728 x 90

مجلس ملی فرانسه - هروه سولینیاک: فرانسه باید جنایات مرتکب شده توسط رژیم آخوندها در ایران را به صدای واضح محکوم کند

مجلس ملی فرانسه هروه سولینیاک نماینده سوسیالیست
مجلس ملی فرانسه هروه سولینیاک نماینده سوسیالیست

در مجلس ملی فرانسه هروه سولینیاک نماینده سوسیالیست با اشاره به قیام سراسری و قتل‌عام جوانان قیام‌آفرین توسط رژیم آخوندی گفت:

«در نتیجه تصمیم رژیم ایران مبنی بر افزایش قیمت بنزین، مردم ایران به خیابان‌ها ریختند و رژیم آخوندها با سلاح مقابله کرد و در پشت سر یک حمام خون بر جای گذاشت. احتمالاً بیش از ۵۰۰کشته بر جای مانده است و در بین آنها بسیاری از جوانان هستند.

سلاحهای جنگی مورد استفاده قرار گرفتند. تک‌تیراندازان به نوجوانان شلیک کردند. نیروهای امنیتی رژیم در جستجوی معترضان به بیمارستانها رفتند.

در مقابل آنچه باید قتل‌عام نامیده شود، سکوت جامعه جهانی کرکننده است. اما غیرقابل تحمل‌ترین سکوت، غیرقابل قبول‌ترین آن آقای نخست‌وزیر فرانسه است. با این سکوت، کشور ما به ارزشهای جهانی که برای مدت طولانی آن را پذیرفته پشت کرده است. چرا فرانسه ساکت است؟ شما آقای نخست‌وزیر احتمالاً می‌دانید که برای نمایندگان پارلمان فرانسه از همه طیفها قابل فهم نیست که دیپلماسی فرانسه زمینه‌های حقوق‌بشر را رها کند. پارلمان نیز نقش خود را ایفا می‌کند وقتی به شما می‌گوید کشور ما با تماشاگر باقیماندن از وحشتی که بر بی‌گناهان اعمال می‌شود دارد سقوط می‌کند.

آقای نخست‌وزیر، فرانسه با صدای شما باید واضح‌تر از آنچه جنایات مرتکب شده توسط رژیم آخوندها در ایران است را محکوم کند. هم‌چنین باید سازمان ملل را ترغیب کند که در مورد جنایاتی که صورت گرفته است، تحقیق کند. آقای نخست‌وزیر به ارزش‌های فرانسه خیانت نکنید. در پاسختان در اوج تاریخمان باشید».

 

پاسخ آملی دو مونشالن وزیر دولت در امور اروپا و خارجه:

«قربانیان زیاد جای تأسف دارد. مقامها، تظاهرات را با مهمات جنگی سرکوب کردند و هزاران نفر را دستگیر کردند و دسترسی به اینترنت را قطع کردند، قطع شبکه‌های اینترنتی در کشور، برای کنترل اطلاعات بود.

سازمان غیردولتی عفو بین‌الملل حداقل ۱۴۳کشته را گزارش می‌دهد. من هم صدا با ژان ایو لودریان به همبستگی کامل با همه شرکای اروپایی و تمام دولتها اعتقاد دارم و ما خشونتها و استفاده نامتناسب از زور علیه این معترضان را به‌شدت محکوم می‌کنیم».