728 x 90

تظاهرات بازاریان در تهران و پشت پرده افزایش قیمت دلار و طلا چیست ؟+فیلم

 

امروز یکشنبه جمعی از بازاریان در مقابل پاساژ علاءالدین تهران تظاهرات کردند و خشم خود را از بحران ارز ابراز کردند. آنان که مغازه‌های خود را بسته بودند به سمت میدان بهارستان راهپیمایی کردند. تظاهرکنندگان شعار می‌دادند: دلار ۱۰تومانی نمی‌خواهیم نمی‌خواهیم، اعتصاب اعتصاب و سوریه ر ا رها کن فکری به‌حال ما کن

 

پشت پرده افزایش قیمت دلار

در حالیکه نرخ ارز و طلا به سرعت رو به ا فزایش است و ناشی از اوضاع بهم ریخته اقتصادی رژیم بعد از خروج آمریکا از برجام می‌باشد خبرگزاری تسنیم وابسته به نیروی قدس رژیم به‌نقل از یک کارشناس اقتصادی روز یکشنبه ۳تیر ۹۷ در مطلبی با عنوان «قاچاق ارز»، اختراع جدید دولت؛ «بابک زنجانی» جدید در راه است؟ نوشت: دولت با این سیاست ارزی فقط به رانت جویان و قاچاقچیان ارزی کمک می‌کند در حالی که در ابتدای کار معاون اول رئیس‌جمهور قول داد جلوی قاچاق را می‌گیرد.

 

دولت عامل اصلی بازار قاچاق ارز است

هشیار رستمی، کارشناس اقتصاد اصلاح طلب، می‌گوید: دولت دوازدهم در بازار ارز مدیریت انجام نمی‌دهد، بلکه یک بازار غیررسمی به‌وجود آورده است که در آن قاچاق ارز صورت می‌گیرد. مؤید این موضوع هم معاملات پنهانی صرافی‌هاست. به این شکل که صرافی‌ها در ظاهر تعطیل شده‌اند و معامله رسمی دلار ندارند، اما مشتریان صرافی‌ها می‌توانند در خودروهای پارک شده مقابل صرافی‌ها معامله با نرخ بالاتر انجام دهند و نماینده صرافی هم با یک دستگاه پرداخت سیار (P.O.S) مبلغ معامله را دریافت می‌کند و ارز را تحویل می‌دهد. در حالی که اسحاق جهانگیری قول داده بود دولت با این طرح جلوی قاچاقچیان ارز را می‌گیرد.

 

ایجاد التهاب در بازار نتیجه عدم کنترل دولت است

این کارشناس اقتصاد اصلاح‌طلب با اشاره به این‌که دولت شرایطی را به‌وجود آورد که بازار ارز ملتهب شود، اضافه می‌کند: کنترل از بازار ارز برداشته شده است. مردم هم در شرایطی که اقتصاد در آن قرار گرفته است می‌خواهند ارزش داراییهای خود را حفظ کنند. برای همین هجوم به سمت بازار ارز و در واقع تقاضا در این بازار زیاد شده است.

 

تاثیرات خروج آمریکا از برجام بر روی افزایش قیمت ارز

این کارشناس اقتصادی رژیم با اشاره به تضاد و درگیریهای جناحی گفت: ‌ اقتصاد ایران و بازار ارز به‌شدت تحت تاثیر اخبار سیاسی قرار گرفته است. موضوعاتی هم‌چون خروج ایران از برجام و FATF نباید در کشور یک دوقطبی ایجاد کند. مسئولان می‌بایست در این زمینه‌ها تصمیم واحدی بگیرند، رستمی با اشاره به این‌که رفتار آمریکا در خصوص ایران یک واقعیت سیاسی در کشور ماست، تأکید می‌کند: با توجه به رفتار آمریکا مسئولان کشور باید به گونه‌ای اقدام کنند که در کشور ثبات ایجاد شود.

 

افزایش بی‌رویه قیمت ارز و ناتوانی دولت در مهار بحران

این کارشناس اقتصادی معتقد است نقدینگی سیال در اقتصاد ایران سر از هر بازاری در بیاورد آن بازار را نابود خواهد کرد. از طرفی هم اگر مردم سپرده‌های خود را از بانک خارج کنند نظام اقتصادی فرو می‌پاشد.

 

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/db71a3d1-302b-418b-ae52-0b2f654e9d73"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات