728 x 90

آنگلا مرکل: رژیم ایران باید به توافق هسته‌یی بازگردد

آنگلا مرکل
آنگلا مرکل

به گزارش رویترز آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان روز چهارشنبه ۲۹بهمن در یک تماس تلفنی به روحانی گفت رژیم ایران باید پیامهای مثبتی ارسال کند تا شانس بازگشت به توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ افزایش یابد و از ایجاد بن‌بست با قدرتهای غربی جلوگیری کند.

استفن سایبرت، سخنگوی مرکل گفت که رهبر آلمان به روحانی گفت که وی نگران است که ایران به نقض تعهدات خود در این توافق ادامه دهد، در صورتی که جو بایدن رئیس‌جمهور آمریکا می‌خواهد در صورت توقف فعالیت‌های هسته‌یی ایران، به آن بازگردد.

روز گذشته آلمان به رژیم ایران نسبت به ممانعت از کار بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هشدار داد. یک منبع دیپلماتیک در برلین به رویترز گفت: «این کاملاً غیرقابل قبول خواهد بود که رژیم ایران جلوی بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بگیرد. ما مصرانه از رژیم ایران می‌خواهیم که از برداشتن این گام خودداری کند و در ارتباط با این موضوع، در تماس نزدیک با شرکای خود می‌باشیم» (خبرگزاری رویترز ۲۸بهمن).

ند پرایس، سخنگوی وزارت‌خارجهٔ آمریکا در کنفرانس مطبوعاتی روز ۲۹بهمن در پاسخ به سؤال خبرنگاران در رابطه با تهدیدات رژیم آخوندی و حرفهای آخوند روحانی گفت: «این توافق برای ما یک کف است. سقف نیست. ما می‌خواهیم فراتر از توافق ۲۰۱۵ برویم و آن را طولانی‌تر و قوی‌تر کنیم و روی آن، ترتیبات دیگری سوار کنیم که به‌نگرانی‌های دیگر در رابطه ‌ما با ایران بپردازد، نگرانی‌هایی که متحدان و شرکای ما در آن مشارکت دارند از جمله برنامه موشکهای بالستیکی ایران. البته که مسیر دیپلماسی باقی است. امیدواریم که بتوانیم آن را همراه با متحدان و شرکایمان طی کنیم».

سه روز مانده به موعد تعیین‌شده توسط مجلس ارتجاع در مورد خروج از پروتکل الحاقی، غریب‌آبادی نماینده دائم رژیم در سازمانهای بین‌المللی روز چهارشنبه، ۲۹ بهمن‌ماه، اعلام کرد که دبیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز شنبه آینده به تهران سفر می‌کند.

آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است، رافائل گروسی پیشنهاد کرده جهت دستیابی به یک راه‌حل قابل‌قبول برای آژانس در مورد تداوم فعالیت‌های اساسی راستی‌آزمایی به ایران سفر کند.

خبرگزاری رویترز ۲۸بهمن گزارش داد: رژیم ایران روز دوشنبه گفت اگر سایر طرفهای برجام ۲۰۱۵ به التزاماتشان عمل نکنند از هفته آینده بازرسیهای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی را بلوکه می‌کند.

رویترز افزود: با وجود خط تندی که رژیم ایران به‌طور علنی اعلام کرده که اول واشنگتن باید گام بردارد، مقام‌های مختلف رژیم ایران هفته گذشته به رویترز گفتند درد اقتصادی فزاینده از تحریم‌های آمریکا ممکن است تهران را نسبت به شرایط برای احیای توافق اتمی منعطف بسازد.

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/74f659f0-2716-460c-af15-f190677651d1"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات