728 x 90

رویترز: ایران در آتش، زنان پیشتاز تغییرات دگرگون کننده هستند

قیام سراسری ایران شهریور ۱۴۰۱
قیام سراسری ایران شهریور ۱۴۰۱

خبرگزاری رویترز در گزارشی به تاریخ دوشنبه چهارم مهر؛ پیرامون اعتراضات گسترده در ایران با تأکید بر این‌که «زنان پیشتاز تغییرات دگرگون کننده هستند» می‌نویسد «موج عظیم اعتراضات در ایران پس از درگذشت مهسا امینی بیانگر لحظه‌ای تاریخی در ایران است. مردم با سردادن شعارهایی علیه حجاب اجباری و محکوم کردن رهبر ایران، آیت‌الله خامنه‌ای به خیابان‌ها آمده‌اند. اعتراضات در ۳۱ استان از جمله کردستان و تهران و هم‌چنین شهرهایی مانند رشت، اصفهان و قم که از محافظه‌کارانه‌ترین جوامع ایران هستند، ادامه داشته است. دهها نفر توسط نیروهای امنیتی کشته و صدها نفر دیگر دستگیر شده‌اند».

رویترز هم‌چنین در گزارش دیگری در همین روز به تحلیل ویژگیهای اعتراضات گسترده کنونی در ایران نسبت به قبل پرداخته و می‌نویسد: «به ۳دلیل تظاهرات اخیر ایران با اعتراضات گذشته متفاوت است.
۱ـ حمایت عمومی از این اعتراضات بیشتر و گسترده‌تر به نظر می‌رسد.

۲-اعتراضات اخیر توسط زنان رهبری می‌شود.

۳-شجاعت نشان داده شده در این تظاهرات بی‌سابقه است.

رویترز در ادامه گزارش خود با اشاره به سرکوب و ستمی که هر ایرانی در طی دهه‌ها حاکمیت آخوندی متحمل شده است می‌نویسد: «امروز به سختی می‌توان کسی را در ایران پیدا کرد که حداقل یک بار توسط روحانیت حاکم به‌نحوی مورد آزار و اذیت قرار نگرفته باشد. به همین دلیل است که در مقایسه با تظاهرات قبلی در ایران، تعداد حامیان اعتراضات فعلی بسیار زیاد و گسترده به نظر می‌رسد. اعتراضات در شهرهای بزرگ و کوچک، محله‌های غنی و فقیر در جریان است. برخلاف اعتراضات قبلی در ایران، زنان در خط مقدم تظاهرات قرار دارند. حقوق زنان در مرکز این اعتراضات قرار دارد، در حالی که اعتراضات قبلی بیشتر بر مسائل اقتصادی یا سیاسی متمرکز شده است... هنوز برای گفتن خیلی زود است و رهبران ایران بارها و بارها نشان داده‌اند که علاقه‌ای به تسلیم شدن به خواسته‌های مردمی ندارند. رهبران ایران ممکن است از مماشات با معترضان بترسند که باعث تشویق مطالبات بیشتر شود و حتی ممکن است باعث سقوط آنها شود».

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/734e2432-0038-44dc-a52d-197de2acad8a"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات