728 x 90

اخبار اعتراضى,

هاشم خواستار در مصاحبه با العربیه: ایران که به دموکراسی برسد، کل خاورمیانه به آرامش خواهد رسید

-

هاشم خواستار
هاشم خواستار
هاشم خواستار نماینده‌ی معلمان در کانون صنفی فرهنگیان خراسان که بارها توسط دژخیمان خامنه‌ای دستگیر و روانه زندان شده بود اعدام 25تن از زندانیان اهل سنت در زندان گوهردشت کرج در هفته گذشته را محکوم کرد. وی همچنین گفت: «ما دخالت حاکمان خودمان در سوریه و همکاری آنها با "بشار اسد" جنایتکار و همچنین دخالت در یمن و عراق را محکوم می‌کنیم» .

هاشم خواستار که با العربیه مصاحبه می‌کرد در پاسخ به این سؤال که «وضعیت معلمان، کارگران و کلاً وضعیت حقوق‌بشر در ایران را چگونه ارزیابی میکنید؟» گفت: «وحشتناک است، در کشور ما حاکمیت مسائل ابتدایی حقوق‌بشر را نیز رعایت نمی‌کند. ما هیچ‌گونه آزادی نداریم. برای نمونه NGOها و کانون صنفی فرهنگیان در استان خراسان… کماکان اجازه برگزاری یک انتخابات آزاد را ندارد. به هیچ عنوان آزادی‌های ابتدایی موجود نیست و مسائل ابتدایی حقوق‌بشر که باید رعایت بشود، رعایت نمی‌شود» .

وی افزود: «برای اندک فعالیتی افراد را به زندان می‌اندازند. اگر اینک من آزاد هستم به این دلیل است که آن‌قدر به زندان رفته و آمده‌ام که دیگر خسته شده‌ام و آنها به این نتیجه رسیده‌اند که اگر مرا زندانی نکنند، سر و صدای کمتری ایجاد می‌شود ولی باز هم اگر به این نتیجه برسند که باید مرا ببرند، فوراً خواهند برد».

خبرنگاران العربیه پرسید: در روزهای گذشته خبر اعدام جمعی 25 فعال عقیدتی کُرد منتشر شد که سازمان بین‌الملل این اعدامها را محکوم کرد، اما از سوی دیگر می‌بینیم که این اعدامها با بیست و هشتمین سالگرد قتل‌عام ۳۰ هزار زندانی سیاسی در تابستان ۱۳۶۷ همزمان شده، شما دلایل بازگشت دوباره سیاست اعدامهای جمعی از سوی جمهوری اسلامی را چه می‌دانید؟»

هاشم خواستار پاسخ داد: «تمامی حکومت‌های دیکتاتوری در سرتاسر جهان، برای ایجاد وحشت و ممانعت از حضور مردم در صحنه و تلاش برای رسیدن به حقوق خود، از ترور استفاده می‌کنند، این برای دیکتاتورها یک اصل است. کشور ما نیز جدای از این اصل نیست. قتل‌عام سال 67 در تاریخ 200ساله ایران، با تمام حکومت‌های استبدادی و دیکتاتوری که داشته، بی‌سابقه بوده است. در سال 67 چنان قتلی عامی به راه انداختند که ملت دچار بهت شد، که واقعاً چه خبر است؟ اینها… می گفتند، چه شد که کشور ما به این روز افتاد؟ هم اینک نیز همه برادران اهل تسنن ما، هر عقیده‌ای که داشته باشند، این اعدامها را محکوم می‌کنند، خود من نیز این اعدامها را محکوم می‌کنم. بارها گفته شده که این دادگاههایی که برگزار شده نیز در تاریکخانه بوده است» .

وی افزود: «جنبش مدنی ملت ایران بسیار قدرتمند شده است. این پیام مرا به برادران مسلمان در کشورهای عربی برسانید؛ ایران در حال رسیدن به مرحله‌ای است که دین را از دولت جدا کند. … ایران در حال رفتن به سمت دموکراسی است و ایران که به دموکراسی برسد، کل خاورمیانه به آرامش خواهد رسید. به این معنا که ما با هیچ کشوری جنگ و دعوا نداریم و می‌خواهیم با همه ملتها دوست باشیم. ما دخالت حاکمان خودمان در سوریه و همکاری آنها با "بشار اسد" جنایتکار و همچنین دخالت در یمن و عراق را محکوم می‌کنیم.
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/f67f4e98-4d2e-46cc-af75-81c433bac217"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات