728 x 90

اذعان به پنهان‌کاری و رشد صعودی مبتلایان به کرونا

رشد صعودی مبتلایان به کرونا
رشد صعودی مبتلایان به کرونا

یک متخصص اپیدمیولوژی بیمارهای عفوفی:

تنها ۶درصد از مبتلایان شناسایی شده‌اند

اصلاً زمان مناسبی برای باز گشایی اصناف نیست

از رقم مبتلایان کاسته نشده و پیک بیماری هنوز آغاز نشده است

اعلام رقم پایین فوتی‌ها از موقعی آغاز شد که آمار به تفکیک استانها قطع شد

 

 

روزنامه حکومتی آفتاب یزد با عنوان «آژیر قرمز کرونا ویروس در پی آغاز به کار اصناف» نوشت: به‌گفته کارشناسان در صورت عدم رعایت پروتکل‌های بهداشتی در موج دوم ابتلا به کرونا تعداد مرگ‌و‌میرها هم به رقم غیرقابل باوری خواهد رسید.

محبوب‌فر، متخصص اپیدمیولوژی بیماریهای عفونی و واگیر در رابطه با فراگیری مجدد این بیماری پس از شروع به کار اصناف گفت:

در کشور‌هایی مثل اسپانیا، ایتالیا و آلمان و تعدادی دیگر از کشور‌های دنیا که رقم ابتلا به این بیماری در آنها بالا است یک شفافیت در خصوص اطلاع‌رسانی تعداد مبتلایان و تعداد فوتی‌ها وجود دارد که در کشور ما کمتر دیده می‌شود. این موضوع از جایی آغاز شد که آمار ابتلا و فوتی‌های کرونا را به تفکیک استانها قطع کردند و به نوعی اطلاع‌رسانی سانسور شد؛ به همین دلیل هم نمی‌توان کشور ما را با دیگر کشور‌ها مقایسه کرد. با توجه به اطلاعات دریافتی اعلام می‌کنم تاکنون از تعداد مبتلایان به کرونا در کشور ما کاسته نشده است. نکته حائز اهمیت این است که تنها ۶درصد و یا در بهترین حالت ۱۰درصد از مبتلایان شناسایی شده‌اند و سایر مبتلایان در خانه خود را قرنطینه کرده‌اند و ترجیح می‌دهند کمتر به مراکز درمانی مراجعه کنند.

پیک بیماری هنوز در کشور آغاز نشده است و پیش‌بینی می‌شود که این پیک را همزمان با آغاز موج دوم بیماری که از روز گذشته در کشور آغاز شد، شاهد باشیم به همین دلیل هم به‌نظر من در حال حاضر اصلاً زمان مناسبی برای بازگشایی اصناف حتی کم‌خطر در کشور نیست».