728 x 90

خبرگزاری فرانسه: پلیس به سوی معترضان در ایران، گلوله جنگی و گاز اشک‌آور شلیک می‌کند

قیام مردم خوزستان
قیام مردم خوزستان

خبرگزاری فرانسه درباره قیام مردم خوزستان در اعتراض به بی‌آبی در گزارشی نوشت: از روز ۱۶ژوئیه ۲۰۲۱، بسیاری از شهرها در استان خوزستان در جنوب غربی ایران، صحنه چندین اعتصاب، تحصن و تظاهرات بوده که تاکنون منجر به مرگ دست‌کم ۲نفر شده است. دلیل این ناآرامیها: کمبود آب برای مصارف روزانه و هم‌چنین کشاورزی و دامداری است. به‌گفته یکی از ناظران ما که کارشناس ایرانی آب است، این کمبودها احتمالا، در سالهای آینده شدیدتر می‌شوند.
خبرگزاری فرانسه درباره قیام مردم بپاخاسته خوزستان نوشت: ویدئوهایی از اعتراضات در استان خوزستان که جمعیت بزرگی از عربهای خوزستان دارد، نشان می‌دهند که تظاهر کنندگان به زبان عربی شعار می‌دهند: "ما تشنه هستیم!"ما خواهان سرنگونی رژیم هستیم...
هم‌چنین، ویدئوهای دیگری نشان‌دهنده سرکوب کردن این جنبش اجتماعی هستند. پلیس و نیروهای ضدشورش برای فرونشاندن اعتراضات از گاز اشک‌آور، گلوله ساچمه‌ای و حتی گلوله‌های جنگی استفاده کردند.
به گفته تیم دیدبان فرانس ۲۴، عفو بین‌الملل تأیید کرد که دست‌کم ۲معترض کشته شده‌اند. این دو تن هاشم خضیری ۱۷ساله از شهر جنوب غربی اهواز و مصطفی نعیماوی ۳۰ساله اهل شادگان شهری در آن نزدیکی هستند که هر دو، روز ۱۷ژوئیه در جریان اعتراضات جهت افزایش دسترسی به آب جان خود را از دست دادند. شمار افراد زخمی و دستگیر شدگان در تظاهرات هنوز مشخص نیست...

از ماه مه و با فرا رسیدن فصل گرما که دما تا ۵۰درجه سانتیگراد افزایش می‌یابد، اعتراضات به کمبود آب در ایران افزایش یافته است. در برخی مناطق از جمله خوزستان، شهروندانی که دست به تحصنها، اعتصابات و تظاهرات زده‌اند، در شهرها و روستاهایی زندگی می‌کنند که آب لوله‌کشی آنها قطع شده و نیز کشاورزانی هستند که با کمبود آب برای آبیاری مزارعشان روبه‌رو هستند. ولی این اعتراضات در اواسط ماه ژوئیه شدت گرفت...(خبرگزاری فرانسه ۲۸تیر)

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات