728 x 90

اخبار علمی و فناوری,

محققان بر این باورند که حافظه انسان پاک شدنی است

-

مغز انسان
مغز انسان
محققان کانادایی به این نتیجه رسیده‌اند که پاک کردن حافظه با توجه به آزمایش‌هایی که روی موش‌ها انجام داده‌اند، از نظر تئوری عملی است.

محققان کانادایی می‌گویند سلول‌های مغز یا همان نورون‌هایی را که خاطرات را شکل می‌دهند و ذخیره می‌کنند می‌توان خاموش و روشن یا به عبارتی فعال و غیرفعال کرد.

بر اساس تحقیقات انجام شده، فقط تعداد اندکی سلول، که با هم شبکه‌یی را تشکیل داده و به شیوه‌ای خاص عمل می‌کنند (انگرام) در شکل‌گیری و ذخیره کردن حافظه نقش دارند.

محققان می‌گویند، مطالعات قبلی نشان داده است که وقتی خاطره‌ای شکل می‌گیرد مجموعه‌یی از سلول‌های مغز به نام انگرام به شکلی خاص عمل می‌کند؛ از میلیون‌ها سلول مغز فقط تعداد کمی برای شکل‌گیری خاطرات ترس یا تهدید لازم است و بنابراین وقتی مشکل به ‌خاطرات مربوط می‌شود، لازم نیست تمام بدن یا مغز را هدف بگیریم.

با توجه به این موضوع بود که آنها با جراحی، انگرام‌های موش‌ها را برداشتند و مشاهده کردند که خاطره بد از ذهن آنها پاک شد. آنها حتی به این ترتیب موش‌های معتاد به کوکائین را درمان کردند، با حذف حافظه عاطفی مرتبط به استفاده از کوکائین. آنها همچنین با فعال کردن انگرام‌ها خاطرات بد را در ذهن موش‌ها زنده کردند.

به این ترتیب می‌توان به درمان بیماریهایی مثل ضربه روحی پس از اتفاق بسیار وحشتناک (PTSD) یا تروماهای روانی امیدوار بود.
یافته‌های ما این امکان را مطرح می‌کنند با پاک کردن خاطرات بد می‌توان اختلال استرس پس از ضربه روحی را درمان کرد... در این افراد خاطرات مزاحمند و زندگی روزمره فرد را مختل می‌کنند.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/73a5c24d-3fa7-4089-af4b-7f6c1011b93c"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات