728 x 90

پرونده هسته ای ایران,اعدام دسته جمعي,اعدام در ملأ عام,

شهرام امیری، از کارشناسان هسته‌یی رژیم ایران، اعدام شد

-

اعدام شهرم امیری از کارشناسان هسته‌یی رژیم ایران
اعدام شهرم امیری از کارشناسان هسته‌یی رژیم ایران
خانواده شهرام امیری، از اعدام این پژوهشگر فیزیک اتمی رژیم ایران در صبح روز چهارشنبه ۱۳ مرداد و در مکانی نامعلوم خبر داد. خانواده شهرام امیری اعلام کرد که جسد وی پس از اعدام به کرمانشاه منتقل و دفن شده است.

العربیه گزارش داد: «شهرام امیری، فردی که رژیم ایران مدعی بود توسط سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (CIA) به‌منظور تخلیه اطلاعاتی او به‌خاطر ارتباطش با برنامه هسته‌یی ایران ربوده شده بود، سرانجام در زندان‌ جمهوری اسلامی اعدام شد. بنا‌ به این گزارش شهرام امیری ساعت ۴ صبح روز چهارشنبه 13مرداد، اعدام شده است» .

العربیه افزود: «شهرام امیری، فردی که مقامهای رژیم ایران پیش‌تر از او به‌عنوان «قهرمان» یاد می‌کردند، به ۱۰ سال زندان و ۵ سال تبعید محکوم شده بود» .

این منبع افزود: «شهرام امیری پژوهشگر و متخصص رادیو ایزوتوپ‌های پزشکی دانشگاه صنعتی مالک اشتر (وابسته به وزارت دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح رژیم ایران) بود به اتهام «تماس و برقراری ارتباط مجرمانه با کشورهای متخاصم و اقدام علیه امنیت ملی و در اختیار گذاردن اطلاعات طبقه‌بندی شده به دشمن» از سوی دادسرای نظامی تهران بازداشت شد و با حکم شعبه هفتم دادگاه نظامی تهران به ده سال زندان و پنج سال تبعید به شهرستان خاش محکوم شد.
شهرام امیری، فردی است که گفته می‌شد دانشمند اتمی ایرانی است و به شکل ابهام آمیزی از ایالات متحده سر در آورده بود. مقامهای ایرانی آن هنگام ادعا می‌کردند که او توسط سازمان اطلاعات آمریکا ربوده شده است. امیری ۱۵ ژوئیه ۲۰۱۰ به ایران بازگشت و هم‌چون قهرمانان مورد استقبال مقامهای رژیم ایران قرار گرفت.

ژوئن ۲۰۰۹ امیری ناپدید شده بود که در پی آن جمهوری اسلامی مدعی شد که او را سازمان اطلاعات مرکزی ایالات متحده آمریکا ربوده است، اتهامی که هیچ‌گاه توسط مقامهای آمریکایی پذیرفته نشد.

امیری پس از انتقال به سفارت پاکستان در واشینگتن، از راه یک کشور ثالث به ایران بازگشت اما ابهام‌ها درباره ماجرای او هم‌چنان حل نشده باقی ماند به‌خصوص این‌که او در مصاحبه خبری خود پس از بازگشت گفت که دانشمند اتمی نیست.

در روزهای حضور امیری در آمریکا، فیلم‌هایی ویدویی مختلفی از او پخش شد. در یکی از آن‌ها شخصی که خود را شهرام امیری معرفی کرد، ادعا می‌کند که ربوده شده و در معرض شکنجه قرار گرفته است، اما در دیگری می‌گوید که برای ادامه تحصیل به ایالات متحده آمده است.
در سومین فیلم ویدویی این شخص مدعی می‌شود که از دست مأموران آمریکایی گریخته است و از گروه‌های مدافع حقوق‌بشر می‌خواهد به او برای بازگشت به ایران کمک کنند.

به گزارش خبرگزاری ایسنا: «شهرام امیری با رد ادعاهاّی مطرح شده از طرف برخی رسانه‌های غربی مبنی بر همکاری اطلاعاتی وی با سازمانهای اطلاعات و امنیت آمریکا گفت: «بحث ربایش من موضوعی تبلیغاتی و روانی بود. من یک پژوهشگر ساده هستم و در یک مجتمع دانشگاهی که در آن به روی همه باز است فعالیت می‌کنم و در این مرکز دانشگاهی کار محرمانه‌ای انجام نمی‌دهیم که من صاحب اطلاعات محرمانه باشم و دولت آمریکا بخواهد از آن استفاده کند ».

این در حالی است که روزنامه آمریکایی واشینگتن پست به‌نقل از مقامهای آمریکایی نوشت شهرام امیری دانشمند هسته‌یی رژیم ایران، با دریافت بیش از پنج میلیون دلار اطلاعات مفیدی «در اختیار سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا، قرار داده است».

هیلاری کلینتون وزیر خارجه وقت دولت آمریکا نیز گفت که امیری مهمان آمریکا بوده است و بنا بر خواست خودش به آمریکا رفته و از آمریکا هم خارج شده است.