728 x 90

کنفرانس با حضور نمایندگان کنگره آمریکا و کارشناسان ارشد درباره نمایش انتخابات در رژیم ولایت‌فقیه

کنفرانس با حضور نمایندگان کنگره آمریکا و کارشناسان ارشد
کنفرانس با حضور نمایندگان کنگره آمریکا و کارشناسان ارشد
فراخوان به حمایت از مبارزه مردم ایران
برای استقرار آزادی و دموکراسی
 
در آستانهٴ نمایش انتخابات رژیم آخوندی، کنفرانسی در کنگرهٴ آمریکا با حضور نمایندگان کنگره و کارشناسان ارشد آمریکایی به‌دعوت سازمان جوامع ایرانی مقیم آمریکا برگزار شد. شرکت کنندگان در این کنفرانس موضوع انتخابات نمایشی رژیم را مورد بحث و بررسی قرار دادند و ضمن تأکید بر قلابی‌بودن هر گونه انتخابات در نظام ولایت‌فقیه، خواهان حمایت از خواسته مردم ایران برای استقرار آزادی و دموکراسی شدند.

سخنرانان این کنفرانس عبارت بودند از:
تام گرت عضو کمیتهٴ امور خارجی مجلس نمایندگان آمریکا
مایک کافمن عضو کمیتهٴ قوای مسلح مجلس نمایندگان آمریکا
دکتر ایلان برمن معاون پژوهشکدهٴ شورای سیاست خارجی آمریکا
لی اسمیت محقق ارشد پژوهشکدهٴ هادسن و سردبیر ارشد مجله ویکلی استاندارد
پروفسور ایوان ساشا شیهان رئیس بخش مذاکرات در دانشکده روابط عمومی دانشگاه بالتیمور
و علیرضا جعفرزاده معاون نمایندگی شورای ملی مقاومت ایران در واشینگتن

در ابتدای جلسه، دکتر مجید صادقپور طی سخنانی، گفت: هدف ما (پیشبرد) راه‌حل سوم در رابطه با ایران است که از مبارزه مردم ایران برای دموکراسی و تغییر دموکراتیک حمایت می‌کند.

پس از آن تام گرت نمایندهٴ کنگرهٴ آمریکا در سخنرانی خود با تأکید بر «قلابی» بودن انتخابات رژیم آخوندی، افزود: «مردم ایران مردمی بردبار، تحصیل‌کرده و روشنفکر هستند. ما با یک سیاست‌گذاری درست و حمایت کافی می‌توانیم از حوادثی نظیر قتل‌عام تابستان 1988 جلوگیری کنیم».
وی با انتقاد از سیاست مماشات دولت اوباما با رژیم و بی‌عملی آن در قبال قیام مردم ایران در سال 88، افزود: «بهتر است این بار ما مشوق مردم ایران در به‌دست‌گرفتن سرنوشت خود و عطش آنها برای آزادی و دموکراسی بشویم... حتماً ایران می‌تواند مسیر یک دموکراسی درخشان و فراگیر را تجربه کند و چنین خواهد شد؛ و جهان نیز می‌تواند بدون درگیری یا مداخلهٴ نظامی، شاهد تحقق آن باشد. از شما به‌خاطر فعالیت‌هایتان، بی‌نهایت سپاس‌گذارم».

 
 
مایک کافمن دیگر نمایندهٴ کنگرهٴ آمریکا در سخنان خود در این جلسه، تصریح کرد: «آنچه ما برای مردم ایران آرزو داریم و می‌خواهیم در راستای آن کار کنیم، حمایت از ارزش‌های دموکراتیک است. کنگره ایالات متحده و من می‌خواهیم از شما به‌خاطر حضورتان در این‌جا و به‌خاطر دعوتی که از من کر‌دید تشکر کنیم».

سپس پروفسور ساشا شیهان که مدیریت جلسه بحث و گفتگو در این کنفرانس را برعهده داشت، گفت: «هر نامزدی که در روز جمعه ظهور کند در نهایت دستورات ولی‌فقیه را به‌اجرا می‌گذارد و برای حفظ مشروعیت رژیم کار می‌کند... قدرت نهایی در ایران در دست ولی‌فقیه است».
وی سپس با تأکید بر سرسپاری تمام‌عیار تمامی نامزدهای نمایش انتخابات رژیم به نظام ولایت‌فقیه، افزود: «(در دوران روحانی)، اعدامها از جمله اعدام نوجوانان و زندانیان سیاسی، افزایش یافته است... در دوران او بیش از 3000تن اعدام شده‌اند و او بودجه دفاعی خود را به نسبت به سلفش... بیش از 145 درصد افزایش داده است... رئیسی مسئول اعدام هزاران نفر از مخالفان در سال‌های 1980، از جمله قتل‌عام بیش از 30000 زندانی سیاسی در سال 1988 است؛ (قتل‌عامی) که هدف اصلی‌اش، اعضای سازمان مجاهدین خلق ایران بودند».
دکتر ساشا شیهان سراب میانه‌روی و اعتدال در رژیم آخوندی را رد کرد، و با اشاره به دخالتهای رژیم در کشورهای منطقه و حمایت از دیکتاتور سوریه افزود: این رژیمی نیست که بتواند از درون اصلاح شود».

 
 
لی اسمیت محقق ارشد پژوهشکدهٴ هادسن در سخنان خود در جلسه کنگرهٴ آمریکا انتخابات رژیم را «یک نمایش و صحنه‌سازی برای جامعه جهانی» دانست، و گفت: «آنچه ما در این‌جا می‌بینیم یک انتخاب بین سخت‌سران و میانه‌روها نیست... یکی از گزینه‌ها حسن روحانی است که از بخش امنیتی (این رژیم) می‌آید. این تفکر که او یک میانه‌رو است، مضحک می‌باشد».

 
 
سخنران بعدی این جلسه، دکتر ایلان برمن معاون پژوهشکدهٴ شورای سیاست خارجی بود؛ وی درباره نمایش انتخابات، گفت: «به‌نظرم کلمه انتصابات بهتر به این محتوا می‌خورد و این مستقیماً به ساختار واقعی سیاست در (حکومت) ایران ربط پیدا می‌کند... همهٴ ارکان قدرت در دست آخوندهاست و شما نمی‌توانید سیاست یا عقایدی را که ولی‌فقیه را به‌چالش می‌کشد، بیان کنید. چهره‌ها و اسامی تغییر می‌کنند... اما همهٴ آنها، فارغ از این‌که چه می‌گویند، هم‌چنان عقاید خامنه‌ای را نمایندگی می‌کنند. پس آنچه می‌بینیم یک روند از پیش طراحی‌شده است...»

در کنفرانس در کنگرهٴ آمریکا، علیرضا جعفرزاده در شروع سخنان خود کتابی را که دفتر نمایندگی شورا در واشینگتن درباره انتخابات ریاست‌جمهوری در حکومت آخوندی منتشر کرده معرفی کرد.
 
 
 
وی ضمن مرور کوتاهی بر تاریخچهٴ غصب حاکمیت مردم توسط خمینی، از جمله به تشکیل شورای نگهبان و جلوگیری از حضور کاندیدای مجاهدین در اولین انتخابات ریاست‌جمهوری رژیم توسط خمینی پرداخت و سپس جزییاتی را در اثبات نمایشی‌بودن هر گونه انتخابات در تاریخ حکومت آخوندی تشریح کرد. وی سپس، گفت: «به‌خصوص بعد از گذشت 38سال، دیگر موضوع بر سر باندهای رنگارنگ با تمایلات متفاوت نیست... موضوع حول مدره‌ها در مقابل رادیکال‌ها و از این قبیل مسائل هم نیست. بحث بر سر باندها و دسته‌های گوناگون مثل باندهای مافیایی است که بر سر حیطه‌ها و منافع و نفوذ سیاسی با یکدیگر نزاع و جنگ می‌کنند. تصادفی نیست که طی این سالیان عملکرد کسانی که اسم خودشان را مدره گذاشته‌اند حتی بدتر از به‌اصطلاح تندروها است. شمار اعمال تروریستی (این رژیم در) خارج از ایران در دورهٴ ریاست‌جمهوری رفسنجانی به‌اصطلاح میانه‌رو افزایش یافت... در دوران روحانی، تعداد اعدامها در ایران به سه هزار مورد رسید که خیلی بیشتر از دورهٴ احمدی‌نژاد است. (هر کس هم که رئیس‌جمهور این رژیم بشود)، هیچ تغییر عمده‌یی در سیاست ایجاد نخواهد شد. آنها همان کارهایی را که تا به‌حال در سوریه و عراق و در یمن و در چارچوب دستیابی به سلاح اتمی انجام داده‌اند، ادامه خواهند داد».

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات