728 x 90

گردهمایی و راهپیمایی در واشنگتن - سخنرانیهای لیندا چاوز، شیلا جکسون لی و آدام ارلی

گردهمایی و راهپیمایی در واشنگتن ۱۷ اسفند ۹۷
گردهمایی و راهپیمایی در واشنگتن ۱۷ اسفند ۹۷

روز جمعه هشتم مارس روز جهانی زن برابر با ۱۷ اسفند ۹۷، ایرانیان آزاده از سراسر آمریکا با برگزاری گردهمایی و تظاهراتی در واشنگتن در میدان فریدام پلازا، به سوی کاخ سفید راهپیمایی کردند.

در جریان این تظاهرات شماری از اعضای کنگره و شخصیتهای سیاسی با سخنرانی و با ارسال پیام، همبستگی و حمایت خود را از مقاومت سازمان‌یافته و خواست مردم ایران برای سرنگونی فاشیسم مذهبی اعلام کردند.

 

لیندا چاوز- مدیر پیشین روابط عمومی کاخ سفید و رئیس مرکز فرصتهای برابر

از شما متشکرم. بسیار متشکرم. بسیار خوشحالم که شما را در این جا می‌بینم که نام مناسب میدان آزادی را دارد.

آنچه همه شما و من و مردم آمریکا و مهمتر از آن مردم ایران می‌خواهند آزادی است. اما آزادی به‌دست نخواهد آمد مگر این‌که تغییر رژیم در تهران صورت گیرد. مدت زیادی است که ما وعده مدراسیون در رژیم ایران را شنیده‌ایم. و این‌که رهبران فعلی رژیم و روحانی مقداری مدراسیون ایجاد خواهند کرد. اما هیچ چیز تغییر نکرده.

آنچه اتفاق افتاده رژیمی است که هم‌چنان کشتار انجام می‌دهد، مردم ایران را سرکوب می‌کند، وقتی ما در ماه مارس آزادی زنان را جشن می‌گیریم، مهم است که به یاد داشته باشیم که بیش از نیمی از مردم ایران دارای حقوق برابر نیستند. زنان در ایران توسط رژیم آخوندها سرکوب می‌شوند.

در حالی‌که مردم ایران در شهرهای سراسر ایران اعتراض می‌کنند و خواستار تغییر شرایط اقتصادی هستند، و برای آزادی و برابری زنان و استقلال قوه قضاییه و برابری برای همه تلاش می‌کنند، آنچه ما می‌بینیم این است که تنها در این ماه شخصی که مسئول کشتار نه ۳۰۰، نه ۳۰۰۰، بلکه ۳۰هزار انسان در سال ۶۷بوده، یعنی ابراهیم رئیسی، به‌عنوان رئیس قوه قضاییه منصوب شده است. چطور می‌شود که با وجود این جانور وحشی که مردم را کشته آزادی باشد؟ او قاتل افراد از همه سنین است. او قاتل مردان و زنان است. زنان باردار به‌دست رئیسی اعدام شده‌اند. و همچنین افراد کم سن. دختران جوان ۱۵ساله شکنجه و توسط این هیولا کشته شده‌اند. بنابراین ما باید به این رژیم «نه!» بگوییم.

ما باید خواهان آزادی و همه نکاتی باشیم که خانم رجوی به مردم ایران وعده داده است - یعنی انتخابات آزاد، آزادی مطبوعات، جدایی دین از دولت، برابری زن و مرد، و استقلال دستگاه قضایی. همه این چیزها ضروری هستند اما تنها به یمن فعالیت‌های افرادی مثل شما در سراسر شهرهای آمریکا اتفاق خواهند افتاد، این فعالیت‌ها همچنین به‌عهده مردم ایران است.

مایه افتخار من بوده است که با سازمان مجاهدین طی شما طی سالیان طولانی، یعنی از اوایل دهه ۱۹۹۰کار کنم وقتی در سازمان ملل فعال بودم. من در کنار شما بوده‌ام و لوایح مربوط به شما را حمایت کرده‌ام و علیه رژیم وحشتناک حاکم بر تهران صحبت کرده‌ام. و من مفتخرم که این فعالیت‌ها را انجام داده‌ام و در کنار شما ایستادم. و باز هم خوشحالم که شما را در اینجا در واشنگتن میزبانی می‌کنم.

 

 

شیلا جکسون لی-نماینده کنگره آمریکا

برادران و خواهرانم، هیچ بارانی، هیچ یخی، هیچ برفی، تعهد قوی به آزادی که همه ما به آن اعتقاد داریم را مختل نمی‌کند. من به پشتکار شما برای حضور در اینجا، حتی در کشوری که در آن می‌توانیم آزادانه صحبت کنیم درود می‌فرستم و ما علیه ستم می‌ایستیم، من متعهد به یک ایران آزاد و دموکراتیک هستم که در آن همه مردم بتوانند صحبت کنند، جایی که جوانان بتوانند رشد کنند و شغل و مشاغل خود را انتخاب کنند و آزادانه صحبت کنند و در یک جامعه دموکراتیک در انتخابات شرکت کنند.

من خوشحال هستم که خواهرم (مریم رجوی)، زمانی که ما در پاریس بودیم، قدرت خود را نشان داد که هرگز تسلیم نخواهد شد، هرگز کوتاه نخواهد آمد و هرگز به ظلم و ستم تن نخواهد داد. من خوشحالم که او در پاریس قوی است و هم‌چنان برای مردم ایران ایستاده است.

صدای ما صدای نور و قدرت است، و من به آنچه شما به آن اعتقاد دارید اعتقاد دارم. مردم ایران تغییر رژیم را می‌خواهند. ما می‌خواهیم مردم این کار را با شیوه‌ای دموکراتیک و قوی انجام دهند. ما می‌خواهیم ظرفیت هسته‌یی مهار شود تا بتوانیم روی سرمایه‌گذاری در مردم ایران تمرکز کنیم. ما خیلی از رهبری که شما ارائه کرده اید از شما سپاسگزاریم.

من به دموکراسی اعتقاد دارم. من به قدرت شما اعتقاد دارم من به عزم شما، پشتکار شما اعتقاد دارم. من اینجا هستم که از جوانان ایران حمایت کنم. ما برای همیشه زندگی خواهیم کرد و آزادی خواهد آمد.

 

 

آدام ارلی: سخنگوی پیشین وزارت‌خارجه آمریکا

اینجا کمی سرد است، اما فکر نمی‌کنم شما قصد داشته باشید که کمی سردی هوا شما را متوقف کند، درسته؟ به هر حال، آنها باید در کاخ سفید شما را بشنوند. آنها باید شما را در کاپیتول هیل بشنوند.

میلیونها ایرانی هستند که اجازه نمی‌دهند زندان و یا شکنجه و یا گرسنگی یا مرگ آنها را متوقف کند. آیا شما با آنها ایستاده اید؟ آره یا نه؟ [بله!] نشنیدم [بله!] آیا شما از ملاها در تهران می‌ترسید؟ آری یا نه؟ [نه!] آیا آنها برای مردم ایران صحبت می‌کنند؟ [نه!] آیا شما آماده هستید که کشور خود را پس بگیرید؟ [بله!]

امروز ما برای فراخواندن به آینده‌ای روشن برای ایران اینجا هستیم. چهل سال حکومت آخوندی یک ملت با افتخار و موفق را نابود کرده است. برای ۴۰سال مردم ایران رنج برده‌اند. امروز ۳۰تا ۴۰درصد از آنها بیکار هستند. سی درصد یا ۲۶میلیون نفر اکنون در فقر مطلق زندگی می‌کنند. در حقیقت، ۶میلیون ایرانی گرسنه هستند. و در حالی که مردم ایران گرسنه هستند، افرادی که بر آنها حکومت می‌کنند فقط ثروتمندتر و غنی‌تر می‌شوند.

ولی‌فقیه خامنه‌ای صدها میلیارد دلار را کنترل می‌کند. وزیر سابق دادگستری او، لاریجانی که مسئول رسیدگی به فساد است، دارای ۶۳حساب بانکی، حسابهای بانکی شخصی با دهها میلیون دلار است. از شما میپرسم، آیا این عادلانه است؟ [نه!] آیا این چیزی است که ما فقط باید قبول کنیم و کاری نکنیم؟ [نه] البته نه. به همین دلیل از دسامبر ۲۰۱۷، میلیون ها نفر در تمام ۳۱استان ایران به خیابان‌ها آمده‌اند تا به ملاهای تهران خداحافظ بگویند.

و رژیم سرانجام چه کاری انجام داده است؟ هر چه در قدرت دارد را برای متوقف کردن آنها و خاموش کردن آنها بکار برده است. اما هنوز تظاهرات ادامه دارد. و آنچه این به ما می‌گوید این است که رژیم نمی‌تواند مردم ایران را متوقف کند. و چرا این‌طور است؟ چرا؟ چون مردم ایران جانشان به لبشان رسیده است. آنها مرگ را به حکومت ناعادلانه فاسد ملاها ترجیح می‌دهند. مثل شما، آنها مایلند همه چیز را برای آینده‌ای روشن‌تر فدا کنند.

و آینده به چه چیزی شبیه است؟ خوب، شورای ملی مقاومت ایران ایده خوبی دارد. فقط نگاهی به طرح ده ماده‌ای مریم رجوی رئیس‌جمهور منتخب شورای ملی مقاومت بکنید. خواستار چه چیزی است؟ خواستار جدایی دین و دولت است. خواستار لغو مجازات اعدام است. خواستار برابری جنسیتی است. و خواستار آزادی مطبوعات و بیان است.

شورای ملی مقاومت ایران و میلیون ها نفر از حامیان آن، خواهان دیدن ایرانی هستند که آزاد است، دموکراتیک است و غیرهسته‌یی است. این چیزی است که ما برای آن مبارزه می‌کنیم. و این چیزی است که رژیم تهران بیشتر از همه از آن ترس دارد. به همین دلیل است که شورای ملی مقاومت و مجاهدین خلق را به‌عنوان تهدید موجودیت خود می‌بیند. به همین دلیل است که آنها تلاش کردند تا در ماه ژوئن گذشته در پاریس در گردهمایی ایران آزاد بمب‌گذاری کنند. به همین دلیل است که رژیم سه حمله تروریستی عمده را در ایالات متحده، فرانسه و آلبانی انجام داد. به همین دلیل است که روحانی شخصاً به رئیس‌جمهور فرانسه ماکرون تلفن کرد که از او بخواهد فعالیت‌های شورای ملی مقاومت ایران را در فرانسه محدود کند. مکرون حاضر نشد. به همین دلیل است که رژیم ایران ابراهیم رئیسی را به‌عنوان رئیس جدید قضاییه خود منصوب کرده است. مردی که عضو کمیته‌های مرگ بود که مسئول مرگ ۳۰۰۰۰نفر از هموطنان ایرانی شما بود. این به ما بیشترین چیز را می‌گوید که رژیم ایران به چه جهتی می‌رود و چرا.، چون آنها می‌ترسند. آنها از از دست دادن قدرت خود می‌ترسند و این خیلی زود خواهد بود. و نیز به همین دلیل است که رژیم ایران به یک کارزار شیطان‌سازی علیه شما علیه شورای ملی مقاومت علیه مجاهدین خلق روی آورده است. آنها در چند سال گذشته صدها کتاب و فیلم را که برای شیطان‌سازی از مجاهدین خلق بوده است، تولید کرده‌اند. آنها به یک بنیاد فکری کانادایی ۸۰هزار دلار پیشنهاد کردند تا به سازمان مجاهدین خلق به‌عنوان یک فرقه اشاره کند.

همه اینها به ما چه می‌گوید؟ به ما می‌گوید که مجاهدین خلق، شورای ملی مقاومت و همه شما تاثیر‌گذار هستید. شما تاثیر دارید. هیچ چیزی به موفقیت تلاشهای شما بیش از آن نمی‌گوید که رژیم ایران می‌خواهد شما را خاموش کند، می‌خواهد شما را بکشد، می‌خواهد شما کنار بروید. این به ما می‌گوید که رژیم ایران می‌خواهد از تمام قدرتی که دارد برای نابودی شما استفاده کند. آیا آنها موفق می‌شوند؟ [نه!] هر چه بیشتر به شما حمله کنند، بیشتر آنها شما را تقویت می‌کنند، و بیشتر آنها عزم و اراده ما را تقویت می‌کنند. این چیزی است که آنها باید درک کنند، و به همین دلیل امروز ما اینجا هستیم - برای ارسال یک پیام روشن. ما کنار نخواهیم رفت شما نمی‌توانید ما را کنار بزنید. تنها کسانی که باید بروند شما هستید.

پیام من به شما و دولت ایالات متحده امروز بسیار ساده است. توانمند ساختن مردم ایران. آنها قوی هستند. آنها توانایی دارند و آنها مصمم هستند که در سرنگونی این رژیم شرور و غیرقانونی موفق شوند. آینده در دست شماست. هیچ چیز و هیچ‌کس نمی‌تواند شما را متوقف کند خیلی ممنون.