728 x 90

برجام، زهرخواران رژيم,اختلافات سیاسی در ایران,

خرناس اتمی با دندان مصنوعی

-

خامنه ای ولی فقیه درمانده ارتجاع
خامنه ای ولی فقیه درمانده ارتجاع
حرفهای خامنه‌ای در برابر سران سه قوه و جمعی از سرکردگان و کارگزاران نظام واکنشهایی به‌دنبال داشت. سایت شبکه خبر تلویزیون رژیم در این مورد نوشت: «بیانات روز گذشته رهبری مبنی بر این‌که اگر رئیس جمهور بعدی آمریکا توافق هسته‌یی را پاره کند، ایران آن را آتش خواهد زد، بازتاب گسترده‌یی در رسانه‌های جهان داشته است» . (26خرداد95) تلویزیون رژیم تفسیر اصلی یکی از شبکه‌هایش را در شامگاه 26خرداد به همین جملهٴ خامنه‌ای اختصاص داد. همین جمله عنوان اصلی عموم رسانه‌ها و روزنامه‌های حکومتی هم شده است. تمرکز روی این جمله در حالیست در حالی که خامنه‌ای در اظهارات شامگاه 25خرداد به تمامی بحرانهای نظام پرداخته است. از هشدار در مورد ریزش و بریدگی در بالاترین سطح رژیم با عبارت «بی‌انگیزگی، غفلت، سخت شدن دل، بی‌خیالی و غرور» در مورد «مسئولان» نظام تا ابراز نگرانی نسبت به ریزش پاسداران و بسیجیها با عبارت «تأکید بر ضرورت حمایت از جوانان معتقد و انقلابی» . از ترس روزافزون از تنفر و خشم جوانان بر ضد رژیم تحت عنوان نگرانی از تزلزل «ایمان اسلامی نسل جوان و نسل‌های بعدی»، تا ترسیم مسیر سراشیبی که نظام ولایت با خوردن زهر اتمی در آن افتاده است، با عبارت «این تنزل پایانی ندارد، همان‌گونه که اکنون بعد از موضوع هسته‌ای، موضوع موشکی را پیش کشیده‌اند، بعد از موشک، نوبت به حقوق‌بشر می‌رسد، بعد از حقوق‌بشر، موضوع شورای نگهبان، سپس موضوع ولایت فقیه و در نهایت قانون اساسی و حاکمیت اسلام مطرح خواهد شد» . همچنین حمله به رفسنجانی و روحانی با این جمله که «نگویید تحریمها برطرف شده» - در حالی‌که روحانی در ابتدای همین دیدار بر لغو تحریمها تأکید کرده بود. همچنین ابراز نگرانی در مورد رکود و وضعیت وخیم اقتصادی و این‌که در برجام همه چیز اتمی را دادند و چیزی به دست نیاوردند. علاوه بر حرفهای خامنه‌ای، غیبت معنی‌دار رفسنجانی که در تمامی جلسات مشابه در کنار خامنه‌ای حضور داشت نکته مهمی برای توجه رسانه‌های حکومتی بود.

اکنون سؤال این است که چرا تلویزیون و رسانه‌های رژیم از میان همهٴ این مسائل و اظهارات خامنه‌ای که همهٴ بحرانها و بن‌بستهای نظام را در برمی‌گیرد، به جملهٴ اگر آنها پاره کنند «جمهوری اسلامی برجام را آتش خواهد زد»، چسبیده‌اند؟ و به‌خاطر این‌که این جمله در رسانه‌های جهان انعکاسات گسترده داشته، ابراز رضایت می‌کنند؟ آیا هدف اصلی خامنه‌ای هم از به صحنه آمدن اخیر ارائهٴ همین جملهٴ پر دود و دم بوده است؟

پاسخ را می‌تواند از خلال نحوه بازتاب همین جمله در رسانه‌های رژیم به دست آورد. در چگونگی ارائهٴ آن به‌عنوان خلاصهٴ اول در وعده‌های مختلف خبری تلویزیون رژیم، در تفسیرهایی که تلویزیون رژیم در همین مورد ارائه داد، همچنین در تیتر اصلی روزنامه‌ها و سایتهای حکومتی. از جمله می‌توان در گزارشی که چهارشنبه‌شب از تلویزیون رژیم پخش شد، همین تمرکز و توجه را دید. تلویزیون رژیم با ابراز نگرانی از این‌که فشار و تشدید تحریمها علیه رژیم آخوندی به موضوع مسابقه میان کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا تبدیل شده، با دود و دم آمیخته با وحشت، گفت که خامنه‌ای «تهدیدات کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا را بی‌جواب نگذاشت. سخنانی که خیلی زود تیتر رسانه‌های جهان شد و حتماً تا الآن به گوش تهدید کنندگان هم رسیده است» .

به این ترتیب و از این همه تمرکز روی یک جمله می‌توان نتیجه گرفت که دود و دم با جملهٴ «ما هم برجام را آتش می‌زنیم» مهمترین هدف خامنه‌ای از به صحنه آمدن اخیر بوده است. این نتیجه خود مبنای چند پرسش اساسی دیگر است.

آیا به راستی ولی‌فقیه ارتجاع قصد چپ کردن میز برجام و آتش زدن آن را دارد؟

پاسخ این است که اگر خامنه‌ای در رأس نظام ولایت چنین توانی داشت، هرگز پشت میز مذاکره زانوی ذلت نمی‌زد و برجامی را که معلوم بود به باتلاق تبدیل می‌شود و خودش هم از ابتدا می‌گفت به آن اعتمادی ندارد، امضا نمی‌کرد. پس پاسخ منفی‌ست. منفی بودن پاسخ را می‌توان از تأکیدی که خامنه‌ای بر وفادار ماندن به برجام می‌کند نیز فهمید. او پیش از این‌که از آتش زدن برجام دم بزند، دجالانه و با سوءاستفاده از نام قرآن، تأکید کرد: «جمهوری اسلامی ابتدائاً برجام را نقض نخواهد کرد، زیرا وفای به عهد، دستور قرآنی است» .

پس هدف خامنه‌ای از این دود و دم، یعنی تهدید به آتش زدن برجام، چیست؟

پاسخ این سؤال نیز از خلال آنچه تلویزیون رژیم و رسانه‌های باندی در مورد اظهارات خامنه‌ای نوشته‌اند، به دست می‌آید. هدف ولی‌فقیه ارتجاع دلگرمی دادن به دلواپسان و ریزشی‌هاست. یعنی آن جمله مصرف داخلی دارد.

مخاطب این دود و دم خامنه‌ای چه کسانی هستند؟
جواب این است که علاوه بر ریزشیهای نظام که خامنه‌ای در همین اظهارات، آدرس آنها را حتی در مدار «مسئولان» می‌دهد، مخاطب خامنه‌ای می‌توانند کاندیداهای ریاست‌جمهوری آمریکا هم باشند. با این امید که شاید مانند دوران طلایی مماشات باعث کوتاه‌آمدن آنها و باج‌دهی به نظام ولایت بشود. البته روشن است که در شرایط به گل نشستگی کشتی شکستهٴ نظام آخوندی، این خرناس بی‌رمق ولی‌فقیه طلسم‌شکسته هرگز کسی را نخواهد فریفت.

و بالاخره آخرین سؤال این است که پس این دود و دم خامنه‌ای و تبلیغ گسترده برای آن چه پیامی دارد؟

پیام آن به‌طور خلاصه دو وجه دارد؛ اول این‌که ماهیت نظام ولایت را به نمایش می‌گذارد؛ که گرچه زهر اتمی دست او را از بمب به‌طور نسبی کوتاه کرده، اما نیات شومش در این زمينه هم‌چنان باقی است. مانند هیولایی که‌ گر چه دندانهایش ریخته، اما هم‌چنان به یاد دوران تیزدندانی، خرناس می‌کشد.

وجه دوم این پیام وضعیت وخیم نظام ولایت است که خامنه‌ای را وادار می‌کند این چنین رسوا به نعل و میخ بزند. از یک طرف بر اجرای برجام و این‌که دست از پا خطا نخواهد کرد تأکید مؤکد می‌کند و از طرف دیگر ژست گذشته‌های برباد رفته را می‌گیرد و می‌گوید «ماهم برجام را آتش می‌زنیم» . این در حالی است که یک جملهٴ خامنه‌ای در همین اظهارات اخیر موقعیت نظام و کابوس دائمی خامنه‌ای را به نمایش می‌گذارد: «مسألهٴ اصلی موجودیت جمهوری اسلامی ایران است» .
										
											<iframe style="border:none" width="100%" scrolling="no" src="https://www.mojahedin.org/if/54a3c15f-0ac5-4db3-9bf6-52ba1b3fda2d"></iframe>
										
									

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات