728 x 90

اخبار علمی و فناوری,

چاپگر لیزری جدید بدون استفاده از یک قطره جوهر

-

چاپگر لیزری
چاپگر لیزری
لیزری که به آرامی کاغذ را حرارت می‌دهد و می‌سوزاند. این می‌تواند انقلاب بعدی در صنعت چاپگرها باشد. دانش‌آموز سابق دانشگاه صنعتی دلفت در هلند، فناوری جدیدی را ابداع کرده که می‌توان بدون حتی یک قطره جوهر بر روی هر کاغذی حروف را چاپ کرد.

این روش شبیه به آزمایش قدیمی کودکان در مدرسه به‌وسیله ذره‌بین، کاغذ و نور خورشید است.

در این آزمایشگاه از همین روش و با استفاده از پرتو مادون قرمز لیزر، که از مجموعه لنزهای مخصوصی عبور کرده است، کاغذ را به آرامی می‌سوزانند و با کربن سیاه آن بر روی کاغذ چاپ یا پرینت می‌کنند.

ونکاتش چندرِسکار، مبدع این فناوری می‌گوید: «ما با انرژی حرارتی لیزر و تغییر رنگ حاصل از آن بر روی کاغذ این کار را انجام می‌دهیم. معمولاً اگر کسی خودش این کار را بکند مشکلاتی به‌وجود می‌آید. نظیر این‌که رنگ نوشته معمولاً قهوه‌ای است و دائمی هم نیست. اما در حاصل کار ما پس از سالها تحقیق می‌توان رنگ و کیفیت چاپ را تضمین کرد. چاپی که در چاپگر بدون رنگ انجام می‌شود، دقیقاً مانند چاپگرهای معمولی است.»

اصطلاح فنی این عمل ‘carbonization’ یا «ذغالی کردن» است.

نکته ظریف این فناوری ایجاد تعادل مطلوب میان شدت پرتو لیزر و نوع و ساختار تابش آن در پروسه ذغالی کردن کاغذ است تا در هیچ‌یک از مراحل احتراقی صورت نگیرد.

اورل آدَم، استادیار دانشگاه دلفت می‌گوید: «برای کنترل میزان سوختگی کاغذ، شدت پرتو ما بسیار یکنواخت و تنها در منطقه‌ای که می‌خواهیم تنظیم می‌شود.»

این فیزیکدان توضیح می‌دهد که چگونه شدت سیاهی چاپ را می‌توان با تغییر طول پالس لیزر کنترل کرد.

او می‌گوید: «لیزر پالس ارسال می‌کند. این پالسها می‌تواند در طول زمان گسترده شود و ما می‌توانیم آن را روشن و خاموش کنیم. این سیستم باعث می‌شود که قبل از تبدیل شدن حرارت به شعله، خودش خاموش بشود. با تنظیم این موضوع و خطا و آزمایشهای بسیار می‌توان رنگ سیاه متفاوتی را به‌دست آورد و تا پایان آن را نگاه داشت».

آزمایشات نشان داده‌اند که این فناوری نتایج رضایت آوری برای جایگزینی چاپگرهای سیاه و سفید دارد.

شرکت «توکانو» که در زمینه توسعه فناوری برای تبلیغات فعالیت می‌کند، ادعا کرده است که این فناوری می‌تواند تولیدکنندگان و صنایع چاپ را به خود جذب کند.

مدیر تبلیغات شرکت توکانو می‌گوید: «ما به‌دنبال همکاری با تولیدکنندگان چاپگرهای بزرگ هستیم تا این فناوری را هر چه زودتر به بازار وارد کنیم. در حال حاضر نوع کسب و کار به این صورت است که تولیدکنندگان چاپگرها از هر دو طرف سود می‌کنند؛ هم از ساخت چاپگرهاو هم از کارتریج و جوهر آن. اما راه‌حل ما مزایای خاص خود را دارد. هیچ کاتریجی تولید نمی‌شود، بنابراین هزینه کلی در چرخه تولید پایین می‌آید. همچنین مزایای محیط‌زیستی فراوانی دارد و قابلیت چاپگرها نیز بالا می‌رود. چرا که به چاپگرهایی دائمی تبدیل می‌شوند.»

توسعه دهندگان این فناوری معتقدند که چاپگر بدون جوهر می‌تواند تا چند سال آینده در صنایع و فروشگاهها مورد استفاده قرار بگیرد.

«ونکاتش چندرِسکار» مخترع این چاپگر می‌گوید: «ما در ابتدا بر روی مصارف صنعتی تمرکز می‌کنیم. برای مثال برای چاپ جعبه‌ها یا چاپ کتاب. چاپگرهایی در سایز صنعتی خواهیم ساخت و بعد از آن به مصارف خانگی یا اداری می‌پردازیم. می‌توانیم بر اساس نوع مصرف از فناوری، آن را برای هر محیطی تنظیم کنیم.»

مزایای این چاپگر جدید برای محیط‌زیست بسیار زیاد خواهد بود. چرا که هر سال ۱۴ میلیارد دلار هزینه جوهر چاپگرهای سیاه و سفید می‌شود. کمتر از ۳۰ درصد این کارتریج ها بازیافت می‌شوند. و هربار که یک کارتریج را دور می‌اندازیم ۴۵۰ سال زمان می‌برد تا تونر (پودر بکار رفته در چاپگر لیزری) آن تجزیه شود.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/531d8fd6-cfba-4855-a29f-d576f64df89e"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات