728 x 90

بیست هزار کودک یمنی قربانی سیاستهای توسعه‌طلبانه رژیم ایران

بکارگیری کودکان یمنی در جنگ توسعه طلبانه رژیم ایران
بکارگیری کودکان یمنی در جنگ توسعه طلبانه رژیم ایران

وزیر کار یمن ابتهاج الکمال از وجود بیش از یک میلیون کودک یمنی کارگر خبر داد.

وی دلیل این‌که این یک میلیون کودک یمنی مجبور شده‌اند تا به‌جای دانش آموزی به کار مشغول شوند را شرایط جنگی در کشورش دانست که توسط مزدوران رژیم ایران بر مردم یمن تحمیل شده است.

 

مزدوران رژیم ایران از کودکان یمنی سربازگیری می‌کنند

خبرگزاری عربستان سعودی واس که این گزارش را منتشر نمود نوشت: ‌ابتهاج الکمال به‌مناسبت روز جهانی مبارزه با کار کودکان، گفت: شبه‌‌نظامیان حوثی وابسته به رژیم ایران بیش از ۲۰هزار کودک یمنی را با زیرپا گذاشتن تمامی کنوانسیونهای بین‌المللی و قوانین حقوق کودک، به سربازی گرفته و آنان را روانه‌ی جبهه‌های جنگ کرده‌اند.

 

۴.۵میلیون کودک یمنی از تحصیل بازمانده‌اند

وزیر کار و امور اجتماعی یمن خاطر نشانم کرد که جنگ در کشورش بیش از ۴.۵میلیون کودک یمنی را از آموزش محروم کرده است، و تنها در دو سال گذشته ۶۰۰هزار کودک یمنی به‌دلیل جنگ در کشور از دانش آموزی باز مانده‌اند، وی دلیل محرومیت کودکان یمنی از حق آموزش را جنگی خواند که از جانب مزدوران رژیم ایران بر مردم یمن تحمیل شده است.

این مقام یمنی افزود شبه‌‌نظامیان مورد حمایت رژیم ایران در یمن، در حدود ۲۳۷۲مدرسه را به‌صورت جزیی و کامل تخریب کرده و ۱۵۰۰مدرسه دیگر را به زندان و یا پادگانهای نظامی، تبدیل کرده‌اند.

 

استمداد از سازمانهای بین‌المللی برای حمایت از کودکان یمنی

دکتر الکمال، اوضاع کودکان در یمن را در نتیجه جنگ تحمیلی فاجعه‌بار خواند و گفت، تعداد کودکان کارگر در یمن به‌دلیل شرایط دشوار اقتصادی به‌صورت وحشتناکی روبه افزایش است.

وی سازمانهای بین‌المللی ویژه‌ی حمایت از حقوق کودکان را به بذل تلاش بیشتر جهت حمایت از کودکان یمنی و منع آنان از پیوستن به بازار کار، و مبارزه با پدیده‌ی کار کودکان در یمن و جلوگیری از سربازی اجباری آنان توسط شورشیان حوثی، و فراهم نمودن خدمات آموزشی و بهداشتی بهتر برای کودکان و رسیدگی به نیازهای کودکان، فراخواند.

 

وضعیت کودکان یمنی

وضعیت کودکان یمنی

سربازگیری از کودکان یمنی جنایت علیه بشریت

کمیسار عالی امور پناهندگان سازمان ملل ‌متحد سربازگیری کودکان یمنی توسط حوثی‌ها را جنایت علیه بشریت دانست و محکوم کرد.

کودکان یمنی در خدمت جنگ رژیم ایران در یمن

کودکان یمنی در خدمت جنگ رژیم ایران در یمن

کمیسیارعالی امور پناهندگان سازمان ملل ‌متحد اعلام کرد که تابه‌حال گزارشهای زیادی پیرامون سربازگیری کودکان و استفاده از آنان در جنگهای داخلی یمن توسط شبه‌نظامیان حوثی دریافت کرده است.

رافینا شمداسانی سخنگوی رسمی کمیسر عالی پناهندگان سازمان ملل ‌متحد در کنفرانسی مطبوعاتی اظهار داشت: این مرکز از تاریخ ۲۶مارس ۲۰۱۵ تا ۳۱ژانویه‌ٔ ۲۰۱۷ گزارشاتی مبنی بر سربازگیری
۱۴۷۶کودک در یمن را دریافت کرده است.
وی افزود: «گمان می‌رود آمارها بسیار بیشتر از گزارشهایی است که ما تا کنون دریافت کرده‌ایم، چرا که

 

بسیاری از خانواده‌ها از ترس انتقامجویی شبه‌نظامیان اخبار سربازگیری شدن فرزندانشان را گزارش نمی‌کنند. غالب کودکانی که توسط شورشیان به سربازی گرفته می‌شوند سن آنها کمتر از ۱۸سال است، و در مقابل پاداش‌های مالی وارد درگیریهای داخلی کشور شده و به خط مقدم جنگ‌ها و یا مراکز ایست بازرسی فرستاده می‌شوند».
وی تأکید کردند: «سربازگیری کودکان بر مبنای قوانین بین‌المللی حقوق‌بشر ممنوع است و سربازگیری کودکان زیر پانزده سال جنایت جنگی محسوب می‌شود».

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات