728 x 90

بازتاب جهانی حمایت بیش از ۱۰۷تن از رهبران پیشین جهان از برنامه ۱۰ماده‌ای مریم رجوی

خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت
خانم مریم رجوی رئیس جمهور برگزیده مقاومت

لوسا - خبرگزاری پرتغال

۱۰۷رئیس‌جمهور و نخست‌وزیر پیشین یک نامهٔ سرگشاده به‌رهبران قدرتهای جهانی ارسال کردند و از آنها خواستند از قیام جاری در ایران حمایت کنند

 

امضاکنندگان رهبران غربی را ترغیب می‌کنند تا در همبستگی با مردم ایران برای یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و دموکراتیک بایستند

آنها معتقدند برنامهٔ ۱۰ماده‌یی خانم مریم رجوی پرزیدنت منتخب شورای ملی مقاومت ایران شایستهٔ حمایت است

لوسا - خبرگزاری پرتغال:

در این متن که مستقیماً خطاب به‌رئیس‌جمهور ایالات متحده جو بایدن، رهبران ۲۷کشور عضو اتحادیهٔ اروپا و نخست‌وزیر انگلستان ریشی سوناک و نخست‌وزیر کانادا جاستین ترودو ارسال شده، امضاکنندگان خاطرنشان می‌کنند که «اگر چه هر تغییری باید توسط مردم ایران انجام شود، اما جامعهٔ جهانی موظف است از حقوق انسانی آنها حمایت کند».

آنها تأکید می‌کنند که «از سپتامبر۲۰۲۲، جهان شاهد یک خیزش مردمی بزرگ در ایران با خواست آزادی و دموکراسی بوده است» و از آن زمان، گزارشها حاکی از کشته‌شدن بیش از ۷۵۰معترض و دستگیری ۳۰۰۰۰نفر از معترضان بوده است. سکوت و انفعال جامعهٔ بین‌المللی به‌دامن‌زدن به‌فرهنگ مصونیت از مجازات در ایران کمک کرده است که باید پایان یابد».

امضاکنندگان خاطرنشان می‌کنند که «از دههٔ ۱۹۸۰، مقامات در ایران دهها هزار معترض و زندانی سیاسی را اعدام کرده‌اند». امضاکنندگان یادآوری می‌کنند که فقط در تابستان۱۳۶۷، بیش از ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی به‌طرز وحشیانه‌یی قتل‌عام شدند که اکثر آنها از مجاهدین خلق ایران بودند».

امضاکنندگان این نامهٔ سرگشاده با تأکید بر این‌که زمان آن رسیده است که سران جمهوری اسلامی به‌خاطر جنایاتشان مورد حسابرسی قرار گیرند، رهبران غربی را ترغیب می‌کنند تا با همبستگی با مردم ایران برای یک جمهوری مبتنی بر جدایی دین و دولت و دموکراتیک بایستند که در آن هیچ فردی، صرف‌نظر از مذهب یا نسبت خانوادگی، نسبت به‌دیگران امتیازی نداشته باشد.

آنها تأکید می‌کنند: «مردم ایران از طریق شعارهای خود به‌صراحت اعلام کرده‌اند که همهٔ اشکال دیکتاتوری را اعم از شاه مخلوع یا رژیم مذهبی حاکم و لاجرم هر گونه ارتباط با هر یک از آنها را رد می‌کنند». «ما معتقدیم این بر عهدهٔ مردم ایران است که در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. با این حال، می‌دانیم که به‌مدت چهار دهه، ائتلاف دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران پیوسته و خستگی‌ناپذیر برای تغییر دموکراتیک مبارزه کرده است» آنها معتقدند که «برنامهٔ ۱۰ماده‌یی که توسط پرزیدنت (منتخب) شورای ملی مقاومت ایران، خانم مریم رجوی تدوین شده، شایستهٔ حمایت است»  (لوسا خبرگزاری پرتغال: ۲خرداد).

 

پولیتیکو - ۲۳می۲۰۲۳:

بیش از ۱۰۰تن از رهبران پیشین جهان با ارسال یک نامهٔ مشترک به‌ریشی سوناک و دیگر رهبران کنونی جهان از آنها خواسته‌انداز قیام در ایران حمایت کنند (پولیتیکو: ۲خرداد ۱۴۰۲)

 

 

اینفوبائه آرژانتین

در نامهٔ سرگشادهٔ دست‌کم ۱۰۷تن از رهبران پیشین جهان آمده است:

به‌مدت ۴دهه ائتلاف دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران پیوسته و خستگی‌ناپذیر به‌دنبال تغییر دموکراتیک بوده است در این راستا ما معتقدیم که برنامهٔ ۱۰ماده‌یی ارائه‌شده توسط خانم مریم رجوی

پرزیدنت (منتخب) شورای ملی مقاومت ایران شایستهٔ حمایت است

در این نامه از رهبران کانادا، اتحادیهٔ اروپا، انگلستان و آمریکا خواسته شده که «سران جمهوری اسلامی را به‌خاطر جنایاتشان مورد حسابرسی قرار بدهند»

این نامه می‌افزاید: «ما شما را ترغیب می‌کنیم که در همبستگی با خواست مردم ایران برای یک جمهوری مبتنی بر جدایی و دموکراتیک بایستید که در آن هیچ فردی، قطع‌نظر از مذهب یا نسبت خانوادگی، هیچ امتیازی بر دیگران نداشته باشد».

«مردم ایران با شعارهای خود به‌روشنی اعلام کرده‌اند که تمامی اشکال دیکتاتوری اعم از شاه مخلوع یا رژیم مذهبی حاکم و لاجرم هر گونه ارتباط با هر یک از آنها را رد می‌کنند».

«ما معتقدیم این برعهده مردم ایران است که در مورد آینده خود تصمیم بگیرند. با این حال، این‌را به‌رسمیت می‌شناسیم که به‌مدت ۴دهه، ائتلاف دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران پیوسته و خستگی‌ناپذیر به‌دنبال تغییر دموکراتیک بوده است. در این راستا، ما معتقدیم که برنامهٔ ۱۰ماده‌یی ارائه‌شده توسط خانم مریم رجوی پرزیدنت (منتخب) شورای ملی مقاومت ایران، شایستهٔ حمایت است. تعهد این (برنامه) به‌انتخابات آزاد، آزادی اجتماعات و بیان، لغو مجازات اعدام، برابری زنان و مردان، جدایی دین و دولت، خودمختاری ملیت‌های ایران و یک ایران غیراتمی با ارزش‌های دموکراتیک خودمان منطبق است».

اینفوبائه می‌افزاید در این نامه هم‌چنین آمده است که «دهه‌ها سکوت و بی‌عملی آشکار جامعهٔ بین‌المللی نسبت به‌فرهنگ مصونیت از مجازات در ایران کمک کرده است. و از دههٔ ۱۹۸۰، دهه۱۳۶۰شمسی، مقامات (رژیم) ایران دهها هزار معترض و زندانی سیاسی را اعدام کرده‌اند. فقط در تابستان۱۳۶۷ بیش از ۳۰۰۰۰زندانی سیاسی که اکثریت عظیم آنها (از) مجاهدین خلق بودند، به‌طرز وحشیانه‌یی قتل‌عام شدند.

ما از ملت‌های شما می‌خواهیم که از مردم ایران در تلاش برای تغییر حمایت کنند و علیه رژیم حاکم اقدامات قاطعی انجام بدهند. این شامل قرار دادن سپاه پاسداران در لیست سیاه و حسابرسی از مقامات رژیم به‌خاطر جنایات علیه بشریت است» (اینفوبائه آرژانتین -۲خرداد).

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/e026da0b-bf20-4e96-893a-25543af19efb"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات