728 x 90

پیام امیر کبیر سرگردان در فضا/شکست پرتاب ماهواره پیام

شکست پرتاب ماهواره پیام رژیم ایران
شکست پرتاب ماهواره پیام رژیم ایران

وزیر ارتباطات کابینه آخوند روحانی به شکست پرتاب ماهواره پیام اعتراف کرد.

محمدجواد آذری جهرمی امروز ۲۵ دی۹۷ در توییتر خود اعلام کرد پرتاب ماهواره «پیام امیرکبیر» موفق نبوده و این ماهواره در مدار قرار نگرفت.

 

خبرگزاری آسوشیتدپرس نیز گزارش داد: رژیم ایران می‌گوید یک ماهواره به هوا پرتاب کرده اما به مدار نرسیده است.

 

مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا شنبه شب ۲۲ دیماه در یک کنفرانس خبری در امارات در پاسخ به «واشنگتن فری بیکن» درباره پرتاب ماهواره رژیم به فضا گفت: رژیم ایران قصد دارد چندین ماهواره به فضا ارسال کند و از این آزمایش به‌عنوان آزمایش موشک بالستیک بین‌قاره‌یی استفاده کند. همه جهان باید در کنار یکدیگر با این اقدام مخالفت کنند.

وی افزود: آمریکا همواره هشدار داده که فعالیتهای موشکی بالستیک و موشک حامل پرتاب فضایی از سوی رژیم ایران، برهم زننده ثبات منطقه و فراتر از آن دارد. فرانسه، آلمان و انگلستان و بسیاری کشورهای دیگر در جهان هم نگرانی عمیق خود را ابراز کرده‌اند.

 

همچنین ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه روز جمعه ۲۱ دیماه ۹۷ در سخنانی از رژیم ایران خواست که تمامی فعالیتهای مرتبط با برنامه موشکی خود را متوقف کند.

 

رویترز در گزارشی از سخنان لودریان نوشت: ”وزیر خارجه فرانسه از رژیم ایران خواست فوراً همه فعالیت‌های مرتبط با برنامه توسعه موشکهای بالستیک که قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی دارند را متوقف کند.“

 

همچنین به‌دنبال ادعای رژیم آخوندی که طی هفته‌های آتی دو ماهواره را در مدار زمین قرار می‌دهد؛ فرانسه از رژیم ایران خواست تا فوراً تمامی فعالیتهای مرتبط با موشکهای بالستیک خود را که همخوان با قطعنامه ۲۲۳۱شورای امنیت سازمان ملل نیست می‌توانند تسلیحاتی اتمی حمل کنند را متوقف کند.

 

خبرگزاری رویترز گزارش کرد: اگنس وان در مول سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه در کنفرانس خبری به خبرنگاران گفت فرانسه یادآور می‌شود که برنامه موشکی رژیم ایران همخوان با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل نیست.

وان در مول به اظهارات آخوند حسن روحانی که در روز پنجشنبه گفته بود دو ماهواره را با استفاده از موشکهای ساخت رژیم ایران به مدار می‌فرستد پاسخ می‌داد.

 

اگنس وان در مول، سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه، روز ۱۲ آذرماه ۹۷ در موضعگیری دیگری در رابطه با آزمایش موشکی رژیم ایران اعلام کرده بود آزمایش موشک میان‌برد از سوی رژیم ایران که قابلیت حمل کلاهک‌های مختلف دارد اقدامی تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات است.

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه، در بیانیه‌یی گفته بود آزمایش موشکی شنبه گذشته رژیم ایران باعث نگرانی پاریس شده است. فرانسه «این اقدام تحریک‌آمیز و برهم زننده ثبات را محکوم می‌کند».

سخنگوی وزارت‌خارجه فرانسه همچنین گفته بود: اقدام (رژیم)ایران با قطعنامه ۲۲۳۱ شورای امنیت سازمان ملل سازگار نیست و از تهران خواست تا فوراً تمام فعالیت‌های موشکی بالستیک خود را که قابلیت حمل کلاهک هسته‌یی دارد متوقف کند».

 

مایک پمپئو به رژیم ایران نسبت به پرتاب موشک بالستیک و فضایی هشدار داد

 

گزیده ها

تازه‌ترین اخبار و مقالات