728 x 90

سفیر هلند در شورای امنیت: مظنونان به جنایت علیه بشریت در سوریه باید مورد حسابرسی قرار گیرند

کارل وان استروم سفیر هلند در سازمان ملل
کارل وان استروم سفیر هلند در سازمان ملل

کارل وان استروم سفیر هلند در سازمان ملل روز دوشنبه ۷آبانماه در نشست شورای امنیت سازمان ملل در مورد سوریه گفت: «... تا زمانیکه یک انتقال سیاسی همه‌جانبه، غیرقابل بازگشت، معتبر و فراگیر شکل مستحکمی در سوریه در جریان نباشد اتحادیه اروپا کمکی برای سازندگی آن نخواهد کرد. کسانی که در سوریه مظنون به جنایات جنگی و جنایت علیه بشریت هستند باید مورد حسابرسی قرار گیرند..»

 

بیشتر بخوانید

اپوزیسیون سوریه: اسد باید از قدرت کناره‌گیری کند

خبرگزاری آناتولی ترکیه از مسکو خبر داد، نصر حریری، رئیس هیأت مذاکره‌کننده اپوزیسیون سوریه، در رأس قدرت ماندن بشار اسد به‌عنوان مسئول مرگ شمار زیادی از مردم سوریه را غیرقابل قبول اعلام کرد.

 

خبرگزاری آناتولی ۴آبان ۹۷نوشت: نصر حریری، رئیس هیأت مخالفان سوری در گفتگو با خبرنگاران در مسکو اعلام کرد که بشار اسد که سوریه را نابود کرده و مسئول مرگ شمار زیادی از مردم این کشور است نباید در رأس قدرت باقی بماند. او باید قدرت را در سوریه کنار بگذارد.

وی ضمن حمایت از موضع مشترک جامعه جهانی برای برقراری صلح در سوریه در چارچوب مصوبه شماره ۲۲۵۴شورای امنیت سازمان ملل، اظهار داشت: «دادن پاداش به این انسان (اسد) و خود را نماینده قانونی مردم سوریه دانستن او، قابل‌قبول نیست».

نصر حریری همچنین بر مخالفت خود با استمرار حضور نیروهای خارجی در سوریه و همچنین احترام به توافق های طرفهای مختلف با رژیم اسد، مشروط به این‌که به مردم این کشور آسیب نزند تأکید کرد.

حریری افزود: «در نشست آستانه - قزاقستان درباره سوریه شرکت خواهیم کرد. آخرین نشست در سوچی برپا شده بود. امکان دارد که نشست دیگری در نوامبر یا دسامبر برگزار شود. ما به‌عنوان گروه مخالف از تمام گامها در راستای راه‌حل سیاسی حمایت می‌کنیم».

 

نیکی هیلی: رژیم ایران از کودکان برای جنگ سوریه استفاده می‌کند

نیکی هیلی نماینده آمریکا در سازمان ملل ‌متحد عصر روز پنجشنبه ۲۶مهر در جلسه شورای امنیت درباره وضعیت خاورمیانه گفت:‌ سپاه پاسداران از دانش‌آموزان برای جنگیدن استفاده می‌کند و آنها را به منطقه اعزام می‌کند.

وی افزود: سپاه پاسداران علاوه بر سرکوب مخالفان در داخل کشور، به نیروهای بسیجی آموزش‌ نظامی برای جنگ می‌دهد.

سپاه پاسداران در جذب کودکان و آموزش آنها برای جنگ در سوریه و حمایت از رژیم ظالم اسد استفاده کرده است. نماینده آمریکا در سازمان ملل گفت بسیج از مهاجران افغان نیز برای این منظور استفاده کرده است.

 

سی.ان.ان: «لیست‌گذاری بسیج سپاه پاسداران و ۲۲شرکت و مؤسسه مالی به‌عنوان «تروریستهایی که به‌طور ویژه نام‌گذاری شده‌اند»

سی.ان.ان. درباره تحریم‌های جدید آمریکا علیه حکومت آخوندی و سپاه پاسداران گزارش داد: خزانه‌داری آمریکا روز سه‌شنبه، نیروی بسیج سپاه پاسداران... و ۲۲شرکت و مؤسسه مالی مرتبط با آن‌را به‌عنوان «تروریستهایی که به‌طور ویژه نام‌گذاری شده‌اند» لیست‌گذاری کرد.

