728 x 90

کرونا در ایران: عراق، کویت و افغانستان مرز با ایران را بستند

کرونا در ایران
کرونا در ایران

دبیر انجمن شرکت‌های هواپیمایی در ایران روز جمعه ۲ اسفند ۹۸ گفت به‌خاطر شیوع ویروس کرونا در ایران، کشورهای عراق، کویت و افغانستان مرزهای خود با ایران را بستند.

از سوی دیگر وزیر بهداشت ترکیه به‌نقل از همتای ایرانی خود می‌گوید که ۷۵۰مورد مشکوک و ۱۸مورد قطعی ابتلا به ویروس کرونا در ایران وجود دارد‎.

مقصود اسعدی سامانی به خبرگزاری رژیم گفت که عراق به‌صورت رسمی اعلام کرده که دیگر هیچ مسافر ایرانی را نمی‌پذیرد و ویزا برای مسافران ایرانی صادر نمی‌کند.

هم‌چنین کویت به‌صورت رسمی اعلام کرده که هیچ پروازی را از ایران نمی‌پذیرد و تمامی پروازها بین ایران و کویت لغو شده است و وزارت‌خارجه کویت از شهروندان این کشور خواسته است به ایران نروند.

به گفته این مقام رژیم، افغانستان هم به‌صورت شفاهی درباره لغو پروازهای ایران و این کشور حرف زده، اما هنوز به‌صورت رسمی و کتبی چیزی را به ما اعلام نکرده‌اند.

این در حالی است که مقامات رژیم ایران تا روز چهارشنبه ۳۰ بهمن‌ماه برای جلوگیری از هر گونه تنش در نمایش انتخابات روز جمعه، هر گونه ابتلا به ویروس کرونا را تکذیب می‎کردند، اما روز چهارشنبه به‌صورت ناگهانی اعلام شد که دو نفر به‌خاطر ابتلا به کرونا در قم فوت کرده‌اند.

کیانوش جهان‌پور، رئیس مرکز اطلاع‌رسانی وزارت بهداشت روز جمعه نیز از مرگ دو بیمار دیگر که مبتلا به ویروس کرونا بوده‌اند، خبر داد و گفت ۱۳مورد جدید هم قطعی شده است.

چهار مورد مرگ مبتلایان به ویروس کرونا به‌صورت رسمی اعلام شده، اما منابع غیررسمی مختلف از افزایش احتمالی شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران خبر داده‌اند.

روز جمعه هم‌چنین شماری از رسانه‌های ترکیه و آذربایجان نسبت به ادامه ترددهای مرزی هشدار داده و از دولت خواسته‌اند مرز با ایران را ببنند، خصوصاً با توجه به این واقعیت که در تعطیلات عید نوروز دهها هزار ایرانی وارد ترکیه و جمهوری آذربایجان می‌شوند.

خبرگزاری آناتولی ترکیه نیز گزارش داد در پی مشاهده موارد ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) در ایران، ترکیه تدابیر ویژه در گذرگاه مرزی قوربلاغ در سوی دیگر مرز بازرگان اتخاذ کرده و مأموران بازرسی‌ در این گمرک از دستکش، ماسک و مواد ضدعفونی استفاده می‌کنند.