728 x 90

اعتراضات در عراق,اخبار عراق,

تظاهرات عراق در بغداد و سایر شهرها علیه فاسدان و علیه دخالتهای رژیم ایران

-

تظاهرات سراسری در عراق - آرشيو
تظاهرات سراسری در عراق - آرشيو
تظاهرات جمعه مردم عراق در چهل و یکمین هفته خود در بغداد و استانهای نجف، بابل، کربلاء، واسط، ذیقار، بصره، میسان و دیوانیه در میان تدابیر شدید امنیتی با شعارهایی علیه دخالت رژیم ایران در عراق و اجرای اصلاحات، تشکیل دولت تکنوکرات و مبارزه با فساد برگزار شد.

جریان صدر تظاهرات در بغداد و استانها را در محل برپایی نماز جمعه شامل مدینه‌الصدر، جسر دیالی، زعفرانیه و تاجی برگزار کرد

تظاهر کنندگان بر خواسته خود که دولت تکنوکرات و ضرورت از بین بردن سهمیه‌بندی فرقه‌ای و حاکمیت احزاب بود تأکید کردند

به گزارش خبرگزاری المدی یک منبع در وزارت کشور عراق گفت: ”نیروهای امنیتی اقدام به بستن ورودیهای بغداد کرده و مانع ورود و خروج خودروها شدند. نیروهای امنیتی پلهای السنک و الجمهوری و پل دو طبقه که منتهی به منطقه سبز می‌شوند را با بلوکهای سیمانی بستند.

به گزارش العربیه الحدث و العربیه تظاهر کنندگان در میدان تحریر که از جریانهای مدنی بودند شعارهایی علیه رژیم ایران سر دادند و گفتند: ”من عراقی‌ام - ایرانی بیرون برود ”.

گزارشگر العربیه گفت: در میدان تحریر مردم و جنبشها و فعالان مدنی علیه نفوذ (رژیم) ایران در عراق شعار دادند و این یک نقطه تحول و نکته قابل‌توجه می‌باشد. برخی می‌گویند که موضعگیری ولایتی باعث تحریک جامعه عراق شده است زیرا که او عراقیان را با شبه‌نظامیان بسیج تهدید کرده بود و گفته بود که برای شبه‌نظامیان سخت نیست که در مقابل برخی که آنها را غیرمسئول و ناآگاه توصیف کرده بود بایستند.

مطشر السامرایی پارلمانتر اتحاد نیروهای عراقی در مصاحبه با العربیه الحدث در پاسخ به این سؤال که امروز صداهای جدیدی در جامعه شنیده می‌شود که خواستار اخراج ایران از عراق هستند، به نظر شما نفوذ رژیم ایران در این موضوع چقدر است؟ گفت: همه مردم عراق می‌دانند که دخالتها در امور عراق لحظه مره است و رژیم ایران در امور کوچک و بزرگ دخالت می‌کند و این برای کسی پوشیده نیست. ما بارها گفتیم که مشکلات عراق باید در بین عراقیان حل و فصل شود.

علاوه بر بغداد تظاهرات در سایر استانهای جنوبی عراق بر انجام اصلاحات و مبارزه با فساد متمرکز بود. در بابل تظاهر کنندگان خواستار اصلاح نظامی سیاسی و قضایی در کشور و محاکمه فاسدان و سارقان اموال عمومی شدند

در واسط صدها تظاهر کننده خواستار اصلاحات همه‌جانبه و تشکیل دولت تکنوکرات شدند.

در کوفه تظاهر کنندگان که از جریان صدر بودند شعار ”نه نه به فساد، نه نه به شبه‌نظامیان گستاخ“ سر دادند.

در بصره و دیوانیه نیز هواداران جریان صدر بعد از نماز جمعه تظاهرات کرده و خواستار تشکیل دولت تکنوکرات، دوری جستن از سهمیه‌بندی و مبارزه با همه اشکال فساد و سوء‌استفاده از اموال عمومی و تحویل دادن فاسدین به قضاییه شدند.

تظاهر کنندگان تأکید کردند خواستار اصلاح نظام سیاسی در کشور و حسابرسی از فاسدان و اصلاح نظام قضایی می‌باشد.