با این لیست‌گذاری، دارایی‌های بسیج مسدود می‌شود و شهروندان آمریکایی از تجارت با بسیج و مجموعه‌یی از بانکها، شرکتهای سرمایه‌گذاری و مهندسی آن... منع می‌شوند.

 

وال استریت ژورنال ۲۴مهر درباره تحریم‌های جدید علیه رژیم، نوشت: «تازه‌ترین اقدام واشنگتن، مرحله بعدی تحریم‌های فلج‌کننده اقتصادی را آماده می‌کند و یک هشدار به شرکتها و دولتهایی است که هم‌چنان با (رژیم) ایران معامله دارند...

تحریم‌هایی که روز سه‌شنبه اعلام شد، (بسیج) را که توسط گروه‌های حقوق‌بشری محکوم شده و توسط بسیاری از دولتهای غربی از جمله اتحادیه اروپا در لیست سیاه قرار گرفته با شرکتها و مؤسسات مالی مرتبط می‌کند که در اروپا و سراسر جهان دست به تجارت می‌زنند.

هدف این اقدام... علاوه بر افزایش فشار سیاسی بر کشورهای اروپایی و سایر کشورها، همچنین یک هشدار قبل از اجرایی‌شدن مجموعه کامل تحریم‌ها (علیه رژیم ایران) است...

یک مقام ارشد آمریکایی، گفت: «ما تضمین خواهیم کرد که تحریم‌ها، چه از طریق سوئیفت و یا از طرق دیگر، به‌اجرا گذاشته بشوند... اگر معاملات ممنوعه‌یی وجود داشته باشد که از طریق سوئیفت یا هر گونه نهاد دیگری صورت می‌گیرد، تضمین می‌کنیم که تحریم‌های مربوطه با قدرت اعمال بشوند».

 

خبرگزاری فرانسه گزارش داد: «وزارت خزانه‌داری آمریکا... تحریم‌هایی را علیه گروه شبه‌نظامی (رژیم) ایران همراه با شبکه‌یی از شرکتهایی که آن‌را تأمین مالی می‌کنند، اعمال کرد... این بخشی از کارزار فشار حداکثر اقتصادی علیه (حکومت) تهران است»...

یک مقام ارشد آمریکایی گفت: «آنچه که امروز مورد تحریم قراردادیم، یک شبکه چند میلیون دلاری است که (روابط) قابل توجهی در اروپا و خاورمیانه داشته است».

 

آسوشیتدپرس نیز در گزارش خود، می‌نویسد: «این تحریم‌ها بخشی از کارزار اقتصادی آمریکا برای وادار کردن (رژیم) ایران به تغییر بنیادین سیاست‌های خود است؛ از جمله در ارتباط با توسعه موشکهای بالستیک، حمایت از گروه‌های شبه‌نظامی در منطقه و نقض حقوق بشر».

آسوشیتدپرس ضمن اشاره به بحران اقتصادی رژیم و سقوط بی‌سابقه ارزش ریال، می‌افزاید: «مجلس (رژیم) ایران با امید به جلوگیری از تحریم‌های بیشتر بین‌المللی، به‌تازگی به پیوستن به یک کنوانسیون جهانی برای قطع تأمین مالی تروریسم رأی داد... این لایحه باید برای تبدیل‌شدن به قانون، توسط شورای نگهبان تصویب شود... (رژیم) ایران برای مدتی طولانی از گروه شبه‌نظامی حزب‌الله لبنان و گروه‌های مسلح فلسطینی که کشورهای غربی آنها را تروریست می‌دانند حمایت کرده است؛ پیوستن به سی.اف.تی. بعید است از ادامهٔ حمایت (رژیم) ایران از چنین گروه‌هایی جلوگیری کند».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات