728 x 90

سفارت روسیه در تهران: ماهواره خیام توسط شرکت‌های روسی به سفارش ایران ساخته شده

ماهواره خیام رژیم
ماهواره خیام رژیم

 رژیم آخوندی که با دود و دم ادعا کرده بود که ماهواره خیام توسط شرکتهای دانش بیان ساخته و به فضا فرستاده است، پس از چند ساعت بادکنک پرتاب ماهواره خیام رژیم ترکید. سفارت روسیه در تهران با انتشار ویدئویی از پرتاب ماهواره خیام به فضا نوشت این ماهواره توسط شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود.

به گزارش سایت حکومتی انتخاب به‌تاریخ ۱۸مرداد، سفارت روسیه در تهران با انتشار ویدئویی از پرتاب ماهواره خیام به فضا در اینستاگرام نوشت: در تاریخ ۹ آگوست ۲۰۲۲، جناب آقای یوری بوریسوف، مدیر کل شرکت دولتی فضایی روسیه روسکوسموس، با هیاتی از جمهوری اسلامی ایران به ریاست جناب آقای عیسی زارع پور، وزیر محترم ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران گفتگو کرد. این دیدار در جریان بازدید نمایندگان ایران از پایگاه فضایی بایکونور برای مشاهده پرتاب ماهواره سنجش از دور خیام که توسط شرکت‌های روسی به سفارش طرف ایرانی ساخته شده بود، انجام شد.
لانچ پرتابگر Soyuz-۲.۱b به همراه این ماهواره در ساعت ۰۸:۵۲ به وقت مسکو انجام شد که با کمک بخش فوقانی پرتابگر فرگات با موفقیت در مدار مورد هدف خود قرار گرفته شد. این ماهواره جهت نظارت و بررسی سطح زمین و برای اهداف غیرنظامی طراحی شده است.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس، روز ۱۸مرداد نوشت: موشک سایوز طبق برنامه در ساعت ۸:۵۲ صبح سه شنبه به وقت مسکو (۰۵۵۲ به وقت گرینویچ) از تاسیسات پرتاب بایکونور اجاره‌ای روسیه در قزاقستان به هوا بلند شد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/0ed3437e-151f-46c3-8535-363c1dafaac3"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات