728 x 90

قتل عام 67,

خبرگزاری فرانسه: مریم رجوی خواستار قطعنامه سازمان ملل در مورد قتل‌عام سال۶۷ شد

-

حضور خانم رجوی در   نمایشگاه یادبود خاطره شهیدان سال ۶۷ در شهرداری منطقه دوم پاریس
حضور خانم رجوی در نمایشگاه یادبود خاطره شهیدان سال ۶۷ در شهرداری منطقه دوم پاریس
پاریس - ۲۴ اوت ۲۰۱۶ - خبرگزاری فرانسه - اپوزیسیون ایران از سازمان ملل‌متحد خواستار یک قطعنامه در مورد «قتل‌عام» مخالفان در سال ۶۷ (۱۹۸۸میلادی) می‌شود.

 
 
پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران، مریم رجوی، روز چهارشنبه از سازمان ملل‌متحد خواستار یک قطعنامه در مورد «قتل‌عام» هزاران مخالف سیاسی در ایران در سال ۱۹۸۸ شد.
 


خانم رجوی در بیانیه‌یی به‌مناسبت برگزاری نمایشگاه یادبود خاطره شهیدان سال ۶۷ در شهرداری منطقه دوم پاریس، که با حضور بسیاری از منتخبان فرانسوی برگزار شد، گفت: «در سالگرد کشتار جمعی هولناکی که توسط دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران انجام شد، ما خاطره قتل‌عام 30000 زندانی سیاسی قتل‌عام شده را بار دیگر به یاد می‌آوریم».
 
 
از اوت 1988 تا فوریه 1989، سران رژیم ایران اقدام به اعدام جمعی زندانیان سیاسی کردند.
 


خانم رجوی گفت: «سازمان ملل از موضعگیری در مورد این موضوع سر باز زده است. این است سیاست مماشات. این است قربانی کردن حقوق‌بشر در مسلخ تجارت.

 
 
او فراخوان داد که «امروز زمان آن فرا رسیده که سازمان ملل‌متحد یک قطعنامه در مورد این قتل‌عام صادر کند. جامعه بین‌المللی باید آخوندهای حاکم بر ایران را به محاکمه بکشد».

 
پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران در پیام خود از یک نوار صوتی ضبط شده از آیت‌الله حسین علی منتظری، جانشین سابق خمینی، سخن گفت؛ کسی که در رابطه با این قتل‌عام در مقابل حاکمیت ایستاد و در سال 2009 درگذشت. این نوار اخیراً در ایران علنی شده است.

بر اساس این سند، که مربوط به سال۱۹۸۸ (سال ۶۷) است، حسینعلی منتظری می‌گوید این قتل‌عام «بزرگترین جنایتی است که در جمهوری اسلامی به‌وقوع پیوسته است» ..

پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران تأکید کرد: «بخاطر این اعتراضات بود که منتظری (توسط خمینی) کنار گذاشته شد و از آن پس تا آخر عمر تحت نظر به‌سر می‌برد » . در این فایل صوتی منتظری وزیر فعلی دادگستری کنونی رژیم ایران، مصطفی‌ پورمحمدی را یکی از مسئولان اصلی کشتار سال ۶۷ معرفی می‌کند.

شبکه‌های اجتماعی و بین‌المللی از جمله، شبکه بین‌المللی یاهو، در گزارشهای خود در این باره نوشتند: رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت ایران در نمایشگاه عکس زندانیان سیاسی اعدام شده در ایران در سال ۱۹۸۸ که در شهرداری منطقه ۲ پاریس برگزار شد، به تحقیق بین‌المللی درباره این جنایت بزرگ فراخوان داد.

ژاک بوتو شهردار منطقه ۲ پاریس، ژان فرانسوا لوگاره شهردار منطقه 1 پاریس و شماری از شخصیتهای فرانسوی چون رامایاد وزیر پیشین حقوق‌بشر، و همچنین اینگرید بتانکورد، کاندیدای سابق ریاست‌جمهوری از کلمبیا در این برنامه شرکت داشتند و سخنرانی کردند.

شهرداری منطقه 2 پاریس با صدور اطلاعیه‌ای اعلام کرد: این نمایشگاه به‌خصوص سالگرد غم‌انگیز کشتار ۳۰ هزار زندانی سیاسی در طی تابستان ۱۹۸۸ در ایران را یادآوری می‌کرد. این واقعه وحشتناک تاریخ معاصر، با افشای چند روز پیش نوار صوتی گفتگویی در بالاترین سطوح که مستقیماً مسئول کشتار بوده‌اند، اکنون به روی صحنه آمده است.

ژاک بوتو شهردار ناحیه دوم پاریس ضمن محکوم کردن این جنایتها، گفت ضروری است رژیم ایران وادار شود که اعدامها را متوقف کند و روابط با این رژیم منوط توقف اعدام و به‌خصوص به پایان دادن به اعدامها منوط و مشروط شود. ژاک بوتو معتقد است که موج اعدامهایی را که در ماههای اخیر در ایران اتفاق افتادند ادامه کشتار 1988 می باشد.

خانم رجوی پرزیدنت شورای ملی مقاومت ایران به قهرمانان مقاومت فرانسه و قربانیان اشغالگری نازی درود فرستاد و از جامعه بین‌المللی به‌خصوص سازمان ملل‌متحد خواست که آخوندهای حاکم بر ایران را مورد محاکمه قرار دهند.

در طول نمایشگاه شاهدان این جنایات، از جمله زندانیان سیاسی ایرانی، مشاهدات دردناکشان را با بازدید کنندگان از نمایشگاه در میان گذاشتند. آنها همچنین داستانهای دلاوری مقاومین ایرانی را باز گو کردند.

ژاک بوتو اعلام کرد: «منطقه ما روز آزادی پاریس را گرامی می‌دارد، که به ۴ سال اشغالگری آلمان نازی پایان داد. اگر کشورهای اروپایی توانستند به‌طور پایدار از چنگ دیکتاتوری رها شوند، بخاطر این است که آنها توان دارند که گذشته را به یاد بیاورند تا تکرارش نکنند.
به سکوت برگزار کردن این جنایت انزجار‌آور در تاریخ ایران باعث ادامه جنایاتی می‌شود که غیرقابل توصیف است به همین خاطر است که شهرداری ناحیه دو مفتخر است که میزبان این نمایشگاه باشد و به شاهدان این جنایت غیرانسانی در تاریخ ایران، گوش فرا دهد».