728 x 90

ایران:‌۱۰۱اعدام ثبت شده در ژوییه ۲۰۱۷شامل اعدام دو زن و دهها جوان و دو اعدام در ملأعام

اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
اطلاعیه شورای ملی مقاومت ایران
خانم رجوی:‌ فراخوان به اعتراض علیه اعدامهای وحشیانه و محاکمه سران رژیم به‌خاطر جنایت علیه بشریت

ماشین اعدام و شکنجه رژیم آخوندی بعد از نمایش انتخابات ریاست‌جمهوری شتاب بیشتری به خود گرفته و تنها در ماه ژوییه ۲۰۱۷در یک رکورد کم سابقه ۱۰۱زندانی حلق‌آویز شده‌اند. شمار واقعی اعدامها بسا بیشتر است و این آمار اعدامهای مخفیانه را شامل نمی‌شود.

عمده اعدام شدگان جوان بودند. دو جوان ۲۴و ۲۷ساله در تربت حیدریه (اعدام در ملأ عام)، یک زن ۲۵ساله در بابل، یک جوان ۲۴ساله در کرمان، دو جوان ۲۶ساله در همدان، یک جوان ۲۸ساله در زابل، یک جوان ۲۸ساله در گوهردشت کرج در این شمارند. در یک نمونه تکاندهنده، یک نوجوان تبعه پاکستان که در ۱۳سالگی دستگیر شده بود پس از هشت سال حبس در زندان زاهدان بدار آویخته شد. جواد میر که در روز دوم مرداد در زندان مرکزی اصفهان اعدام شد نیز به هنگام بازداشت کمتر از ۱۸سال سن داشت. بنا‌ به اذعان مقامات و رسانه‌های رژیم ۵۰۰۰زندانی ۲۰تا ۳۰ساله در معرض اعدام قرار دارند (خبرگزاری حکومتی مهر-۳آذر ۹۵).

بسیاری از زندانیان علاوه بر تحمل شرایط طاقت‌فرسای زندانهای قرون‌وسطایی رژیم آخوندی در آخرین لحظات نیز به‌شدت مورد ضرب و جرح و شکنجه قرار گرفتند. عباس یوسفی که در ۱۴تیر در زندان گوهردشت اعدام شد پیش از اعدام توسط عوامل باندهای مافیایی وابسته به شکنجه‌گران به‌شدت مضروب شده بود. در ۲۶تیر در اصفهان، یکی از زندانیان که بر اثر خودکشی مجروح شده بود پس از پانسمان همراه با سه زندانی دیگر اعدام شد.

این اعدامها در زندانهای گوهردشت (۱۵اعدام)، زاهدان (۱۴اعدام)، ارومیه (۱۱اعدام)، اصفهان (۱۰اعدام)، تایباد (۱۰اعدام)، خرم‌آباد، زابل، چاه بهار، ایرانشهر، مهاباد، میاندوآب، مراغه، گچساران، بندرعباس، اراک، سمنان، کرمان، همدان، کرمانشاه. زنجان، نوشهر، رشت، گرگان، بابل، قاثمشهر، نور و نشتارود و تربت حیدریه، شیراز، انجام شده است.

خانم مریم رجوی، رئیس‌جمهور برگزیده مقاومت ایران، درباره روند فزاینده اعدامها گفت: فاشیسم دینی حاکم بر ایران در محاصره بحرانها و در هراس از خیزش مردم به جان آمده هیچ راهی جز گسترش سرکوب به‌ویژه اعدامهای جمعی و خودسرانه نیافته است.

وی عموم مردم به‌ویژه جوانان دلیر را به اعتراض علیه اعدامهای وحشیانه و همبستگی با خانواده قربانیان فراخواند و گفت: این بربریت افسار گسیخته در قرن بیست و یکم، جامعه جهانی را در برابر یک آزمایش بزرگ قرار داده است که آیا به ارزشهای جهان‌شمول حقوق‌بشری وفادار است یا آن را قربانی ملاحظات اقتصادی و سیاسی می‌کند. نظام ولایت فقیه ننگ بشریت معاصر است، باید از جامعه جهانی طرد شود و شورای امنیت ملل‌متحد تصمیمات ضروری برای محاکمه سران آن به‌خاطر جنایت علیه بشریت از جمله اعدام ۱۲۰هزار زندانی سیاسی اتخاذ نماید.
دبیرخانه شورای ملی مقاومت ایران
۱۱مرداد ۱۳۹۶ (۲اوت ۲۰۱۷)