728 x 90

لؤی الیاسری استاندار نجف با ادامه اعتراضات در عراق استعفا داد

لؤی الیاسری استاندار نجف استعفا داد
لؤی الیاسری استاندار نجف استعفا داد

با ادامه اعتراضات در عراق، استاندار نجف استعفا داد. یک روز پیش از این استاندار ناصریه نیز کناره‌گیری کرده بود. خبرگزاری فرانسه روز سوم دیماه نوشت: استاندار نجف در عراق یکروز بعد از این‌که یک استاندار دیگر به‌دنبال تظاهرات بر علیه شرایط زندگی و فساد استعفا داده بود، در روز جمعه استعفا داد.

«لؤی الیاسری» یک روز بعد از این‌که فرماندار استان ناصریه در جنوب به‌دنبال سرکوب خشونت‌بار معترضان استعفا داد، از استانداری نجف کنار کشید.

این استعفاها بر روی چالشهایی که عراق جنگ‌زده با آن مواجه است خط تأیید می‌کشد و نشان می‌دهد که بعد از اعتراضاتی که در دو سال پیش بغداد و جنوب را در برگرفت، چقدر تغییر کمی صورت گرفته است.

دهها هزار نفر به خیابان‌ها ریختند تا خشم خود را از فساد، بیکاری و سرویسهای خدمات عمومی در هم ریخته ابراز دارند و صدها نفر جان خود را در خشونتهای مربوط به این اعتراضات از دست دادند.

بر طبق گزارش آژانس رسمی خبری عراق، «الیاسری» در یک کنفرانس مطبوعاتی اعلام کرد که از پست خود در شهر مقدس شیعه کناره‌گیری می‌کند.

در طی هفته‌های گذشته تظاهراتهای پراکنده‌ای در سراسر نجف و استان همجوارش دیوانیه و هم‌چنین ناصریه رخ داده است. معترضان از شرایط زندگی شکایت نموده و به فرصتهای شغلی برای فارغ‌التحصیلان جوان فراخوانده‌اند.

در روز چهارشنبه، نخست‌وزیر، «مصطفی الکاظمی»، یک جلسه امنیتی برگزار کرد که در آن اعتراضات را مورد بررسی قرار داده و او تکرار کرد که نیاز است که از «اعمال خشونت و یا شلیک» پرهیز شود.

روز بعد، استاندار ناصریه، «احمد خفاجی» بعد از این‌که یک منبع پزشکی گزارش داد که در اعتراضات به سه نفر شلیک شده و آنها زخمی شده‌اند، استعفا داد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/b86c3b4b-fb44-41c0-9e11-0e96e809aad6"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات