728 x 90

محدودیت سفر‌های غیرضروری و پیشنهاد تعیین مناطق قرمز تیره در اروپا به‌دلیل کرونا

نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا
نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه اروپا

مقامات اتحادیه اروپا در پایان نشست پنجشنبه‌شب ۲بهمن، وضعیت موجود ناشی از انتشار گونه‌های تازه و جهش‌یافته ویروس کرونا را «بسیار وخیم» توصیف کردند. اتحادیه اروپا هم‌چنان بر حفظ و تداوم محدودیتها برای مقابله با موج تازه همه‌گیری ویروس کرونا و بیماری کووید۱۹ تأکید دارد.

اورزولا فن در لاین، رئیس کمیسیون اروپا پنجشنبه‌شب ۲بهمن در پایان نشست مجازی سران بیست و هفت کشور عضو اتحادیه از شهروندان اروپایی خواست از انجام سفرهای غیرضروری پرهیز کنند.

یورونیوز جمعه ۳بهمن نوشت: با اوج‌گیری موارد ابتلا به بیماری کووید۱۹ و نیز شناسایی گونه‌های جهش‌یافته ویروس کرونا در برخی کشورهای اروپایی، فرانسه مسافران اروپایی را ملزم کرده که از روز یکشنبه هنگام ورود به این کشور برگه تست پی‌سی‌آر را که هفتاد و دو ساعت پیش از حرکت انجام داده‌اند، در دست داشته باشند.

به گفته متخصصان ایمن‌شناسی، ویروس‌های جهش‌یافته که گونه‌هایی از آنها در بریتانیا، آفریقای جنوبی، برزیل و حتی ژاپن شناسایی و کشف شده نسبت به نمونه اولیه به‌مراتب مسری‌تر بوده و اقشار جوان و کودکان را نیز تهدید می‌کنند.

رئیس کمیسیون اروپا در بخشی از سخنان خود با استناد به گزارش آژانس اروپایی مأمور نظارت بر بیماریهای همه‌گیر نسبت به شیوع گونه‌های جهش‌یافته ویروس به‌شدت ابراز نگرانی کرد و خواستار محدودیت‌های جدی در انجام سفرهای غیرضروری شد.

وی هم‌چنین خواستار بررسی مجدد و باز تعریف مناطق مختلف تحت پوشش اتحادیه اروپا از حیث آلودگی به ویروس شد و پیشنهاد کرد که دسته‌بندی جدیدی با نشان «قرمز تیره» به این مطالعه اضافه شود.

به گفته خانم فن در لاین مسافرانی که از مناطق مشخص شده با عنوان «قرمز تیره» قصد سفر دارند باید پیش از حرکت آزمایش مخاطی (پی سی آر) بدهند و هنگام ورود به مقصد مدتی را در قرنطینه سپری کنند.

رئیس کمیسیون اروپا هم‌چنین پیشنهاد کرد که همین تدابیر برای آن دسته از مسافرانی که از خارج از اتحادیه اروپا به کشورهای این حوزه سفر می‌کنند در نظر گرفته شود و این افراد هنگام ورود برگه انجام تست پی‌سی‌آر خود را ارائه کنند.

فرانسه پیش از دیگر کشورهای عضو از اجرایی کردن چنین تصمیمی خبر داد و اعلام کرد که از روز یکشنبه کلیه مسافران ورودی از کلیه کشورهای اروپایی باید هنگام ورود برگه انجام تست پی‌سی‌آر که ۷۲ساعت قبل از حرکت انجام شده باشد را در دست داشته باشند.

این تدابیر که از سوی دولت فرانسه در نظر گرفته شده برای مسافرت‌های ضروری و نیز جابه‌جایی کارگران مرزی را شامل نخواهد شد.

کنترل و نظارت بر مرزها از حقوقی است که به هر یک از کشورها واگذار شده اما اروپایی‌ها با توجه به تجربه‌ای که از دوره نخست قرنطینه سراسری در بهار گذشته کسب کرده‌اند، تلاش دارند تا به‌گونه‌یی مبارزه با موج تازه همه‌گیری بیماری را مدیریت کنند که آسیبی به بازارهای داخلی، حمل و نقل کالا و تردد کارگران مرز وارد نشود.