728 x 90

کنفرانس خبری مقامات ارشد دولت آمریکا درباره اعلامیهٴ سرفصلی رئیس‌جمهور ایالات متحده

کنفرانس خبری مقامات ارشد دولت آمریکا درباره اعلامیهٴ سرفصلی رئیس‌جمهور ایالات متحده
کنفرانس خبری مقامات ارشد دولت آمریکا درباره اعلامیهٴ سرفصلی رئیس‌جمهور ایالات متحده
تصمیم روز جمعه رئیس‌جمهور دونالد ترامپ هم در رابطه با برجام و هم در رابطه با لیست‌گذاریها گام بعدی استراتژی است که وی در ماه اکتبر اعلام کرد و هدف آن مقابله با مجموعه کاملی از جنبه‌های مسألهٴ رژیم ایران است.

همهٴ 14مورد لیست‌گذاری تأثیر جدی خواهند داشت اما یکی از آنها تأثیر سیاسی جدی در داخل ایران دارد که همانا لیست‌گذاری رئیس قضاییهٴ رژیم ایران صادق لایجانی است.

این لیست‌گذاریها به رأس رژیم می‌رسد و پیام بسیار قدرتمندی را می‌فرستد مبنی بر این‌که
ایالات متحده استمرار نقض حقوق مردم ایران را تحمل نخواهد کرد


 
طی یک کنفرانس خبری که سایت رسمی کاخ سفید گزارش آن‌را در روز 12ژانویه منتشر کرد، مقامات ارشد دولت آمریکا، مواضع اعلامیهٴ سرفصلی رئیس‌جمهور ایالات متحده و تحریم‌های جدید اعمال‌شده علیه رژیم آخوندی را تشریح کردند.

در این کنفرانس یک مقام ارشد دولت آمریکا درباره لزوم تکمیل برجام و ضرب‌الاجل تعیین‌شده توسط دونالد ترامپ، گفت: اگر رئیس‌جمهور بتواند به توافقی دست یابد که اهدافش را برآورده سازد و هرگز منقضی نشود، توافقی که همهٴ مسیرهای دستیابی (رژیم) ایران به سلاح اتمی را تا ابد و نه فقط به‌مدت 10سال... سد کند، او برای باقی‌ماندن در چنین توافق تغییریافته‌یی، روی گشاده خواهد داشت. می‌خواهم تأکید کنم که این امر شامل مذاکرات مستقیم (با رژیم) ایران نخواهد بود؛ بلکه آمریکا فقط با متحدان اروپایی خود بر روی آن کار خواهد کرد. این توافقی بین ایالات متحده و متحدان اروپایی خواهد بود تا اگر (رژیم) ایران ماشه‌های جدیدی را که طراحی خواهیم کرد نقض کند، تحریم‌های چند جانبه مجدداً اعمال شود. این نقطهٴ مرکزی تصمیم امروز ماست».

در این کنفرانس یک مقام ارشد دیگر دولت ایالات متحده، درباره تحریم و لیست‌گذاری 14شخص و نهاد رژیم آخوندی از جمله رئیس جنایتکار قضاییهٴ خامنه‌ای توسط خزانه‌داری آمریکا، گفت: «این تحریم‌ها... بخشی از تلاش‌های گسترده‌تر دولت آمریکا برای مقابله با رفتار بیش‌از‌پیش بی‌ثبات‌کننده... رژیم ایران است... هم‌چنان که طی بیش از دو هفته گذشته همهٴ ما شاهد آن بوده‌ایم، اقدامات شرورانهٴ (رژیم) ایران به‌طور کامل آشکار بوده است؛ این شامل نقض حقوق‌بشر، سانسور معترضان از جمله کسانی که در زندانهای ایران تحت بازداشت هستند و هم‌چنین استمرار توسعهٴ سیستم‌های تسلیحاتی تهدیدآمیز است... ما رژیم ایران از جمله رئیس قضاییهٴ آن‌را به‌خاطر بدرفتاری هولناک با مردم ایران از جمله کسانی که صرفاً به‌خاطر استفاده از حق آزادی تجمع زندانی شده‌اند و هم‌چنین به‌خاطر سانسور مردم ایران در حالی‌که آنها علیه حکومت تظاهرات می‌کنند، هدف قرار داده‌ایم... (رژیم) ایران صدها میلیون دلار برای برنامه موشکهای بالستیک هزینه می‌کند و به‌طور مستمر این مسأله و دیگر اقدامات بی‌ثبات‌کننده خود را در منطقه نسبت به رفاه اقتصادی مردم ایران در اولویت قرار می‌دهد... ما صادق لاریجانی رئیس قضاییهٴ (رژیم) ایران را لیست‌گذاری کرده‌ایم که بر اجرای احکام در نقض التزامات بین‌المللی (رژیم) ایران نظارت دارد. این شامل اعدام کسانی است که در زمان ارتکاب جرم (انتسابی) نوجوان بوده‌اند و شکنجه یا رفتار و مجازات بی‌رحمانه، ضدانسانی و تحقیرآمیز از جمله قطع عضو را علیه زندانیان در ایران شامل می‌شود».

وی افزود: «ما هم‌چنین زندان رجایی‌شهر (گوهردشت کرج) را لیست‌گذاری کردیم؛ در این زندان زندانیان از رسیدگی مطلوب پزشکی و دسترسی به نمایندگی قانونی محروم شده‌اند. بسیاری از ایرانیانی که به‌تازگی علیه حکومت اعتراض کردند، در این محل زندانی شده‌اند. در این زندان، زندانیانی که در اعتصاب‌غذا شرکت کرده‌اند، از رسیدگی پزشکی محروم شده‌اند و گزارشهایی از سوءرفتار... و اعدام‌های غیرقانونی در آنجا وجود دارد. مقامات این زندان، دست‌کم چشم یک زندانی را از حدقه درآوردند».

در ادامه این کنفرانس، مقام ارشد دولت آمریکا تصریح کرد: «تصمیم (روز جمعه) رئیس‌جمهور، هم در رابطه با برجام و هم در رابطه با لیست‌گذاریها... گام بعدی استراتژی است که رئیس‌جمهور در ماه اکتبر اعلام کرد... و هدف آن مقابله با مجموعه کاملی از جنبه‌های مسألهٴ (رژیم) ایران است».

وی با اشاره به بیانیه دونالد ترامپ، 4شرط تعیین‌شده در آن برای باقی‌ماندن آمریکا در برجام را مورد تأکید قرار داد:
اول این‌که (توافق جدید) باید از (رژیم) ایران بخواهد اجازه دسترسی به‌موقع، کافی و فوری بازرسان به تمامی سایت‌های مورد درخواست بازرسان بین‌المللی آژانس را بدهد.

دوم این‌که (این توافق) باید تضمین کند که (رژیم) ایران به دسترسی به سلاح اتمی نزدیک هم نشود...

سوم، در صورت عدم تبعیت (رژیم) ایران از شروط جدید که دولت و کنگره برقرار می‌کنند، باید آمریکا قادر باشد تحریم‌های اتمی خود را بدون هیچ‌گونه تاریخ انقضا، مجدداً اعمال کند...

و نهایتاً این‌که این لایحه باید به‌روشنی و برای نخستین‌بار در قانون ایالات متحده اعلام کند که ما برنامه‌های موشک دوربرد و تسلیحات اتمی (رژیم) ایران را جدایی‌ناپذیر می‌دانیم و توسعه و آزمایش این موشکها توسط (رژیم) ایران باید تحت تحریم‌های شدید قرار گیرد».

وی در ادامه سخنانش درباره اهمیت تحریم و لیست‌گذاری آخوند لاریجانی، گفت: «به‌نظر ما همهٴ (14مورد) لیست‌گذاری... تأثیر جدی خواهند داشت... اما یکی از آنها تأثیر سیاسی جدی در داخل ایران دارد که همانا لیست‌گذاری رئیس قضاییه (رژیم ایران) صادق لایجانی است. او برادر علی لاریجانی رئیس مجلس (رژیم) ایران است. از این‌رو، این لیست‌گذاریها به رأس رژیم می‌رسد و پیام بسیار قدرتمندی را می‌فرستد مبنی بر این‌که ایالات متحده استمرار نقض حقوق شهروندان (ایرانی) را تحمل نخواهد کرد.

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات