728 x 90

اخبار علمی و فناوری,

سرعت صوت در حمل و نقل زمینی، انقلابی در وسایل حمل و نقل

-

هایپرلوپ
هایپرلوپ
سیستمی جدید در حمل و نقل زمینی با سرعت صوت ”هایپر لوپ“، آرزویی که شکل واقعیت به خود می‌گیرد.

هایپرلوپ' سیستمی است با لوله‌هایی به هم پیوسته که در آن یک خلأ نسبی حاکم است. در این سیستم می‌توان دست‌کم از نظر تئوریک افراد و اشیاء مختلف را با سرعت صوت یعنی ۱۲۰۰کیلومتر در ساعت از مکانی به مکان دیگر منتقل کرد. این شیوه انتقال، بر مبنای سیستم پنوماتیک هوا استوار است.

در این سیستم محفظه‌های بزرگ در داخل لوله‌هایی مخصوص قرار گرفته‌اند و با کمک فشار هوای فشرده که از عقب وارد شده و از خروجی‌های پایین آنها به بیرون رانده می‌شود، حرکت می‌کنند. در این محفظه‌ها برای از بین رفتن اصطکاک شرایط خلأ حاکم است.

ایلان ماسک، مؤسس خودروهای الکتریکی شرکت تسلا و تأسیسات هوا-فضای 'اسپیس ایکس' در سال ۲۰۱۳ طرح هایپرلوپ را به‌عنوان الگوی حمل‌و‌نقل در قرن بیست‌و‌یکم مطرح کرد اما منتقدان هایپرلوپ عقیده دارند که برای تحقق و استفاده عملی از این سیستم باید از نظر مالی و فناوری راهی طولانی طی شود.

شرکت 'هایپرلوپ وان' که در شهر لوس آنجلس در ایالت کالیفرنیای آمریکا فعال است، در نیمه ماه ژوئیه اعلام کرد که سیستم‌هایپرلوپ خود را که با خلأ کار می‌کند با موفقیت آزمایش کرده است.

به این ترتیب در صورت موفقیت‌آمیز بودن آزمایش‌های مختلف برای افزایش سرعت در سیستم‌ هایپرلوپ این امیدواری وجود دارد که آنگاه می‌توان انقلاب در صنعت حمل و نقل مسافر و کالا را در سراسر جهان به چشم دید.
 
 مسیر برلین تا مونیخ، که حدود ۵۰۰کیلومتر است، در مدتی حدود نیم ساعت طی شود
 مسیر برلین تا مونیخ، که حدود ۵۰۰کیلومتر است، در مدتی حدود نیم ساعت طی شود
بیشتر بدانیم:

شرکت Hyperloop One از بزرگ‌ترین فعالان سیستم حمل و نقل هایپرلوپ در دنیا است. این شرکت گفت که قصد دارند اولین هایپرلوپ مسافری دنیا را را در دبی مرکز امارات متحده‌ی عربی بسازد. در کنار اعلام این خبر، شرکت Hyperloop One همچنین ویدیویی ساخته است که ساز و کار سیستم حمل و نقل هایپرلوپ را نشان می‌دهد؛ طوری که در این ویدیو، می‌توانیم نحوه‌ی استفاده از هایپرلوپ را از دیدگاه یک مسافر ببینیم.

همان‌طور که در این ویدیو می‌بینیم، پس از این‌که با گوشی خود سفر را رزرو کردید، یک کپسول مکعب شکل به محلی که مستقر هستید می‌آید و شما را به ایستگاه هایپرلوپ می‌برد. سپس پادهای هایرلوپ در کنار ترافیک شهر، حرکت می‌کنند و شما را به مقصد می‌رسانند.

سرعت حرکت قطارهای هایپرلوپ، بیش از هزار کیلومتر در ساعت است؛ یعنی سفری از دبی به ابوظبی که با خودرو چیزی نزدیک به دو ساعت طول می‌کشد، با هایپرلوپ با ۱۲دقیقه انجام می‌شود.
 
ساخت این ایده‌ی بزرگ، ارزان تمام نخواهد شد
ساخت این ایده‌ی بزرگ، ارزان تمام نخواهد شد
 

ساخت این ایده‌ی بزرگ، ارزان تمام نخواهد شد. خبرگزاری رویترز اخیراً به مدارکی دسترسی پیدا کرده بود که می‌گفتند ساخت مسیر هایپرلوپ از ابوظبی به دبی، ۴٫۵میلیارد دلار هزینه بر می‌دارد؛ یعنی چیزی حدود ۵۲میلیون دلار برای هر مایل. کشور امارات متحده‌ی عربی روی پروژه‌ی Hyperloop One سرمایه‌گذاری زیادی کرده است. سازمان حمل و نقل این کشور هزینه‌های تحقیقات روی هایپرلوپ را پرداخت خواهد کرد.

 

										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/d4da4836-7909-4213-a2be-d6616b89e65e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات