم بازی کرده و عده‌یی ورشکسته و عده‌یی دیگر میلیاردر شده‌اند.

بیگلری در مورد وضعیت نرخ ارز در هفته گذشته و بازیی که دولت روحانی با این موضوع کرد گفت: در هفته‌یی که گذشت هر شهر یک نرخی برای دلار داشت، کسی نمی‌داند دلار چه نرخی دارد. این در حالی است که قبلاً لحظه به لحظه نرخ دلار مشخص بود، اما دولت کاری کرد که مردم همه دارایی‌هایشان را بفروشند و دلار بخرند و چند ماه بعد کاری کرد که همه به بازار بریزند و دلار بفروشند و کسی هم دلار نخرد.

وی افزود: «دولتیها زیر بار این نمی‌روند که از آشفته بازار ارز عایدی به دست می‌آورند، اما وقتی دلار سه هزار و ۷۰۰تومانی را ۱۷هزار تومان بفروشند، چطور می‌شود چیزی عاید دولت نشود».

کارشناسان امور اقتصادی علاوه بر عوامل داخلی، عوامل خارجی از جمله تحریم‌های آمریکا و به‌دنبال آن خروج شرکتهای خارجی از بازار ایران را در گرانی دلار تاثیرگذار می‌دانند.

همچنین نزدیکی مهلت تحریم‌های نفتی آمریکا علیه رژیم در نوسانات بازار ارز و سکه تأثیرگذار بوده است.

 

بیشتر بخوانید

قیمت دلار در ایران، رکورد ۱۷هزار تومان نیز زده شد

قیمت دلار در ایران پس از سخنرانی‌ دونالد ترامپ در مجمع عمومی ملل ‌متحد و پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور آخوندها در این نهاد مرز ۱۷هزار تومان را نیز درنوردید.

اگر چه خبرگزاری حکومتی فارس، قیمت دلار را ۱۶هزار و ۳۹۰تومان و قیمت یورو را ۱۹هزار و ۲۳۳تومان اعلام کرد، اما همزمان تارنما‌ های ارز و طلا، قیمت دلار را ۱۶هزار و ۶۰۰تومان اعلام کردند. اما ساعتهایی پیش تارنماهای مزبور خبر دادند قیمت دلار به ۱۷هزار تومان رسیده است. هر یورو به ۲۰هزار تومان و هر پوند انگلیس نیز به ۲۲هزار تومان افزایش یافته است.

نوسان نرخ ارز در بازار طی ایام اخیر چنان شدید بود که برخی از صاحبان صرافی‌های تهران در گفتگو با خبرگزاری حکومتی ایسنا کار کردن در بازار ارز را به قمار تشبیه کردند. به‌نوشته ایسنا به همین دلیل برخی از صرافیها برای ساعتهایی معامله ارز را متوقف کرده بودند.

روز سه‌شنبه همچنین قیمت سکه تمام طرح جدید به چهار میلیون و ۹۱۰هزار تومان رسید. سکه طرح قدیم نیز چهار میلیون و ۵۵۰هزار تومان معامله شد. بهای دلار طی روز گذشته، دوم مهر ۹۷از مرز ۱۶هزار تومان گذشته بود.

 

تاثیر مواضع مقامات دولت آمریکا و رژیم ولایت فقیه

پیش از سخنرانی رئیس‌جمهور آمریکا و حسن روحانی در ملل متحد، تحلیل‌گران از تاثیر مواضع مقامات رژیم ایران و دولت آمریکا در سازمان ملل بر بازار سخن گفته بودند، رئیس‌جمهور آمریکا، دونالد ترامپ پس از آن که گفت برنامه‌یی برای دیدار با آخوند روحانی ندارد، شدیداً به رژیم ایران حمله کرد.

برخی از کارشناسان خروج آمریکا از برجام و اعلام بازگشت تحریمهای ایران را دلیل افزایش شدید نرخ ارز می‌دانند، این در حالیست که نرخ دلار تا پیش از بازگشت مرحله اول تحریم‌های آمریکا در مرداد امسال، بیش از سه برابر افزایش یافته بود. تحلیل‌گران به نتیجه نرسیدن مذاکرات رژیم ایران و اروپا، ابهام در تصویب لوایح مبارزه با پولشویی FATF، کاهش صادرات نفت ایران و جلسه شورای امنیت به ریاست‌ دونالد ترامپ را از دلایل بالا رفتن قیمت ارز طی روزهای گذشته می‌دانند.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/cf0727d8-84ba-4e61-a458-2c7b507b8535"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات