728 x 90

کنفرانس آنلاین در دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در آمریکا (۱) – سونا صمصامی، تام ریچ، رابرت توریسلی، چاک والد، میچل ریس، رابرت جوزف

کنفرانس آنلاین در دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در آمریکا
کنفرانس آنلاین در دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در آمریکا

کنفرانس آنلاین

در دفتر نمایندگی شورای ملی مقاومت در آمریکا

بررسی چشم‌اندازهای تغییر در ایران

با حضور شخصیتهای سیاسی، محققان و آکادمیسین‌ها

وضعیت بحرانی و انزوای بین‌المللی رژیم آخوندی

موقعیت جایگزین دموکراتیک شورای ملی مقاومت ایران

قسمت اول

  • سونا صمصمامی نماینده شورای ملی مقاومت در آمریکا:

رژیم که نتوانسته بود موج قیامها و اعتراضات را متوقف کند، به انتخابات آمریکا امید بسته بود. اما در دو ماه گذشته روشن شد که بازگشت به توازن قبلی غیرممکن است. این رژیم در معرض و در انتظار طغیان قیامهای منتهی به سرنگونی است. در واقع، با برجام یا بدون آن، با تحریم یا بدون آن، رژیم از وقوع قیامها و سرنگونی راه گریزی ندارد.

  • تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا:

شما در مقابل چالشهای خونین در عراق پایداری کردید. حتی سازمان ملل بر سر راه شما قرار می‌گرفت اما بی‌وقفه ایستادگی کردید. بسیاری استقامت می‌کنند اما استقامت شما در مقابل چالشهای غیرقابل تصور، چیز دیگری است و این خود الهام‌بخش همه دوستان شما بوده است. به همان میزان که شما در مقابل استبداد، تروریسم و ظلم مقاومت کردید؛ به همان میزان هم طرفداران بیشتری از سراسر جهان را به خود جذب کردید.

  • سناتور رابرت توریسلی:

ایران سال۲۰۲۱، ایران سال۲۰۱۵ نیست. بلینکن جایی برای عدم درک در تهران باقی نگذاشت که هیچ تغییر، هیچ روابط دوستانه و هیچ امتیاز دهی یک جانبه‌ای در کار نخواهد بود تا وقتی طرف مقابل عمل کند. رژیم ایران نمی‌تواند زمان را به عقب بازگرداند.

  • ژنرال چاک والد:

رژیم ایران هم‌چنان یک دولت خبیث در خاورمیانه است. حوثی‌های تحت حمایت این رژیم بیش از ۸۰۰ موشک و پهپاد به عربستان سعودی از ریاض تا جده و سایر شهرهای عربستان سعودی شلیک کرده‌اند. رژیم ایران به ترویج تروریسم ادامه می‌دهد و از سازمانهای تروریستی حمایت می‌کند.

  • سفیر میچل ریس:

در ایران حکومتی را می‌بینیم که از نظر مردم تمام مشروعیت خود را از دست داده و به‌شدت در اداره ایران ناتوان است.

البته آنها می‌دانند که چگونه خود را در قدرت حفظ کنند، آنها می‌فهمند که چگونه دزدی و غارت کنند. آنها درک می‌کنند که نمی‌توانند اجازه آزادی بیان، یا انتخابات عادلانه و آزاد را بدهند. در جریان دادگاه بی‌سابقه تروریسم در بروکسل، ماهیت واقعی رژیم در تهران پیش چشم تمام اروپاییان آشکار شد.

  • سفیر رابرت جوزف:

مماشات با رژیم به هر شکل و شمایلی نتوانسته است اهداف ایالات متحده را برآورده کند. الگو مشخص است. آخوندها همه امتیاز را به جیب می‌زنند و سپس مطالبات بیشتری می‌کنند. این تصور که رژیم اصلاح خواهد شد، میانه‌روتر خواهد شد یا رفتارهای شرورانه خود را کنار خواهد گذاشت، تصوری غلط است. رژیم نمی‌تواند تغییر کند. هرگز از تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌یی دست نخواهد کشید. سکوت در مقابل اعدامهای دستجمعی و شکنجه، کنار گذاشتن ارزشهای خود ما و تشویق دیکتاتورها است.

مشروح سخنرانی‌ها

سونا صمصامی، نماینده شورای ملی مقاومت ایران در آمریکا

بسیار خوشحالم که شما امروز به ما می‌بپیوندید تا فرا رسیدن بهار را جشن بگیریم که شروع سال جدید ایرانی است.

نوروز بر همه شما مبارک.

نوروز به‌معنی روز جدید است. از همه شواهد، در سطح داخلی و بین‌المللی، به‌نظر می‌رسد که سال۱۴۰۰شمسی با همه سالهای گذشته متفاوت خواهد بود، و منادی طلوع یک سال نو در ایران خواهد بود، زمانی که آزادی در سرزمین مادری ما طلوع می‌کند. عوامل مختلفی چنین چشم‌اندازی را رقم می‌زند.

نخست، دیکتاتوری مذهبی حاکم بر ایران غرق بحرانهای عمیق سیاسی و اقتصادی است، که طی ۴۰سال گذشته بی‌سابقه بوده است. دولت روحانی به‌دلیل فساد و سوء‌مدیریت داخلی و سیستماتیک، در هم شکسته و ناتوان است. این رژیم ناتوان از جوابگویی به بحرانهای اساسی اقتصادی و اجتماعی است که منجر به قیامهای عمده‌ای در سال‌های ۹۶، ۹۸ و ۹۹شد. اخیراً مردم در استان فقیر سیستان و بلوچستان در جنوب شرقی ایران قیام کردند و نیروهای امنیتی و سرکوبگر رژیم را برای چندین روز به چالش کشیدند.

دومین عاملی که نیل به آزادی را در چشم‌انداز قرار داده است ادامه اعتراضات هزاران بازنشسته و مستمری بگیر و هم‌چنین سایر بخشهای جامعه ایران است که نه تنها مجبور به مقابله با آثار فاجعه‌بار ویروس کرونا هستند که جان دست‌کم ۲۵۰هزار نفر را گرفته است، بلکه هم‌چنین درگیر تأمین پیچیده نیازهای اولیه‌شان هستند.

رژیم که نتوانسته بود موج قیامها و اعتراضات را متوقف کند، امید و دخیل خود را به انتخابات سال۲۰۲۰ در آمریکا بسته بود. اما طی دو ماه از آغاز به کار رئیس‌جمهور جدید در آمریکا، روشن شد که بازگشت به توازن قبلی غیرممکن است.

این تحولات نشان می‌دهد هر اتفاقی که در آینده رخ دهد، رژیم در معرض و انتظار طغیان قیامهای منتهی به سرنگونی آن خواهد بود. در واقع، با برجام یا بدون آن، با مجازات یا بدون آن، رژیم از وقوع قیامها و سرنگونی راه گریزی ندارد.

این امر خصوصاً به این دلیل است که سال گذشته، مقاومت ایران به پیشرفتهای چشمگیری دست یافت، که نمونه‌ای از آن تمایل قاطع جوانان دلیر و شجاع ایران برای پیوستن به مقاومت مجاهدین خلق و گسترش شبکه حامیان آن در شهرهای ایران بود. موج دستگیری‌ها، به‌وجود آوردن رعب و وحشت و انتشار بی‌وقفه کتاب ها، فیلمها، سریال‌های تلویزیونی و نشریات مختلف علیه مجاهدین خلق در داخل ایران نتوانسته حمایت نسل جوان را از این جنبش خدشه‌دار کند.

در پایان، اجازه دهید بر چند نکته تأکید کنم.

۱. رژیم اکنون در ضعیف‌ترین نقطه خود قرار دارد. شرایط عینی یک انقلاب در ایران فراهم است و آمادگی اجتماعی برای سرنگونی رژیم تردید بردار نیست. موقعیت رژیم ایران در سال۲۰۲۱ نسبت به سال۲۰۱۵ کاملاً ضعیف‌تر است. اما این رژیم می‌خواهد با تهدید دیگران تصویری کاملاً متفاوت ترسیم کند.

۲. رژیم برای دستیابی به امتیازات بیشتر سعی کرده است با افزایش حملات موشکی به کشورهای منطقه، و با نقض بیشتر تعهدات هسته‌یی خود در چند ماه گذشته، عزم دولت آمریکا را آزمایش کند.

۳- هر گونه امتیاز دادن به این رژیم یا سکوت در برابر جنایات آن، فقط باعث جریتر شدن بیشتر وی می‌شود تا تهدیدات خود را بیش از گذشته افزایش دهد. تنها گزینه برای آمریکا و جامعه بین‌المللی این است که عزمی راسخ در برابر این رژیم نشان دهند و در کنار مردم ایران بایستند. زیرا مردم ایران برای سقوط رژیم و ایجاد یک جمهوری دموکراتیک، مبتنی بر جدایی دین و دولت و غیراتمی در ایران تلاش می‌کنند. . از همگی شما سپاسگزارم.

تام ریج، اولین وزیر امنیت داخلی آمریکا

نوروز مبارک! من بسیار خوشحالم که فرصتی پیدا کردم تا این روز بسیار خاص را در کنار شما جشن بگیرم و نه تنها بهترین آرزوها بلکه عمیق‌ترین تحسین و احترام خود را نسبت به تعهد پایدار و بی‌دریغ شما در راه رهایی و آزادی ایران ابراز کنم.

من به‌خاطر دارم که چطور شما در مقابل چالشهای آن سالهای خونین در عراق پایداری کردید و چگونه با وجود موانعی که از سوی دولت عراق، رژیم ایران و حتی سازمان ملل متحد بر سر راه شما قرار می‌گرفت تا به آخر بی‌وقفه ایستادگی کردید. به‌رغم همه اینها و با وجود هر گونه مشکلی شما تسلیم نشدید. بسیاری استقامت می‌کنند اما استقامت شما در مقابل چالشهای غیرقابل تصور چیز دیگری است و این خود الهام‌بخش همه دوستان و همکاران آمریکایی شما بوده است.

این نکته قابل توجه است که به همان میزان که شما در مقابل استبداد، تروریسم و ظلم مقاومت کردید؛ به همان میزان هم طرفداران بیشتری از سراسر جهان را به خود جذب کردید و این نکته در گردهماییهای سالانهٔ ما که در دهه گذشته در پاریس برگزار می‌کردیم بارز بود و افراد از کشورهای زیادتری هر ساله در آن شرکت می‌کردند. حالا من مطمئن هستم که شما در اشرف۳ بیشتر از قبل مصمم هستید که یک حکومت دمکراتیک، غیرهسته‌ای، آزاد و مبتنی بر جدایی دین و دولت در ایران به‌وجود بیاورید. شما این مبارزه را سالیان پیش، دهه‌های پیش آغاز کردید اما عزم شما و روحیه شما بی‌هیچگونه خدشه‌ای استوار مانده است. شما با کارهای روزمره اتان، با مقاومت تاریخی اتان و با فدای چندین و چند ساله خود این مبارزه را ادامه داده‌اید. من یقین دارم که خانم مریم رجوی، بی‌شک الهام‌بخش جوانان ایرانی در سراسر دنیا است. آنهایی که هدف شما را دنبال می‌کنند، از خود گذشتگی که شما به نیابت از آنها انجام می‌دهید را درک و تحسین می‌کنند.

بنابراین در این روز ویژه و شاد من به شما درود می‌فرستم و شما را تحسین می‌کنم. این روز جدید از یک شروع جدید، در سال نو ۱۴۰۰ می‌باشد. در این نوروز، کمال افتخار را دارم و احساس سرافرازی می‌کنم که این فرصت را پیدا کرده‌ام که با همه شما در این هدف شریف و شایسته، آزادی مردم ایران، همکاری داشته باشم. باشد تا این سال، سلامتی و شادی برای شما، همرزمانتان در اشرف، دوستانتان و بستگان آنها در ایران و در سراسر جهان به ارمغان بیاورد و شما را یک قدم به آزادی و رهایی مردم ایران نزدیک‌تر کند.

سناتور رابرت توریسلی:

در این فصل بهار و زندگی جدید، چیزی که برای همه ما واضح است این است که بذرهای مقاومت و تغییر در سراسر ایران کاشته شده‌اند. هزاران نفری که به خیابان‌ها ریختند، تظاهراتها، شعارها و کسانی که زندگیشان را در معرض خطر قرار می‌دهند و هزار‌و‌پانصد شهیدی که جانشان را در این فصل تازه و شاید فصلِ واپسینِ مبارزه برای آزادی مردم ایران از دست داده‌اند؛ از ثمرات این بذر هستند. بنابراین در این نوروز، آنها را به یاد می‌آوریم، کسانی را که در سال گذشته از دست دادیم در آغاز سال جدید شجاعتشان را خاطرنشان می‌کنیم، شجاعت کسانی که تسلیم نشدند و کشورشان را تغییر دادند.

دولت جدید در آمریکا، روابط رژیم ایران و آمریکا و این‌که ما به کجا خواهیم رفت را مورد توجه قرار داده است. اجازه بدهید من با نظرات وزیر امور خارجه بلینکن آغاز کنم که جایی برای عدم درک در تهران باقی نگذاشت که هیچ تغییر، هیچ روابط دوستانه و هیچ امتیاز دهی یک جانبه‌ای در کار نخواهد بود تا وقتی طرف مقابل عمل کند. اگر در تهران تصوری وجود داشت که رفتار مخرب رژیم ایران در سال گذشته، از آزمایش موشکهای دوربرد، تا حمله به نیروهای آمریکایی، تا افزایش درصد غنی‌سازی، مهم نبوده و نادیده انگاشته خواهد شد، و با وجود این رفتارها تحریم‌ها برداشته خواهد شد و روابط بهبود خواهد یافت، وی (وزیر امورخارجه) این را مشخص کرد که این اتفاق نخواهد افتاد.

من کاملاً با این حرف موافق هستم، و اما لازم است تکرار کنم که همه ما در دولت جدید و به راستی در تمامی هیات حاکمه ایالات متحده بر اساس یک پایه دو حزبی متوجه هستیم که ایران سال۲۰۲۱، ایران سال۲۰۱۵ یا ۱۶ نیست. در این فاصله تغییرات اساسی بوده است و در حالی که ما صحبت می‌کنیم غول خارج شده از بطری نمی‌تواند به داخل بطری بازگردانده شود. ادامه تجهیز با موشکهای دوربرد جدید، قوی و دقیق که نه تنها به نیروهای متعارف بلکه به نیروی بالقوه اتمی آنها نیز توان یک تهدید کشنده را خواهد داد. ادامه و افزایش فعالیت‌های تروریستی، حمایت از فعالیت‌های رژیمهای سرکوبگر در سوریه، شبه‌نظامیان در یمن و در سراسر جهان. ادامه تضعیف امنیت در عراق و حملات به نیروهای آمریکایی و شاید مهمتر از همه شکستن آستانه غنی‌سازی مواد اتمی. اینها نمی‌توانند نادیده گرفته شوند. رژیم ایران نمی‌تواند زمان را به عقب بازگرداند. بنابراین هر نظری مبنی بر بازگشت به برجام با این فرض شروع می‌شود که چگونه پاسخ خواهیم داد؟ ما سیاست‌ها را چگونه تغییر خواهیم داد؟ اما، در جهت مخالف، رژیم ایران چه می‌کند تا این متغیرها را تغییر دهد که به‌صورت اساسی نسبت به همین چهار سال گذشته متفاوت است.

در حالی که ما با واقعیتهای مختلفی در روی زمین و در پهنه امنیت مواجه می‌شویم، یک مؤلفه بسیار مهم دیگر هم برای سیاست آمریکا وجود دارد. هزاران نفری که جانشان را در خطر قرار دادند، به زندان رفتند، شکنجه شدند، به خیابان ریختند و موضع گرفته‌اند.

هیج آشتی با رژیم آخوندها وجود ندارد. هیچ قلبی که خوبی و شایستگی در آن بتپد در سینه آنها وجود ندارد. تنها چیزی که به‌نظر می‌آید در قلبها آنها موجود است شر است. تنها پاسخ باقی مانده برای رژیم تهران این است که به پایان برسد و مردم ایران کشورشان را پس بگیرند و همان آزادی و خوشبختی و امنیتی که بقیه مردم دنیا دارا هستند را برای آینده خود تضمین کنند. نقش ما آمریکاییها روشن است. در همین مسیر و روی اصول مان پایدار بمانیم و به مردم ایران فضا و زمان لازم را بدهیم تا کشور خود را باز پس بگیرند. به همه کسانی که در ایران صدای ما را می‌شنوند: نوروز مبارک! برای شما آرزو می‌کنم که امسال بهترین، موفق‌ترین و به خواست خدا آزادترین سال نو باشد. شما شایسته یک آینده نو هستید. شما آن را به‌دست خواهید آورد.

ژنرال چارلز چاک والد، معاون سابق فرماندهی آمریکا، فرماندهی اروپا

من می‌خواهم بهترین تبریکات و آرزوهایم را به‌مناسبت نوروز به شورای ملی مقاومت ایران برسانم. سال نو یک رویداد مهم است و ما به همه شما و همه دوستانتان در سراسر جهان، به‌خصوص در آلبانی افتخار می‌کنیم.

فکر می‌کنم برجامی که در ابتدا امضا شد، اشکالات بسیار مهمی داشت.

یکی از آنها این بود که بازرسی از رژیم ضعیف بود. ایران کشور بزرگی است. و رژیم می‌تواند راهی برای فعالیت مخفیانه در زمینه توسعه و توانایی هسته‌یی که می‌تواند به یک سلاح هسته‌یی تبدیل شود پیدا کند

رژیم ایران هم‌چنان به تولید و توانایی قابل توجه موشک بالستیک و سایر مواد فیزیکی ادامه می‌دهد که می‌تواند به جایی برسد که در تولید سلاح هسته‌یی استفاده شود. این برای خاورمیانه و سایر کشورهای جهان بسیار خطرناک است.

رژیم ایران هم‌چنان یک دولت خبیث در خاورمیانه است. این رژیم از حوثی‌ها در یمن، علیه دولت عربستان سعودی و بقیه خاورمیانه حمایت می‌کند. در حقیقت، حوثی‌ها بیش از ۸۰۰ موشک و پهپاد به عربستان سعودی از ریاض تا جده و سایر شهرها عربستان سعودی شلیک کرده‌اند. رژیم ایران هم‌چنین به ترویج تروریسم ادامه می‌دهد و از سازمانهای تروریستی حمایت

می کند. تحریم‌ها صدمات زیادی به ایران وارد کرده است. این واقعیتی است که آنها نمی‌توانند به میل خود در جهان نفت بفروشند. من فکر می‌کنم تحت هر توافقی، باید بازرسی قدرتمند و توانمندی بر روی رژیم اعمال شود. اگر حتی یک برجام شماره ۲ در کار باشد که البته ایده خوبی نیست، اما بازرسان سراسر جهان باید بتوانند بازرسی خود را انجام دهند.

بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی سازمان ملل متحد (IEA)، باید بتوانند سرزده به ایران بروند و بازرسی کنند (رژیم). ایران باید متوقف شود. سپاه پاسداران باید ساخت و آزمایش موشک‌های بالستیک را که می‌تواند نه تنها به خاورمیانه، بلکه به اروپا و بالقوه آمریکا برسد متوقف کند.

من می‌خواهم شورای ملی مقاومت ایران را ستایش کنم، برای همه کارهای فوق‌العاده‌ای که برای مردم خود انجام می‌دهد، برای مردم ایران که آزادی را دوست دارند.

سفیر میچل ریس، مدیر سابق طراحی سیاست در وزارت امور خارجه آمریکا

وقتی به اوضاع داخل ایران نگاه می‌کنم، حکومتی را می‌بینم که از نظر مردم تمام مشروعیت خود را از دست داده است. من حکومتی را می‌بینم که به‌شدت در اداره ایران ناتوان است.

سالها بر این واقف بوده‌ایم که آخوندها و سپاه پاسداران بیشتر از خدمت به مردم به حفظ قدرت خود علاقه‌مند هستند. آنها شیوع ویروس کووید را آن‌چنان بد مدیریت کرده‌اند که منجر به کشته شدن بیش از ۲۳۵۰۰۰ ایرانی در سراسر کشور شده است. این قربانیان نتیجه ناتوانی دولت در انجام مسئولیت اساسی هر دولتی - که حفاظت و محافظت از سلامت شهروندان آن است - هستند.

ما هم‌چنین بی‌کفایتی دولت در مدیریت اقتصاد را دیده‌ایم. افزایش قیمت مواد غذایی، افزایش قیمت بنزین، تورم، کمبود شغل - همه اینها نشانه‌های رژیمی است که نمی‌داند چگونه یک اقتصاد مدرن را اداره کند. آخوندها و سپاه خشونت را درک می‌کنند، آنها می‌فهمند که چگونه خود را در قدرت حفظ کنند، آنها می‌فهمند که چگونه دزدی و غارت کنند. آنها درک می‌کنند که نمی‌توانند اجازه آزادی بیان، یا انتخابات عادلانه و آزاد را بدهند. اما آنها در انجام کارهای دیگر کاملاً بی‌کفایت هستند.

یکی از دلایل این بی‌لیاقتی این است که رژیم زمان و پول بسیار زیادی را صرف مداخله در کشورهای دیگر مانند عراق، سوریه، یمن، غزه و لبنان می‌کند. آخوندها و سپاه به جای گوش دادن به صدای مردم ایران، بیشتر علاقه به بی‌ثبات کردن کشورهای همسایه دارند. بالاترین اولویت آخوندها و سپاه به جای خدمت به مردم ایران، رساندن مرگ و ویرانی به سایر نقاط جهان است.

ما این را اخیراً، در جریان دادگاه بی‌سابقه تروریسم در بروکسل، که یک به‌اصطلاح دیپلمات ایرانی و همدستانش را به جرم دست داشتن در یک اقدام تروریستی علیه نشست سالانه شورای ملی مقاومت ایران محکوم کرد، مشاهده کردیم. فراموش نکنیم مجموعه تهدیدهایی را که رژیم ایران قبل از دادگاه عنوان می‌کرد مبنی بر این‌که در صورت محکوم شدن متهمان، عواقب ناگواری -که منظورش اقدامات تروریستی بیشتری در اروپا بود - به‌وجود خواهد آمد. ماهیت واقعی رژیم در تهران بار دیگر آشکار شد و این بار پیش چشم تمام اروپاییان. همه باید درک کنند که این یک عملیات سرخودانه نبود، این یک مأموریت بدون مجوز نبود. این ویژگی خصلت خشن و غیرقانونی آخوندها و سپاه است.

ما هم‌چنین این نوع رفتارهای بی‌شرمانه را در جریان سرنگونی غم‌انگیز هواپیمای غیرنظامی اوکراین در ژانویه ۲۰۲۰، دیدیم.

در این واقعه، آخوندها و سپاه پاسداران به‌خاطر بی‌کفایتی جنایتکارانه پیش چشم همه جهان مقصر بودند.

این سوء‌مدیریت مداوم توسط آخوندها و سپاه پیامدهای مهمی به همراه داشته است. نخست، مردم ایران نشان داده‌اند که رژیم در تهران از حمایت مردمی برخوردار نیست. مردم ایران نشان داده‌اند که آنها معتقد نیستند که آخوندها و سپاه هرگز بتوانند رفتار خود را تغییر دهند، سازگار کنند یا تعدیل کنند. مردم ایران به این نتیجه رسیده‌اند که مخالفت مردمی تنها راه اعتراض به رژیم و ابراز عقاید خود برای آینده بهتر است.

در داخل ایران، مردم دلیر و شجاعی را دیده‌ایم که بارها در محله‌ها، شهرها و روستاهای سراسر کشور علیه رژیم تظاهرات می‌کنند. آنها خواستار زندگی با عزت هستند، جایی که حقوق‌بشر آنها رعایت شود.

دوم، رئیس‌جمهور جدیدی در واشنگتن دی. سی حضور دارد. بسیاری از مقاماتی که در دولت بایدن خدمت می‌کنند، در دولت اوباما خدمت کرده‌اند، از جمله کسانی که در سال۲۰۱۵ با ایران در مورد توافق هسته‌یی مذاکره کردند. شاید آخوندها و سپاه امیدوارند که ایالات متحده بار دیگر مانند گذشته درگیر شود و توافق‌نامه‌ها را امضا کند که پول به جیب آنها بریزد و پایه‌های قدرت آنها را مستحکم کند.

اگر این امید آنها باشد، فکر می‌کنم این یک امید کاذب است. رئیس‌جمهور بایدن و مقامات ارشد او همه نقایص توافق هسته‌یی ۲۰۱۵ را تشخیص داده‌اند. آنها اذعان کرده‌اند که در این توافق‌نامه به برنامه موشک بالستیک که رژیم ایران هم‌چنان در حال توسعه آن است، پرداخته نشده است. آنها اعتراف کرده‌اند که این توافق مداخله مداوم رژیم ایران را در منطقه با هدف بی‌ثبات‌کردن کشورهای منطقه، متوقف نکرد. آنها اعتراف کرده‌اند که این توافقنامه هیچ کاری برای جلوگیری از نقض گسترده حقوق‌بشر نکرده است که آخوندها و سپاه پاسداران هر روز بر مردم ایران تحمیل می‌کنند. در حقیقت، حمایت از حقوق‌بشر به‌سرعت در حال تبدیل شدن به موضوعی از رویکرد کلی دولت بایدن در سیاست خارجی است.

و اگر چه این روزها سیاست‌های حزبی زیادی در واشنگتن وجود دارد. آخوندها و سپاه پاسداران باید بدانند که در مورد مسأله تهدیدی که ایران برای مردم خود، منطقه و ایالات متحده دارد، توافق گسترده دو حزبی بین دموکرات ها و جمهوری‌خواهان وجود دارد. کنگره ممکن است در بسیاری از موضوعات متحد نباشد، اما در مخالفت با رژیم تهران متحد است. این نیز برای آخوندها و سپاه خبر خوبی نیست

در این جشن سال نو امیدوارم که مردم شجاع و رنجدیده ایران به‌زودی بتوانند از نعمت صلح و آزادی برخوردار شوند.

سفیر رابرت جوزف، معاون سابق وزارت امور خارجه آمریکا برای کنترل تسلیحات و امنیت بین‌المللی

بگذارید من هم مانند بقیه، برای دوستان و همکاران خودم در شورای ملی مقاومت ایران و سازمان مجاهدین خلق ایران نوروزی مبارک آرزو کنم.

در آغاز سالی جدید، چه اولین روز ژانویه باشد یا اولین روز بهار، معمول است که نخست به عقب نگاه کنیم و سپس آنچه در پیش رو است را بنگریم. با نگاهی به مباحث اصلی مرتبط با سیاست ایالات متحده در مورد ایران، چه درسهای مهمی وجود دارد؟ من سه مورد را ذکر می‌کنم:

اول، مماشات با رژیم به هر شکل و شمایلی نتوانسته است اهداف ایالات متحده را برآورده کند. الگو مشخص است. آخوندها همه امتیاز را به جیب می‌زنند و سپس مطالبات بیشتری می‌کنند. این تصور که رژیم اصلاح خواهد شد، میانه‌روتر خواهد شد یا رفتارهای شرورانه خود را کنار خواهد گذاشت، تصوری غلط است. رژیم نمی‌تواند تغییر کند. فقط از طریق سرکوب و بی‌رحمی می‌تواند زنده بماند - یکی از ویژگیهای رژیم که در طول ۴۲سال بی‌تغییر باقی مانده است.

دوم، رژیم هرگز از تلاش خود برای دستیابی به سلاح هسته‌یی دست نخواهد کشید. ممکن است همانند آنچه در برجام دیدیم، برخی از مانورهای تاکتیکی را انجام دهد، اما به توانایی خود برای داشتن سلاح هسته‌یی در زمانی که بخواهد، ادامه خواهد داد. فقط به اقدامات انجام شده در ۱۸ماه گذشته نگاه کنید - نقض محدودیتهای برجام در میزان اورانیوم غنی شده نگهداری شده در کشور، افزایش سطح غنی‌سازی عملیاتی با سانتریفوژهای پیشرفته آماده تولید فلز اورانیوم - و موارد دیگری نیز وجود دارد. این اقدامات با هم نشان‌دهنده ناکامی در مسدود کردن مسیر رژیم ایران به سمت سلاح هسته‌یی است و سوم، کنار گذاشتن سیاست اصولی ارتقاء حقوق‌بشر - که در سال۲۰۰۹ انجام شد - فقط موارد نقض فاحش را تشویق می‌کند.

بنابراین، سکوت در مقابل اعدامهای دستجمعی و شکنجه، کنار گذاشتن ارزشهای خودمان و تشویق دیکتاتورها است.

بنابراین چگونه می‌توانیم این درس‌ها را برای آینده به کار بگیریم؟

نخست، فقط با نشان دادن قدرت و اعمال فشار، رژیم عقب‌نشینی خواهد کرد. امتیاز گرفتن از سوی این رژیم به‌عنوان ضعف تلقی خواهد شد و فقط رفتارهای فاحش تری را به همراه خواهد داشت - در داخل کشور علیه ملت ایران و خارج از کشور از طریق تجاوز خارجی رژیم، از طریق پشتیبانی از نیابتیها و ارتکاب اقدامات تروریستی دولتی، همان‌طور که در قضیه بمب‌گذاری نافرجام در گردهمایی ایران آزاد در سال۲۰۱۸ در پاریس دیدیم - اقدامی ناجوانمردانه که می‌توانست صدها نفر را به‌قتل برساند.

دوم، پیوستن به برجام تنها آنچه را که این توافقنامه در سال۲۰۱۵ به ارمغان آورد، به ارمغان می‌آورد - میلیاردها دلار برای رژیم که در حمایت از جنگ اسد علیه مردم سوریه، حمایت خود از حوثیهای یمن، و پشتیبانی‌اش از سازمانهای تروریستی مانند حزب‌الله، خرج کند. و البته پول برای پر کردن جیب رهبری این رژیم فاسد. و در مقابل، هیچ محدودیتی در رفتار رژیم ایران یا جلوگیری از دستیابی آن به سلاح هسته‌یی وجود نخواهد داشت. این داستان برای ما تکراری است. ما نتیجه را پیشاپیش می‌دانیم. بار دوم تغییر نخواهد کرد.

و اما در مورد این نکته که پیوستن به برجام اولین قدم برای دستیابی به توافق گسترده‌تر برای محدود کردن موشکها و رفتارهای بدخیم ایران است - فکر می‌کنید ما چقدر ساده‌اندیش هستیم؟ پیوستن به برجام آخرین مرحله است نه اولین قدم. آخوندها با برجام به هر آنچه بخواهند می‌رسند - به‌خصوص رهایی از تحریم‌های اقتصادی.

و خامنه‌ای به‌روشنی گفته که موشکها و تجاوزات خارجی و حمایت از نیابتیهای تروریست روی میز مذاکره نیست - مانند گذشته. قبلاً این امتیاز را ندادیم و اکنون نیز داده نخواهد شد.

سوم، و من خیلی کوتاه خواهم گفت، ابزار موفقیت در دستیابی به اهداف ایالات متحده - در هسته‌ای، ثبات منطقه‌ای و علیه تروریسم - از طریق تغییر رژیم به‌دست می‌آید. تغییر رژیم - نه از طریق حمله نظامی - بلکه با حمایت از مخالفان دموکراتیک. این رژیمی است که مشروعیت خود را پیش مردم خود از دست داده است. این یک رژیم شیطانی است که مرتکب جنایات مستند علیه بشریت شده است. این یک رژیم شکننده است که باید توسط مردم ایران سرنگون شود و خواهد شد. حداقل نباید مانع راه آنها شویم. ما نباید هیولا را تقویت کنیم. ما باید از مردم ایران پشتیبانی کنیم - نه از دیکتاتورهای آنها.

باز هم، از دعوت شما برای این‌که امروز در جمع شما باشم متشکرم و نوروز مبارک.

ادامه دارد